Błędy, które popełniamy na diecie

Stało się. Postanowiłaś, że schudniesz. Tym razem chcesz wytrwać w swojej decyzji i przestrzegać narzuconej przez siebie diety. Masz pewnie świadomość tego, ile czeka cię wyrzeczeń, jednak celem jest upragniona sylwetka, a co za tym idzie – twoje świetne samopoczucie i wyższe poczucie własnej wartości! Jednak w takiej sytuacji często na samym początku diety popełniamy masę błędów, które powodują, że nasze próby kończą się fiaskiem. Zwróć na nie uwagę i postaraj się ich uniknąć.

dieta-life4style

1. Głodówka

„Szybciej schudnę, jak nic nie będę jadła” – takie myślenie doprowadziło już do wielu tragedii. Niestety znaczna część kobiet dalej wierzy w prawdziwość tej tezy. Zapominają, że podstawą zdrowej diety jest racjonalne zaplanowanie sposobu odżywiania i wyeliminowanie z jadłospisu produktów zbędnych. Jednak trzeba pamiętać, że nasz organizm w dalszym ciągu potrzebuje tak ważnych dla niego składników odżywczych, które pozwolą na jego poprawne funkcjonowanie. Ponadto negatywnym skutkiem głodówki jest j efekt jo-jo, gdyż po długim czasie „niejedzenia” dosłownie rzucamy się na produkty spożywcze (niestety najczęściej są to niezdrowe fast-foody, czy słodycze).

2. Mordercze treningi

Rozpoczynasz dietę, a wraz z nią zapisujesz się na siłownię. Na początku masz ogromną motywację i zapał do ćwiczeń – na siłowni spędzasz po kilka godzin dziennie i ćwiczysz do upadłego, by jak najszybciej osiągnąć zamierzony efekt. Nic bardziej mylnego! Przetrenowanie organizmu nosi za sobą nieubłagane skutki, które mogą na długo skreślić twoje szanse na powrót do zdrowia. Dlatego na początek jest zalecana optymalna dawka ćwiczeń – według ekspertów wystarczy tylko 15 minut dziennie, by twoja kondycja stale się poprawiała.

3. Niejedzenie po 18

Każdy z nas chyba już słyszał o słynnej diecie „nie jem po godzinie 18”. Tak, jest to bardzo dobry sposób na zgubienie zbędnych kilogramów, jednak tylko wtedy, gdy chodzisz spać o 20. Dietetycy twierdzą, że ostatni posiłek powinno się jeść 2 godziny przed snem, ponieważ jest to optymalny czas na całkowite przetrawienie kolacji. Dlatego, gdy chodzić spać np. o 22, to ostatni posiłek nie powinien być spożywany o godzinie 18.

4. Monotonność diety

Istnieją diety, które opierają się na jednym produkcie. Jednak są one najczęściej jedno- lub dwudniowe, jak np. dieta na bazie jabłek. Przechodząc na dłuższy tryb, musisz ustalić długofalowy jadłospis, który sprawi, że twoje odżywianie nie będzie codzienną monotonią, tylko przyjemnością. Różnorodność produktów i kolorów na talerzu sprawi, że przyrządzanie i spożywanie dietetycznych potraw będzie dla ciebie frajdą!

5. Opieranie diety na środkach odchudzających

Suplementy diety są bardzo dobrym wspomagaczem odchudzania, jednak nie będą działać, jak nie zmienisz nawyków żywieniowych. W związku z tym, nie możesz opierać swojej diety wyłącznie na środkach odchudzających. Musisz także wziąć pod uwagę dwa ważniejsze aspekty – zdrowy jadłospis i regularne ćwiczenia.

Patrycja Sieląg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ