Śniadanie – jedz na zdrowie!
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – to wie każdy. Jakie produkty powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi, by mieć siłę na cały dzień?
Płatki to zdecydowane dobry początek. Trzeba jednak wybierać je z głową. Nie wszystkie płatki dostarczą nam tego, czego potrzebuje nasz organizm. Należy uważać na te pełne cukru. Dodatkowo szybko poczujemy się po nich głodni. Najlepiej sięgać po müsli oraz sprawdzać skład innych płatków – przede wszystkim ważna jest zawartość cukru oraz błonnika. Suszone czy świeże owoce będą doskonałym dopełnieniem. Jeśli jemy płatki z mlekiem, trzeba pamiętać, iż to 0% jest pozbawione witamin. Jogurt także będzie dobrą opcją, o ile wybierzemy ten naturalny (smakowe pełne są cukru).
Produkty zbożowe bogate w błonnik to podstawa. Kanapki na chlebie razowym będą dobrym wyborem. Możemy na nie położyć twaróg, hummus, chudą wędlinę, rybę oraz warzywa bez ograniczeń. Wszelkie potrawy z kaszy świetnie się sprawdzą, na długo pozostaniemy po nich syci. Kaszę możemy spożywać i na słono, i na słodko. Kolejnym kandydatem będą jajka oraz wszelkie potrawy z nich przygotowane. Jednak należy ograniczać smażone.
Warto wzbogacić śniadania o świeże soki (zwłaszcza w okresie letnim, kiedy mamy w brud sezonowych owoców), lecz niestety nie każdy ma na to czas rano. Wielu ludzi je w biegu, w ogóle nie zwracając uwagi na produkty, chwytając to, co mają pod ręką. Część osób zupełnie zapomina o śniadaniu, co akurat jest niedopuszczalnym błędem. Powinniśmy postarać się zagospodarować czas, by móc zapewnić sobie dobry start. Jeżeli nie odżywiamy się najlepiej, powinniśmy zacząć właśnie od zmian w śniadaniu. Trzeba zadbać o to, by było pożywne, ale nie ciężkostrawne. Wówczas będziemy pełni energii.
Oto nasza propozycja na jutrzejszy poranek i drugie śniadanie:
Omlet na słodko:
2 jajka (można użyć 2-óch białek oraz 1 żółtko),
3 łyżki płatków owsianych,
szczypta cynamonu,
łyżka kakao.
Składniki wymieszać i usmażyć. Jeść ze świeżymi lub suszonymi owocami.
Kanapki:
chleb żytni,
łosoś wędzony,
koperek,
ogórek surowy,
pestki dyni.
Serek wiejski:
2-3 rzodkiewki,
3 pomidorki cherry,
szczypiorek,
koperek.
Aleksandra Berezowska