Antykoncepcja – fakty i mity

Czym tak naprawdę jest antykoncepcja? Według definicji jest to zbiór różnorodnych metod, mających na celu niedopuszczenie do zapłodnienia. Co tak naprawdę o niej wiemy i czego się boimy? Poznaj fakty i mity na temat antykoncepcji!

Źródło: gawker.com

Mit 1: Antykoncepcja hormonalna powoduje znaczące przybranie na wadze lub zniekształcenia ciała.

Fakt: Żadna metoda antykoncepcyjna nie powoduje zniekształceń ciała, a gwałtowne przybranie na wadze może być spowodowane złym doborem tabletek. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną przybierają na wadze 1-2 kg rocznie!

Mit 2: Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może spowodować trudności z zajściem w ciążę.

Fakt: Pigułka nie ma nic wspólnego z trudnościami z zajściem w ciążę. Wręcz odwrotnie: przeciwdziała zakażeniom narządów rodnych, co jest najczęstszą przyczyną niemożności zajścia w ciążę. Ponadto po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych kobiety są bardziej płodne, czego wynikiem są ciąże mnogie. Wiadomo jednak, że kiedy odstawimy antykoncepcję w wieku 45 lat to szansa na zapłodnienie jest mniejsza niż w wieku 25 lat.

Mit 4: Tabletki antykoncepcyjne powodują raka

Fakt: Kobiety, które regularnie stosuję tę metodę antykoncepcji są mniej narażone na zachorowanie na niektóre rodzaje nowotworów.

Mit 5: Pigułki powinno odstawiać się, co kilka miesięcy.

Fakt: To najszybszy sposób na zajście w ciążę. Pigułki odstawiane są raz w miesiącu na 7 dni i nie ma potrzeby robić tego więcej. Gdyby były tak silnymi związkami to jaki byłby cel przyjmować je codziennie?

Mit 6: Prezerwatywa jest lepsza niż pigułka.

Fakt: To stwierdzenie nie do końca jest prawdziwe. Z badań wynika, że pigułka jest 7 razy skuteczniejsza niż prezerwatywa. Warto jednak połączyć te dwie metody, ponieważ prezerwatywa chroni przed zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Mit 7: Nie warto stosować antykoncepcji, „po” też można wziąć pigułkę.

Fakt: Antykoncepcja doraźna powinna być stosowana tylko w awaryjnych i wyjątkowych sytuacjach! Do takich sytuacji należy, np. pęknięcie prezerwatywy. Pigułka „po” działa zwykle do 72 godzin po stosunku, choć podobno najlepszą skuteczność ma w godzinę po stosunku.

Mit 8: Plaster antykoncepcyjny jest mniej skuteczny od tabletek antykoncepcyjnych.

Fakt: Jest to nieprawdą. Takie przekonanie bierze się stąd, że kobiety boją się, iż plaster, np. odklei się podczas kąpieli. Można stosować mydło, balsamy, a odklejenie się nawet kawałeczka plastra nie obniża jego skuteczności.

Mit 9: Kobiety, które jeszcze nie rodziły nie mogą stosować wkładki domacicznej.

Fakt: Lekarze czasem rzeczywiście odradzają ten rodzaj antykoncepcji, ale nie ma naukowego uzasadnienia. Istotną kwestią przy wyborze tej metody jest budowa narządu rodnego i stan zdrowia kobiety. Nie należy decydować się na spiralę w przypadku wady macicy, a także częstych infekcji dróg rodnych.

Mit 10: Wkładka domaciczna zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Fakt: Kiedyś sądzono, że spirala może powodować taką ciążę, dzisiaj wielu ginekologów twierdzi, że nie ma na to dowodów. Większość takich ciąż występuje u kobiet dojrzałych i jest to spowodowane wiekiem.

Patrycja Ceglińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ