Aleksandra Dulkiewicz apeluje do NSZZ Solidarność o dialog w sprawie ECS

Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska zaapelowała do przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy o dialog w sprawie Europejskiego Centrum Solidarności. To odpowiedź na decyzję związku, który zawiesił swój udział w Radzie ECS. – Trudno mi zgodzić się z opinią, że ECS to instytucja, która zamiast łączyć – dzieli – pisze w oświadczeniu Aleksandra Dulkiewicz.

Obradujący w Warszawie przewodniczący zarządów regionów i sekretariatów branżowych Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zdecydowali, że związek zawiesi udział swoich przedstawicieli w pracach Rady i Rady Historycznej ECS. Związkowcy krytycznie oceniali fakt, że Rada ECS odrzuciła propozycje ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Resort proponował przywrócenie cofniętej wcześniej części rządowej dotacji (3 mln zł), w zamian za zwiększenie udziału ich przedstawicieli we władzach tej instytucji. Minister Gliński chciał też utworzenia niezależnej struktury w ECS, która nosiłaby imię Anny Walentynowicz. 

Rada ECS, władze Gdańska i wiele osób ze świata nauki i kultury uznało to za ingerencję w niezależność ECS. Odrzuceniu propozycji towarzyszyły społeczne zbiórki pieniędzy, które miały pokryć starty związane z obcięciem ministerialnej dotacji. Uzbierano ponad 6 mln zł. Dodatkowo dotacje dla ECS zapowiedziały Gdańsk, Kraków, samorząd województwa pomorskiego i wielkopolskiego. 2 lutego podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rada ECS, odrzucając propozycje resortu kultury, przyjęła w głosowniu specjalną uchwałę. Z 9 obecnych na spotkaniu osób tylko jedna (przedstawieciel ministra) wstrzymała się od głosu, 8 osób zagłosowało “za”. Co ciekawe przeciwko ministerialnej propozycji był też przedstawiciel NSZZ Solidarność w Radzie Roman Gałęzewski.

Teraz związkowcy uznali, że “spór toczący się wokół finansowania Europejskiego Centrum Solidarności za element prowadzonej przez obecną opozycję kampanii wyborczej i jest kolejnym dowodem na upolitycznienie tej instytucji”:

Z przykrością trzeba stwierdzić, że Centrum czynnie uczestniczy w politycznym sporze. I w tym kontekście trzeba też przywołać bulwersujące ekscesy z zakłócaniem ubiegłorocznych obchodów rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. To w naszej ocenie zaprzeczenie idei, która legła u podstaw powołania Centrum                                       

– napisał w liście do dyrektora ECS Basila Kerskiego Piotr Duda, przewodniczący związku.    


Czytaj też:
 Rada ECS odrzuciła propozycję ministerstwa kultury, tłumy zwiedzały wystawę


Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska apeluje jednak o dialog w gronie założycieli ECS. Oświadczenie w tej sprawie wraz z listem do Piotra Dudy opublikowała na swoim facebookowym profilu:

Ze smutkiem przyjęłam list z informacją, że NSZZ Solidarność zawiesił udział w Radzie i Kolegium Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre. Trudno mi zgodzić się z opinią, że ECS to instytucja, która zamiast łączyć – dzieli. Szczególnie dotkliwe jest stwierdzenie, że NSZZ jest “jedynym depozytariuszem (…) swojego dziedzictwa”. Urodziłam się w 1979 i nie mogę pamiętać osobiście Sierpnia ’80. Takie wydarzenia jak Grudzień ’70, Sierpień i wybory 1989 są jednak także moim dziedzictwem, tak samo jak wszystkich Polek i Polaków, którym bliska jest idea Polski wolnej i demokratycznej.
Apeluję zatem do NSZZ “Solidarność” i przewodniczącego Piotra Dudy, żebyśmy zamiast wymieniać kolejne listy, usiedli do dialogu w gronie założycieli ECS. Chcę dowiedzieć się, jaki jest Państwa punkt widzenia oraz przedstawić własny.
Wierzę w dialog oparty na otwartości, szacunku i zaufaniu.Poniżej  pełna treść listu Aleksandry Dulkiewicz do Piotra Dudy:

list_duda
List_2

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmyLechia gra w sobotę z Pogonią. Pożegnanie i hołd dla śp. prezydenta Gdańska Pawła AdamowiczaZmarł były premier RP Jan Olszewski. Miał 88 latW sobotę sześć szkół podstawowych w Gdańsku zaprasza na dzień otwartyWybory do Rad Dzielnic 2019. Kolejne spotkania informacyjne dla mieszkańców TERMINARZ22. Festiwal Jazz Jantar – zimowa odsłona. Joanna Duda, Helen Sung, Hailey Tuck i inniBruksela – Gdańsk. Rezolucja przeciwko mowie nienawiści przyjęta PEŁNA TREŚĆLepszy Gdańsk oficjalnie popiera kandydaturę Aleksandry Dulkiewicz i deklaruje chęć współpracyFerie w Gdańsku są unikatowe w skali kraju. Dlaczego? Zobacz wideoczat[WIDEO]Zmienione wirtualne oblicze Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni – nowe www instytucjiZmienione wirtualne oblicze Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni – nowe www instytucjiDzień Zimowego Dojazdu do Pracy na Rowerze. Dołącz do gdańskiej drużynyECS Historia. Debata “Wokół Okrągłego Stołu”[WIDEO]Pomorze zaczyna ferie zimowe. Jaką ofertę ma Gdańsk? Zobacz wideoczat: dzisiaj, godz. 11.00Troje kandydatów na urząd prezydenta Gdańska: Dulkiewicz, Skiba i Braun“Dla każdego miał czas” – Wasze zdjęcia i wspomnienia o Pawle Adamowiczu (lata 2008 – 2017)[FOTO]Rewitalizacja w dzielnicach. Nowe formy kontaktu dla mieszkańców zamiast punktów informacyjnychPożegnanie Bożeny Aksamit, dziennikarki, autorki książek i reportaży25 000 podpisów – poparcie gdańszczan dla kandydatury Aleksandry Dulkiewicz[WIDEO]ECS. Okrągły stół 30 lat temu – i dziś? Adam Michnik wstał, by podziękować Gdańskowi. ZDJĘCIA i ZAPIS DEBATYGdańskie Targi Książki: znamy datę tegorocznej edycji i gościa honorowego[WIDEO]Marsz Ponad Podziałami przeszedł ulicami Gdańska[WIDEO]Zarząd Transportu Miejskiego. Dotychczasowy dyrektor, Jerzy Dobaczewski, odwołanyCoś dla miłośników kotów. Międzynarodowa wystawa już w ten weekendWybory do Rad Dzielnic 2019. Radni zapraszają na spotkania informacyjneMalowanie światłem na Młodym Mieście w Gdańsku. Bezpłatne warsztaty fotograficzneMarsz Ponad Podziałami przejdzie ulicami Gdańska. „Zróbmy to razem, jako obywatele Polski”Uścisk ręki, miłe słowo, uśmiech – ostatni rok Pawła Adamowicza na zdjęciach i we wspomnieniach czytelników[FOTO]Autobus SOS. Posiłki, odzież i nocleg dla osób bezdomnych w GdańskuAleksandra Dulkiewicz – pierwsza zarejestrowana kandydatka na prezydenta Miasta GdańskaWiadukt Biskupia Górka. Montaż dolnej części przęsła rozpoczęty[WIDEO]-oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.plOdwiedź nas na facebookuNajnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

618 More posts in Bez kategorii category
Recommended for you
wisła
EKOspacer #nadWisłą

Szanuję, nie śmiecę, sprzątam! Nie tak dawno, w Warszawie, miał miejsce EKOspacer z Paprodziadem -...