Ciąża? Wykluczone!

Coraz więcej kobiet świadomie decyduje się na brak potomstwa. Boją się nowych obowiązków, utraty niezależności, a często samego porodu. Jakie są najczęstsze przyczyny takich decyzji? Zobaczcie nasze top 8.

Źródło: blindgossip.com

Nie lubię dzieci

Mało prawdopodobne? A jednak! Są na świecie kobiety, które nie lubią uroczo rozwrzeszczanych dzieciaków, które tupią i drą się wniebogłosy, jeśli czegoś chcą. A często same nie wiedzą, co to dokładnie miałoby być. Podobno, jak się ma swoje dziecko to wygląda to zupełnie inaczej, jednak maleństwo musi czuć się kochane, więc świadoma decyzja to podstawa.

Ciało po ciąży zmienia się

Wiele kobiet obawia się, że poród zmieni wygląd miejsc intymnych, co wpłynie na jakość życia seksualnego. A o tym, czy po ciąży zostaną zbędne kilogramy decyduje wiele czynników: geny, fakt karmienia piersią, tryb życia, dieta itp. Może wydawać się to błahym problemem, w obliczu możliwości posiadania słodkiego bobaska, ale jednak wiele pań ma z tym problem.

Stracę niezależność i swobodę

No nie da się ukryć. Dziecko jest absorbujące i ciężko w ciągu dnia znaleźć chociaż chwilę dla siebie. Zwłaszcza, jeśli dalej chcesz być aktywna zawodowo. Wyjście z koleżankami na kawę też nie będzie takie proste. Niejedna kobieta rozważa, co jest ważniejsze: macierzyństwo czy biznes? Szalone, hedonistyczne życie czy siedzenie w pieluchach? Z pewnością odpadną spontaniczne wyjazdy z ukochanym nad morze albo co piątkowe pogaduchy z przyjaciółkami.

Lęk przed porodem

Na temat bólu porodowego krążą już legendy. Jest to naturalna reakcja na coś, czego nie znamy. A wiadomo, że poród do najprzyjemniejszych z pewnością nie należy. Takich obaw z pewnością nie należy bagatelizować. Przede wszystkim szczerze należy porozmawiać z lekarzem, aby choć trochę nastawić się na to, co może Cię spotkać.

Będę przykuta w domu

Przy dziecku zawsze jest coś do zrobienia. A to obiadek, a to sprzątanie, pranie, spacer, gry i zabawy edukacyjne. Jeśli chcesz zmienić swoje życie i urodzić dziecko, musisz być przygotowana na to, że m.in. takie rzeczy i czynności będą Twoją codziennością. A gdzie czas dla Ciebie? Dla partnera?

W związku wygaśnie ogień

Wiele kobiet po porodzie nie ma ochoty na seks, co jest naturalną koleją rzeczy. Spadek libido wiąże się z burzą hormonalną, która ma miejsce w okresie ciąży. Z upływem czasu zazwyczaj wszystko wraca do normy. Zazwyczaj, bo zdarzają się przypadki, że jest inaczej. Wtedy należy udać się do seksuologa. Podobno dziecko zbliża partnerów, bo spędzają dużo czasu razem, opiekując się potomkiem.

Skończą się imprezy

Koniec z imprezami to jeden z powodów, dla których kobiety nie chcą mieć dzieci. Żyjemy jednak w czasach, kiedy każdy gdzieś biegnie, a stres trzeba jakoś odreagować. A najlepsze ku temu są spotkania ze znajomymi i imprezy. Wizja, że dziecko może odebrać nam beztroskie zabawy, bywa naprawdę przerażająca. I choć wiele kobiet może być potępionych z tego powodu, to jednak nie należy lekceważyć tego typu kobiecych obaw. Warto jednak dodać, że przy dobrej organizacji wszystko jest możliwe, ale w mniejszym stopniu.

Koniec z wydawaniem pieniędzy na ubrania

Po urodzeniu dziecka raczej nie będziesz mogła pozwolić sobie na 3 parę butów i torebkę. Niestety, ale dziecko kosztuje. Zabawki, ubranka, lekarz, jedzenie, pieluchy… Jeśli nie potrafisz zrezygnować z takich przyjemności, zastanów się czy macierzyństwo jest dla Ciebie.

Powyższe argumenty mogą wydawać się infantylne, ale dla wielu par są przyczyną braku starań o potomstwo. Faktycznie, wiele związków nie decyduje się na dziecko z obawy przed koniecznością zmiany priorytetów. Boją się, że dziecko wywróci ich życie do góry nogami i zburzy szczęście, na które pracowali. Niektórzy nie decydują się z powodu funduszy, inni z powodu kariery, a jeszcze inni z powodu braku odpowiedniego partnera. Bez względu na to, jakie są to powody, dziecko musi czuć się bezpieczne i kochane, a przede wszystkim akceptowane. A rodzicielstwo „na siłę” może mieć negatywne skutki.

Patrycja Ceglińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ