Bierze miskę i myje nogi bezdomnym. Te zdjęcia wyrażają więcej niż tysiąc słów!

Dorota jest pielęgniarką, a od niedawna również wolontariuszką akcji „Zupa na Monciaku”, której celem jest pomoc sopockim bezdomnym. Kobieta znalazła swój sposób na pomaganie potrzebującym. Jaki? Bierze miskę z wodą i myje im nogi! Zobaczcie zdjęcia, które wyrażają więcej niż tysiąc słów!  

Bierze miskę i myje nogi bezdomnym. Te zdjęcia wyrażają więcej niż tysiąc słów!

„ Zupa na Monciaku” to inicjatywa, której celem jest pomoc bezdomnym w Sopocie.

„Robimy dobro! W każdą niedzielę o 15.00 spotykamy się na Monciaku, żeby wspólnie z osobami w kryzysie bezdomności zjeść, porozmawiać, po prostu pobyć ze sobą :)” – czytamy na fanpage akcji.

Pewnego dnia do zespołu wolontariuszy dołączyła Dorota. Kobieta jest z zawodu pielęgniarką. Niezwykłą pielęgniarką.

„Całkiem niedawno, bo tydzień temu do Zupy na Monciaku dołączyła Dorota. Dorota jest pielęgniarką. Kochaną pielęgniarką. Taką pielęgniarką, że aż się człowiekowi chce, żeby mu zrobiła jakiś opatrunek czy coś. Nasi przyjaciele od razu ją pokochali i zaraz ustawiła się kolejka chętnych” – czytamy na Facebooku.

Dla Doroty rozdawanie zupy to za mało. Kobieta wpadła jeszcze na innym pomysł – co tydzień będzie myła nogi bezdomnym. Jak postanowiła, tak zrobiła. Pielęgniarka przyjechała z miską, mydłem, ręcznikami oraz ciepłą wodą w butelkach. Do wolontariuszki ustawiają się tłumy, a ona pochyla się i nad „bezdomnymi stopami”, które potrzebują nie tylko wody z mydłem, ale również odrobinę ludzkiej życzliwości i czułości.

„Dorota rozeznała ich potrzeby i powiedziała nam, że od kolejnej niedzieli, czyli od dziś, oprócz robienia opatrunków będzie naszym piechurom myć nogi. Tak! Myć nogi. Myć nogi tym, którzy są brudni, którzy są zmęczeni, którzy na nogach mają niegojące się rany. Przyjechała. Z torby wyjęła miskę, mydło, ręczniki i ciepłą wodę w butelkach. I kiedy już zjedliśmy zupę to na schodkach z boku placu usiedli nasi bezdomni, a Dorota pochylała się i myła nogi. Dorota, to co robisz jest piękne ♥ #LudzieSąDobrzy” – piszą inni wolontariusze „Zupy na Monciaku”.

Dorota Zupa na Monciaku

Buty i skarpetki ratują życie

Naprawdę buty oraz skarpetki ratują życie? To chyba lekka przesada… Nic bardziej mylnego. Dlaczego są one tak ważne?

„Po pierwsze zdarza się, że chleją tzw. F16, czyli alkohol przemysłowy i spożycie jego sprawia, że to rzuca się na problemy ze stopami. Po drugie natomiast, oni chodzą w tych samych skarpetkach i butach przez jakieś pół roku, rzadko się zdarza, żeby zdejmowali buty, więc to tam wszystko gnije, rodzą się różne dziwne bakterie, które żrą stopy. Dlatego tak ważne jest dawania czystych butów i skarpet organizacjom, które niosą pomoc bezdomnym.

Tak serio, serio, buty i skarpetki – świeże, nowe, wygodne – mogą uratować życie” – pisze Błażej Strzelczyk, który opublikował w sieci jedno ze zdjęć Doroty oraz jej podopiecznych.

Skarpet im trzeba

Piękny gest, ale… Ok, nie wszyscy czują się powołani albo gotowi, żeby wyjść na ulicę i myć bezdomnym nogi, ale parę skarpet, to chyba można oddać, by pomóc innym. Jak to zrobić?

„Zróbmy znów razem coś dobrego !

Przełóżmy nasze lajki na konkret.

Uzbierajmy worek skarpet.

Żeby każdy, komu nasza kochana Dorota umyje na Monciaku nogi dostawał czyste!

Może możecie kupić kilka par ?

Może podzielicie się tym co macie w szufladach ? Mogą być używane- czyste i niedziurawe 😉 )

Może chcecie zrobić zbiórkę wśród swoich przyjaciół, współpracowników, uczniów ?

Skarpet nam trzeba !

Skarpetki możecie przywozić pod jeden z trzech adresów w Trójmieście- do Gdyni/ do Sopotu/ do Gdańska . W sprawie szczegółowych adresów kontaktujcie się przez stronę . Możecie je też wysłać – bardzo lubimy dostawać paczki 🙂

PS. Temat jest pilny” – czytamy na fanpage akcji.

Skarpety na Monciaku

To czas na porządki w szafach? A może również chcecie dołączyć do „Zupy na Monciaku” i nieść pomoc potrzebującym? Zachęcamy do wsparcia tej niezwykłej inicjatywy!

PS. Doroto, jesteś Wielka! <3

——————————————————————————————–

Źródło zdjęć: www.facebook.com/Zupa na Monciaku oraz www.facebook.com/Błażej Strzelczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ