Free Walking Tours

Myśleliście kiedyś o tym, by choć raz poczuć się we własnym mieście jak turysta? A może zaprosiliście znajomych z innego kraju i chcielibyście przybliżyć im historię miejsca, w którym mieszkacie? Nic prostszego! Dzięki fundacji Free Walking Tour możemy zwiedzić za darmo Warszawę, Kraków, Wrocław, a także inne piękne polskie miasta.

pl.wikipedia.org

Fundacja Free Walking Tour została założona stosunkowo niedawno, bo w 2012 roku. Podobne organizacje działają w wielu europejskich miastach od dawna. Głównym celem i ideą przyświecającą jej powstaniu jest wsparcie i promowania turystyki w kraju. Dzięki temu Polska staje się miejscem coraz bardziej rozpoznawalnym przez turystów, a także ciekawym celem podroży. Fundacja zajmuje się głównie organizacją wycieczek z wykwalifikowanymi przewodnikami, którzy wiedzą jak zainteresować turystów i pokazać dane miejsce z jak najlepszej strony. Oprócz tego promuje wszystko, co związane z Polską. Przede wszystkim pyszną, polską kuchnię, polskie wyroby, lokalne festiwale i inne wydarzenia kulturalne. Ich motto brzmi: „Dobry przewodnik jest czymś więcej niż tylko częścią turystycznego przemysłu, jest przyjaznym nauczycielem i rzecznikiem swojego miasta.”

Warszawa

Wycieczki organizowane są przez cały tydzień, bez względu na pogodę, także podczas świąt państwowych. Podzielone są tematycznie, dlatego też można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Warszawy i zaspokoić swój głód wiedzy w wielu dziedzinach. W Warszawie dostępnych jest kilka wycieczek. Jest to m. in. zwiedzanie Starego Miasta, zabytków żydowskich, komunistycznych, a także zwiedzanie praskiej strony Wisły. Wycieczki oprowadzane są przez doświadczonych przedników, którzy opowiadają w języku angielskim. A od 1 kwietnia do 31 sierpnia, w każdy weekend organizowane są także wycieczki w języku hiszpańskim. Miejsce zbiórki to zawsze Plac Zamkowy, obok Kolumny Zygmunta.

Kraków

Krakowski oddział fundacji ma do zaoferowania zwiedzającym jeszcze więcej rozmaitych szlaków niż w Warszawie. Oczywiście organizowane są wycieczki po Starym Mieście czy dawnej dzielnicy żydowskiej. Dodatkowo możemy poznać oryginale smaki Krakowa, wybierając spacer po najbardziej znanych i najbardziej swojskich knajpkach, a dla koneserów sztuki – wycieczka śladami street artu. Dla tych, którzy nie lubią się nudzić i preferują aktywny wypoczynek, w ofercie dostępna jest także wycieczka rowerowa! Oprócz wycieczek bezpłatnych organizowane są też takie, na które wcześniej należy zarezerwować miejsce i wykupić bilet: „śladami Oskara Schindlera”, zwiedzanie katakumb i podziemnych korytarzy, znajdujących się pod krakowską Starówką. W przypadku każdej z propozycji, miejsce zbiórki to plac przed Kościołem Mariackim.

Wrocław

To piękne miasto uważane jest za historyczne centrum Europy Środkowo–Wschodniej. W ciągu wielu burzliwych lat historii przechodziło często z rąk do rąk, przynależąc w pewnych okresach do Polski, a w innych do Niemiec. Dzięki organizacji Free Walking Tours zarówno turyści z Polski, jak i zza granicy mogą poznać ciekawą historię miasta, korzystając z szerokiego wachlarza ofert. Obowiązkowo organizowane są wycieczki po Starym Mieście, ale także zwiedzanie Wrocławia nocą. Dodatkowo każda z wycieczek może być poprowadzona w dwóch językach: angielskim lub niemieckim, w zależności od potrzeb.

Większość wycieczek organizowanych przez fundacje Free Walking Tour jest bezpłatna, na koniec każdej z nich turyści mogą zostawić przewodnikowi napiwek o dowolnej kwocie, w zależności od tego, jak bardzo spacer im się podobał. Poza wycieczkami bezpłatnymi organizowane są także te w pełni płatne, na które miejsce należy sobie wcześniej zarezerwować.

Więcej informacji: http://freewalkingtour.com/

Marlena Skrzyczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ