Arabia Saudyjska – łagodniejsze zasady segregacji płciowej w restauracjach?

Rząd Arabii Saudyjskiej właśnie ogłosił, że kobiety w restauracjach nie będą już separowane od mężczyzn. Jak dotąd, były one zmuszone by korzystać z osobnych wejść, oraz jedzenia w specjalnych, wydzielonych strefach. Wszystko po to aby  “nie przyciągać wzroku mężczyzn”.

Ogłoszenie saudyjskiego Ministerstwa Gmin i Spraw Wiejskich to najnowsza reforma, która ma na celu złagodzenie ostrych zasad społecznych, obowiązujących w królestwie od dziesięcioleci.

Reforma nie ma jednak na celu polepszenia komfortu oraz jakości życia kobiet. Z oficjalnego oświadczenia, które zostało opublikowane przez saudyjską państwową agencję prasową, wynika, że wprowadzenie tego typu zmian, ma na celu przyciągnięcia do królestwa zagranicznych inwestycji, oraz lepszych możliwości w biznesie.

Stare przyzwyczajenia i ustalenia odnośnie segregacji płciowej, w przypadku mieszkańców Arabii Saudyjskiej są częścią tego, co muzułmański, konserwatywny kraj, postrzegał jako wymóg, który jest zgodny z religią. Pomimo tego, że inne kraje, z dominującą religią muzułmańską, w dużej mierze nie stosują tego typu ograniczeń.

Tutaj natomiast, w miejscach publicznych, wciąż obowiązywał ścisły zakaz mieszania się mężczyzn, oraz kobiet, które nie są ze sobą powiązane. Taka zasada funkcjonuje już od dziesięcioleci. Co więcej, od kobiet wymagane są także zgody od ich prawnego opiekuna (najczęściej męskiego przedstawiciela rodziny, bądź męża), by mogły samodzielnie podejmować ważne decyzje.

Saudyjski książę – Mohammed bin Salman, chce złagodzić obowiązujące do teraz zasady. Na ile? Na tyle, ile mógł. Nakazał on wprowadzenie szeregu reform, ograniczając przy tym uprawnienia religijnej policji w królestwie. To właśnie za jego sprawą w roku 2017 kobiety dostały prawo wstępu na sportowe stadiony – oczywiście w wyznaczonych sekcjach rodzinnych. Rok później dostały także możliwość posiadania prawa jazdy. Natomiast w tym roku, w sierpniu Saudyjki uzyskały prawo do ubieganie się o paszport, a także możliwość podróżowanie bez uzyskania zgody od opiekuna, płci przeciwnej.

Mimo złagodzenia zasad i wprowadzenia pozytywnych zmian, nadal w wielu miejscach, jak i instytucjach, widoczna jest segregacja płciowa w Arabii Saudyjskiej. Prawdopodobnie wynika to z mocno zakorzenionej kultury. Kobiety wciąż są separowane od mężczyzn, na przykład na weselach. Podobna sytuacja dotyczy większość państwowych szkół oraz uniwersytetów publicznych, gdzie prowadzona jest oddzielna edukacja dla obu płci.

Ja tego typu podziałów, doświadczyłam na własnej skórze, przebywając w Dubaju. Gdzie swoje posiłki musiałam jeść w odseparowanych strefach, bądź na piętrze, w tak zwanych family roomach. Podobna sytuacja miała miejsc w publicznych kolejkach (po bilet), czy transporcie publicznym. Tam tłumaczone jest to wygodą kobiet. Jednak ile w tym prawdy?

A wy co sądzicie na ten temat? My trzymamy kciuki, za coraz lepszy komfort dla kobiet na całym świecie.

Foto: https://www.national-geographic.pl

Zobacz także:

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ