Aranżacja wnętrz. Wybierz swój styl!

Wiosna to zazwyczaj okres zmian w naszym życiu. Obejmują one wygląd fizyczny oraz styl życia, gdyż wiele osób przechodzi wtedy na dietę albo zaczyna aktywnie uprawiać sport. Miesiące kwiecień i maj to także dobry moment na większe modyfikacje np. remont domu czy mieszkania. Pomimo panującej mody na minimalizm i wykorzystywanie w wystroju wnętrz wyłącznie surowych materiałów typu beton i szkło, warto wnieść tam odrobinę kolorów oraz szaleństwa. Poniżej prezentujemy najciekawsze style.

www.avetexfurniture.comStyl glamour

Styl glamour odznacza się barokowym przepychem i blaskiem. Charakteryzują go przede wszystkim antyczne meble oraz stylizowane detale. Jednak jego cechą jest też łączenie elementów klasycznych i nowoczesnych. Dlatego możesz dać ponieść się fantazji i pomalować ściany na żywe kolory typu: purpura, fiolet, róż, turkus, szmaragd. Styl glamour to także biel, czerń i chłodne, delikatne barwy. Jeśli wybierzesz drugą opcję, możesz postawić na bardziej wyrazisty kolor dodatków. Duet klasyka i nowoczesność doskonale wyrażą także: zabytkowy mebel, w którym zostanie wykorzystane obicie w stylu pop-art albo nowoczesne, białe krzesła postawione w sąsiedztwie ogromnego, antycznego stołu. W stylu glamour sprawdzają się też połyskujące materie, wyraziste wzory oraz dodatki takie jak: efektowne żyrandole, bogato zdobione lustra, ciekawe lampy.

www.holidayhousenyc.com

Styl retro

Styl retro najczęściej preferują osoby, które lubią historię, opowieści o życiu na wielkich dworach i zamkach. Najlepiej sprawdzi się on w dużym domu, ponieważ dla retro charakterystyczne są masywne, drewniane, antyczne meble: łoża z baldachimem, ogromne stoły o toczonych nogach. Jeśli chcesz urządzić wnętrze w tym stylu nie jest konieczne, aby wszystkie meble w domu były prawdziwymi antykami. Można wybrać jeden lub dwa i połączyć z bardziej nowoczesnymi sprzętami. Co do określonej epoki, panuje dowolność. Kolorystyka ścian powinna być stonowana, ciemniejsza lub jaśniejsza w zależności od upodobań właściciela i metrażu wnętrza. Zwykle preferowane są drewniane podłogi, natomiast tym, którzy mają bardziej wyrafinowany gust, polecamy mozaikę. Artystyczne wykończenie wnętrza w stylu retro zostanie osiagnięte dzięki umieszczeniu takich dodatków jak: stylowe obrazy, ciężkie, aksamitne zasłony, wzorzyste obicia. Elegancja i przepych to jego synonimy.

www.homesapts.com

Styl prowansalski

Smak dobrego wina, widok na lawendowe wzgórza i słoneczne niebo – to tylko niektóre ze znaków rozpoznawczych prowansalskiej sielanki. Masz ochotę przenieść je do swojego domu? Styl prowansalskich wnętrz świetnie oddadzą meble wykonane z litego drewna oraz żelaza. Koniecznie muszą być w jasnych barwach. Najlepiej sprawdzą się odcienie żółci, beżu, szarości i biel. Jeśli lubisz motywy florystyczne, wybierz sprzęty delikatnie zdobione wyrzeźbionymi kwiatami albo kiściami winogron, które jeszcze bardziej oddadzą francuską atmosferę. W wolnym czasie warto poszperać na aukcjach internetowych i pchlich targach – naprawdę można tam nabyć wyjątkowe okazy. W stylu prowansalskim dominującymi materiałami są także ceramika i kamień. Z nimi dobrze będą komponować się ściany w odcieniach, lawendy, zgaszonej, delikatnej żółci, błękitu i subtelnej, oliwkowej zieleni, ewentualnie sprawdzą się też beże i szarości. Dodatki, o które warto wzbogacić wnętrza stylizowane na sielankowy, prowansalski styl to: pikowane narzuty, wiklinowe kosze, obrazki przedstawiające pejzaże, doniczki z ziołami, kamienne świeczniki i puste karafki po winie.

www.dailyhomedecorideas.com

Styl kolonialny

Styl kolonialny będzie odpowiedni dla każdego kto interesuje się kulturą afrykańską, południowoamerykańską oraz indyjską. Jego dopełnienie stanowią brytyjskie meble z epoki wiktoriańskiej. Charakteryzują go przede wszystkim naturalne materiały: ciemna skóra oraz drewno. Do aranżacji najczęściej wybierane są sprzęty z hebanu, palisandru czy drewna tekowego. Ich kształt jest zwykle klasyczny, prosty. Meble są bardzo ciężkie – taki był styl wiktoriańskiej epoki. Wbrew pozorom cechuje je powszechna dostępność, podobnie jak inne dekoracje. Świetnie komponują się one z naturalnymi, białymi i gładkimi narzutami. Jeżeli chcesz urządzić wnętrze w stylu kolonialnym, pamiętaj również o barwach. Powinien w nim dominować brąz, beż, kremowy oraz zielony. Istotne są też dodatki. Często wykorzystywane są wzory zwierzęce np. materiały imitujące skórę tygrysów, lampartów czy zebr. Warto pomyśleć o figurkach z drewna sandałowego i parawanie w sypialni, czy tkaninach zdobionych egzotycznymi motywami florystycznymi.

jims.besaba.com

Styl industrialny

Pomieszczenia w stylu industrialnym to podobno wymarzone miejsca dla osób kochających wielkomiejski szyk. W skrócie cechują je ogromna przestrzeń, wysokie sufity i minimalizm. Styl swój początek miał w połowie XX wieku. Wtedy nastała moda na przekształcanie pomieszczeń fabrycznych na mieszkania. Styl industrialny jest przeciwieństwem wnętrz cechujących się przepychem. Charakteryzują go otwarte aneksy kuchenne, meble z odzysku, niebanalny, przemysłowy design. Najlepiej sprawdzi się we wnętrzach o dużym metrażu. Aby uzyskać optyczne złudzenie wymiarów pomieszczenia o stylu industrialnym, można pomalować ściany na bardzo jasne, chłodne odcienie, natomiast na podłogę wybrać tworzywo o ciemnej barwie. Dzięki temu powstanie wrażenie wyższego sufitu. Metal, beton i cegła to materiały rozpoznawcze stylu industrialnego. Świetnie wpisuje się on w najnowsze trendy. Metal może posłużyć nie tylko do tworzenia elementów dekoracyjnych. Wykonuje się z niego także meble. Jeśli chodzi o ściany z cegły, to pozycja obowiązkowa. Tę prawdziwą może jednak zastąpić fototapeta – kiedy nie mamy innej możliwości. Surowe materiały, stare meble, ktoś mógłby pomyśleć – gdzie ten wielkomiejski szyk? Ale podobnie jak w stylu glamour, styl industrialny lubi kontrasty. Dlatego w połączeniu ze starymi sprzętami doskonale będą wyglądały projekty dekoracyjne o najwyższej jakości (np. meble marki Iker). Dla tych, którzy wolą ascetyczną prostotę, polecane są lampy kreślarskie, ogromne grafiki, płótna z malarstwem nowoczesnym.

jims.besaba.com

Marta Nagórka

Źródło: https://www.westwing.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ