Ajurweda, czyli magiczny sposób na życie
Podczas tego wywiadu wiele razy będzie się przewijać słowo „ajurweda”. Czym jest właściwie ta medycyna i w czym jest efektywniejsza od standardowych zabiegów?
– Medycyna ajurwerdyjska ma bardzo długą historię, powstała znacznie wcześniej niż medycyna chińska, tybetańska i grecka, które wiele z niej czerpią. Jedną z podstawowych zasad tej medycyny jest to, że ciało człowieka składa się z trzech doszy: vaty, kaphy i pitty. Słowo „dosza” nie ma dosłownego odpowiednika w języku polskim, i tłumaczone jest jako bioenergia, pierwiastek, lub konstytucja ciała. Ajurweda zakłada, że te trzy bioenergie w organizmie człowieka powinny być w równowadze. Każda z doszy jest odpowiedzialna za coś innego. Jedna za trawienie, druga za układ krwionośny, wzrost, oddychanie itd. Jeśli równowagi między doszami w ciele człowieka brak, lekarz ajurwedyjski jest w stanie to zdiagnozować i poprawić stan zdrowia pacjenta.
W jaki sposób odbywa się diagnoza ajurwedyjska?
– Najpierw pacjent wypełnia specjalną ankietę, pisze o swoim trybie życia, na temat ewentualnych dolegliwości, jakie były choroby w rodzinie, na co się skarży. Oprócz tego udziela odpowiedzi na temat stylu życia, osobowości i charakteru. Później kolej jest na spotkanie z lekarzem ajurwedyjskim, które przebiega jak wizyta u lekarza pierwszego kontaktu: puls, tętno, temperatura ciała, sylwetka, masa ciała. Na podstawie tego, a także obserwacji koloru oczu, włosów, skóry pacjenta lekarz wie czy coś złego dzieje się w organizmie.
A na ile jest to skuteczne i co po zabiegach mówią Goście?
– Goście są zachwyceni, polecają Pałac znajomym i często wracają. Zabiegi ajurwedyjskie mają nie tylko efekt kosmetyczny, ale przede wszystkim poprawiają zdrowie.
Jaki zabieg cieszy się największą popularnością i dlaczego?
Do końca zeszłego roku robiliśmy jedynie masaże ajurwedyjskie, zaś od niedawna wprowadziliśmy zabiegi panchakarmy, które eliminują z organizmu toksyny. Wśród masaży ajurvedyjskich, największą popularnością cieszy się chyba Udvartana. Jest to peeling całego ciała i chyba dlatego jest taki popularny, gdyż efekt tego zabiegu jest natychmiastowy. Shirodhara, czyli lanie oleju na „trzecie oko”, jest także bardzo popularny. Usuwa większość dolegliwości wywołanych zaburzeniami energii Vata, tj. chroniczne bóle głowy i zatok, bezsenność, nerwowość, zaburzenia słuchu, wzroku.