Jak odpoczywać, żeby naprawdę wypocząć?

Może się wydawać, że kilka dodatkowych dni wolnych od pracy, jakimi cieszymy się pod koniec grudnia i na początku nowego roku, to doskonała okazja, żeby wreszcie porządnie wypocząć. Niestety bardzo często okazuje się, że po takim urlopie wracamy do pracy jeszcze bardziej zmęczeni, zniechęceni, a co gorsza, z poczuciem źle wykorzystanego czasu. Jak odpoczywać, żeby wrócić do codziennych obowiązków z nową energią i entuzjazmem? Wystarczy zwrócić uwagę na tych kilka kwestii.

Źródło: Pixabay.com

1. Towarzystwo

Jeśli wolne dni spędzisz z ludźmi, z którymi nie potrafisz dojść do porozumienia i za którymi po prostu nie przepadasz, trudno się dziwić, że z urlopu wrócisz niezbyt pozytywnie nastawiona do życia. Jeśli chcesz wypocząć, to tylko wśród osób, których towarzystwo sprawia ci przyjemność – spędzanie czasu z przyjaciółmi pomaga się odprężyć, ukoić nerwy i zapomnieć o codziennych problemach. Jeśli nie masz takiej możliwości, może warto rozważyć wakacje w pojedynkę?

2. Rozwój

Prócz leniuchowania na kanapie znajdź choć trochę czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. Wystarczy godzina czy dwie dziennie, a po urlopie będziesz miała poczucie, że zrobiłaś coś wartościowego dla siebie. Nie zapomnij również zajrzeć do książki, którą „z braku czasu” ciągle odkładałaś na później.

3. Muzyka

Już starożytni wiedzieli, że muzyka łagodzi obyczaje. Wybierz taką, która cię odpręża, energetyzuje lub łagodnie kołysze do snu. Ważne, by nie była zbyt hałaśliwa!

4. Sport

Wolny dzień to dobra okazja, żeby wybrać się na basen, lodowisko, rolki lub rower. Jeśli nie uprawiasz sportu na co dzień, niech urlopowy trening nie będzie zbyt intensywny. Postaraj się, by przybrał charakter dobrej zabawy. W czasie wysiłku fizycznego wytwarzane są endorfiny, dzięki którym jeszcze długo będziesz czuć się wypoczęta i odprężona.

5. Dieta

Choć wolne dni wielu z nas kojarzą się z objadaniem się smakołykami, na które nie możemy sobie pozwolić w inne dni w roku, postaraj się zachować umiar. Jedzenie dostarcza chwilowej przyjemności, a dolegliwości żołądkowe czy po prostu złe samopoczucie spowodowane przejedzeniem może trwać jeszcze długo po zakończeniu urlopu. Jeśli koniecznie chcesz spróbować wszystkich smacznych potraw i ciast, zachowaj odstępy pomiędzy posiłkami i zapomnij o dokładkach. Po jednym kawałeczku w zupełności wystarczy!

6. Pielęgnacja

Warto pomyśleć o dniach wolnych o pracy jak o czasie, w którym możesz zrobić coś dla swojego ciała i duszy. Znajdź czas na aromatyczną kąpiel, masaż lub zabiegi kosmetyczne, które odkładałaś na bliżej nieokreślone „potem”. Poświęć też więcej uwagi tym częściom ciała, które być może zdarzało ci się zaniedbywać.

7. Spacer

Jak najwięcej czasu spędzaj na świeżym powietrzu. Poranny lub wieczorny spacer wśród drzew powinien stać się nieodłączną częścią dnia nie tylko w czasie urlopu, ale właśnie wtedy możesz zacząć uczyć się tego nawyku. Szybko zauważysz płynące z niego korzyści – dotlenienie organizmu, zniwelowanie problemów z zaśnięciem, redukcję stresu, poprawa koncentracji, wzrost ogólnej odporności organizmu.

8. Nastawienie

Ważne jest, żeby w czasie urlopu całkowicie odciąć się od czynności związanych z pracą  niech przez te kilka dni twoim jedynym problemem będzie to, jaką maseczkę położysz dziś na twarz albo czy najpierw wybrać się na spacer, czy przeczytać gazetę. Postaraj się też zrezygnować albo przynajmniej ograniczyć czas spędzony z urządzeniami elektronicznymi – telefonem, telewizorem, komputerem, tabletem, szczególnie jeśli korzystasz z nich w pracy. W żadnym wypadku nie wykorzystuj wolnych dni na remont, załatwianie ważnych spraw, wielkie zakupy. Zdrowie, również to psychiczne, jest od nich o wiele ważniejsze!

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ