Ciekawostki o piersiach
Kto wymyślił stanik? Kiedy po raz pierwszy pokazano na ekranie nagi biust? W historii nie brakuje przełomowych momentów związanych z kobiecymi piersiami. Oto garść medycznych i kulturalno-społecznych ciekawostek.
Rak piersi
Według Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem, najstarsza diagnoza raka piersi pochodzi już z ok. 300 r. p.n.e. Pojawiła się w starożytnych egipskich podręcznikach o chirurgii, znanych jako „Papirus Edwina Smitha”. Zawiera opisy kilku przypadków raka piersi, a także sposoby ich leczenia. Trzeba przyznać, że współcześnie, wydają się one przerażające. W kuracji stosowano rozgrzany metal, którym „przycinano” uszkodzoną tkankę. Innego sposobu wówczas nie znano.
Słowo „cycki”
Przyjmuje się, że po raz pierwszy słowo „cycki”, jako potoczne określenie kobiecych piersi, zostało użyte użyte w 1934 roku przez Henry’ego Millera. W swojej książce „Tropic of Cancer” („Zwrotniku Raka”) napisał takie zdanie: „Ona leżała na ziemi, a w dłoniach trzymała cycki”. Według różnych słowników, faktycznie etymologia słowa pochodzi z lat 30stych XX wieku.
Nagi biust w filmie
Obecnie nagi biust kobiety na ekranie już nikogo nie dziwi, nie oburza, nie zaskakuje. Aktorzy faktycznie zgodnie twierdzą, że dla sztuki ciało jest tylko gliną, z której lepią konkretną postać. W XIX wieku takie odważne sceny wywoływały jednak spore poruszenie. Po raz pierwszy, kobieca nagość została pokazana w serii filmowej Eadwearda Muybridge’a w latach 80tych XIX wieku. Aktorką, która pokazała swoje ciało, była Audrey Munson. Można było ją podziwiać w „Natchnieniu” George’a Fostera Platta z 1915 r. Jednak oficjalne stanowisko filmowców jest trochę inne.Za pionierkę w występach topless uznają oni Jayne Mansfield. To ona, jako pierwsza amerykańska kobieta pokazała nagi biust w dźwiękowym filmie „Promises! Promises” z 1963 roku.
Historia biustonosza
Prototypy biustonoszy pojawiły się już w epoce minojskiej, 2500-3000 lat przed naszą erą. Nie były to stricte biustonosze, a suknie podtrzymujące piersi. Prototypy dzisiejszych biustonoszy pojawiły się w Starożytnej Grecji. Kobiety nosiły w czasie uprawiania sportu przytrzymujące biust opaski. Były to pasy materiału, którymi obwiązywały piersi. Jako że greckie kobiety słynęły z zamiłowania do wszelkiej aktywności fizycznej, taka „konstrukcja” była dla nich niezwykle praktyczna. Tym bardziej, że w ówczesnym czasie kobiety raczej nie chciały eksponować biustu. Chodziło jedynie o to, żeby im specjalnie nie przeszkadzał w życiu. Tym bardziej, że na przykład w historii Chin przez dłuższy czas to płaski biust był uważany za atrakcyjny. Korzystano z różnych wariantów: chust, bandaży, jednak prawdziwym przełomem okazało się wynalezienie gorsetu. Znaną kobietą, kojarzoną z pierwszym gorsetem, była królowa Francji Katarzyna Medycejska. Podobnie jak wcześniejsze, bardziej prymitywne rozwiązania, gorsety miały podtrzymywać i spłaszczać piersi. W niedługim czasie jednak kanon się zmienił i odtąd gorset miał biust podkreślać i eksponować. Przy okazji jedną z jego ubocznych funkcji było zaburzanie możliwości oddychania, co niejednokrotnie prowadziło do tragedii. Z gorsetów zrezygnowano głównie dzięki staraniom feministek.
Kobietą, której zawdzięczamy nasz dzisiejszy komfort jest Marie Tucek, która opatentowała model stanika, który miał oddzielne kieszonki w miejscu współczesnych miseczek, był wyposażony w ramiączka i zapinany na haczyk. Pierwszym stanikiem, który stał się wzorem tych dzisiejszych, był biustonosz zaprojektowany w 1943 dla Jane Russell do filmu „The Outlaw” przez Howarda Hughes’a – pilota, konstruktora samolotów i producenta filmowego.
Pierwszy push-up
Moda zmieniła się diametralnie. Kiedyś skrzętnie ukrywano biust, po to by w XX wieku szukać sposobów na jego optyczne zwiększenie. Frederick Mellinger, tytułowy projektant bielizny damskiej firmy Frederick’s of Hollywood, wynalazł w 1948 roku biustonosz typu push-up i na zawsze zapisał się w sercach wielu kobiet.
Katarzyna Mierzejewska