Aktorzy (nie)jednej roli

Zostanie aktorem jednej roli to chyba koszmar każdego artysty. Determinuje ich brak ciekawych propozycji, wygląd lub po prostu brak umiejętności. Czasem po prostu nie wyobrażamy sobie jakiegoś aktora w innym gatunku. Jednak kiedy któremuś z nich uda się wyjść z przydzielonej mu „szufladki” i pokazać na co naprawdę go stać, nie pozostaje nic innego jak tylko powiedzieć chapeau bas! Zobaczcie kto w tym i poprzednim roku pokonał swoją klątwę „aktora jednej roli”.

Źródło: augmentedrealitytrends.com

Daniel Radcliffe

Mógł na zawsze zostać Harrym Potterem – został aktorem, który nie boi się wyzwań. Zaraz po zakończeniu serii ekranizacji powieści J. K. Rowling zagrał w teatrze rolę, w której musiał wystąpić na scenie nago, czym chyba ostatecznie podkreślił, że nie jest już „chłopcem, który przeżył”. Potem wystąpił również w świetnym serialu Zapiski młodego lekarza (na podstawie powieści Dostojewskiego), kilku horrorach (Kobieta w czerni, Rogi) oraz thrillerze melodramatycznym – Na śmierć i życie. A z filmu na film coraz bardziej zapominamy o tym, że kiedyś był nastoletnim czarodziejem.

Jennifer Aniston

Do niedawna była definiowana tylko jako aktorka komediowa, w dodatku zazwyczaj były to komedie romantyczne. Podczas promocji filmu Millerowie Aniston stanowczo powiedziała, że nie interesuje jej już granie ambitnych ról. Dlatego też zdziwieniem był jej udział w niskobudżetowej produkcji Cake, w której gra cierpiącą na chroniczny ból kobietę w średnim wieku – bez splendoru, bez makijażu. Jak się okazuje Jennifer Aniston od dawna myślała o stworzeniu głębokiej dramatycznej postaci, ale nie była pewna, czy jest sobie w stanie z tym poradzić. A poradziła sobie świetnie.

Kristen Steward

O Kirsten Steward mówi się, że już od samego początku nie miała za wiele talentu. A po roli Belli w sadze Zmierzch można było uznać, że kariera Steward jest już skończona (sama Steward niejednokrotnie mówiła, że przyjęcie tego angażu było najgorszą decyzją w jej karierze). Aktorka postanowiła jednak obrać ambitną drogę – za wszelką cenę chciała udowodnić, że jest artystką, która nadaje się do czegoś więcej niż tylko kiepskie filmy dla nastolatek. Zaczęła angażować się w mniej kasowe projekty (Camp X-Ray, Motyl Still Alice, Sils Maria) i wielu krytyków dostrzegło w niej coś więcej niż anemiczne dziewczę o bladej twarzy.

Zach Galifianakis

Do tej pory znaliśmy go z jednej roli – komediowej. Grał mało rozgarniętych facetów (trzy części Kac Vegas, Zanim odejdą wody), ekscentryków (Kolacja dla palantów) oraz pozwolił nam się poznać z licznych skeczy kabaretowych. Dlatego też zaskoczeniem było jego pojawienie się w nominowanym do Oscara Birdmanie. Zach gra tam menadżera głównego bohatera, który próbuje utrzymać wszystko w ryzach i daleko mu do dawnych lekko głupkowatych postaci. Co więcej, patrząc na grę aktorską Galifianakisa w Birdmanie, uświadomienie sobie, że to faktycznie on, zajmuje chwilę. Skutecznie odciął się od wcześniejszych ról i być może dostanie Oscara za drugoplanową rolę męską.

Reese Witherspoon

Aktorka, którą do grania mało poważnych ról zdeterminowała chyba uroda. Znana jest przede wszystkim z komedii i romansów (Szkoła uczuć, seria o Legalnej blondynce, A więc wojna, Woda dla słoni). W tamtym roku nakręcono jednak adaptację filmową dziennika Cheryl Strayed pod tytułem Dzika droga, a główną rolę powierzono właśnie Witherspoon. Aktorka gra w nim kobietę, która po wielu osobistych tragediach udaje się w samotną wędrówkę, aby na łonie natury odnaleźć siebie. W dodatku aktorka zagrała na tyle dobrze, że powalczy o Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską.

Tomasz Kot

Świetnym przykładem aktora, który udowodnił nam, że jego kunszt aktorki to nie dowcip, jest Tomasz Kot. Do niedawna występował głównie w kiepskich polskich produkcjach w stylu Ciacho czy Wyjazd integracyjny. Często zapomina się jednak o tym, że zagrał przecież również w Skazanym na bluesa i Erratum. A to co zrobił w Bogach sprawiło, że wybaczone mu zostały wszystkie komedie romantyczne – Kot bezapelacyjnie zdominował film Palkowskiego i stworzył wspaniałą kreację aktorską.


Aleksandra Supryn

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ