„Taniec z czarownicą” – recenzja

taniec z czarownicaTEXTKontynuacja książki „Sielsko i diabelsko” doczekała się premiery! Historię głównej bohaterki przeżywającej nieraz różne problemy czyta się niezwykle lekko. Ponadto adresowana jest nie tylko do kobiet, ale i mężczyźni znajdą coś dla siebie. Uniwersalność zawdzięczamy pisarce, która odsłania zróżnicowany punkt widzenia każdej ze stron w ukazanych zdarzeniach.

 

Problemy i perypetie Joanny bywają często niełatwe i prowokują do wielu refleksji nad życiem. Jednocześnie jej postawa powoduje, że czytając powieść, nie poczujemy przygnębienia. Wszystko dzięki podejściu głównej bohaterki, która mimo osiągniętej wiekowo dojrzałości nadal pełna jest optymizmu i lekkiej, dziecięcej naiwności.

Joanna Zalewska jest nauczycielką języka polskiego w miejscowym gimnazjum. Obarczona wieloma obowiązkami, zarówno domowymi – przykładowo kontrola nad remontem i zajmowanie się dojrzałymi już dziećmi – jak i obowiązkami zawodowymi, nie traci zapału do życia. Na jej drodze staje również dawna szkolna miłość, która o mało nie wywraca małżeństwa Joanny do góry nogami. Natomiast pełna werwy kobieta postanawia w wolnym czasie spełniać swoje marzenia związane z teatrem. Dodatkowo jesteśmy świadkami trudności, które napotyka przyjaciółka naszej bohaterki. Trudności, które przydarzyć się mogą każdej z nas, dzięki czemu historia staje się nam bliższa.

Czytając książkę „Taniec z czarownicą” jesteśmy świadkami obfitujących we wzloty i upadki relacji, chociażby damsko-męskich, jak i matki z dziećmi. Nie zawsze jest kolorowo, czasem dochodzi do sytuacji trzymających w napięciu, jednak wkrótce potem główna bohaterka wychodzi z trudnych, życiowych momentów poprzez nieinwazyjne podejście do życia, kompromisy, a także trzeźwe i racjonalne spojrzenie na wiele spraw. Oczywiście nie przychodzi ono tak od razu, lecz poprzez doświadczenie przepełnione wieloma przeżyciami. Nie można pominąć również rozbrajających przemyśleń głównej bohaterki, które są niezwykle trafne i lekkie, co wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika.

Agnieszka Bujniewicz, fot. Zysk i Spółka.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka i jest dostępna w dobrych księgarniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ