Bezpieczny makijaż

Higiena w makijażu jest bardzo ważna. Trzeba bezwzględnie pamiętać o tym, aby narzędzia i produkty, których używamy zawsze były czyste i zadbane. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać.

Źródło: hdw.eweb4.com

Nigdy się nie dziel

Pożyczanie kosmetyków to nie najlepszy pomysł. Nawet jeśli to twoja najlepsza przyjaciółka czy mama. W grę wchodzą zarówno błyszczyki, pudry oraz maskary, jak i pędzle do makijażu. Używanie nieswoich produktów bardzo szybko może doprowadzić od infekcji skóry czy oczu. Uważaj również przy testowaniu kosmetyków w drogeriach. Sytuacją idealną byłoby gdyby sprzedawczyni zdezynfekowała szminkę, którą chcesz nałożyć na usta i miała jednorazowe szczoteczki do tuszu do rzęs. Jeśli jednak jest inaczej – dwa razy zastanów się, czy na pewno chcesz narażać się na opryszczkę czy infekcję.

Czyść pędzle

Nie chodzi tylko o czyszczenie ich z produktów. Trzeba pamiętać o tym, że pędzel, który stoi na naszych toaletkach zbiera kurz i rozwijają się na nim bakterie. Powinnaś myć go przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej delikatnym szamponem albo produktem przeznaczonym właśnie do tego celu.

Dezynfekuj

Dobrym pomysłem jest potraktowanie swoich kosmetyków alkoholem (najlepiej takim, który ma 91%). Czystą, lekko nasączoną chusteczką przetrzyj szminkę, korektor czy szczoteczkę maskary. To samo dotyczy pudru w kamieniu – jednak tym razem wystarczy sucha, czysta chusteczka higieniczna.

Przechowywanie

Zawsze dbaj o to, aby kosmetyki były dokładnie zamknięte – dzięki temu dłużej zachowają swoją przydatność i utrudni to rozwijanie się w nich bakterii. Pamiętaj również o tym, aby znajdowały się w temperaturze pokojowej (góra granica to 29°C). Produktów kosmetycznych nie wolno również wystawiać na działanie promieni słonecznych, ponieważ zmienia to ich właściwości.

Termin ważności

Czasem na pierwszy rzut oka wydaje się, że kosmetyk, który przekroczył już termin ważności, nadal jest dobry. Nic bardziej mylnego. Z czasem zachodzą w nim procesy chemiczne, które mogą zaszkodzić naszej twarzy. Niektórzy kosmetolodzy twierdzą nawet, że najlepiej przyjąć, że produktu można bezpiecznie używać tylko przez połowę okresu sugerowanego na opakowaniu.


Aleksandra Supryn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ