8. Festiwal Pięć Smaków nadchodzi
Zbliża się Festiwal Pięć Smaków! To już jego ósma edycja. Przez dziewięć dni będziemy mieć okazję, by obejrzeć produkcje z Dalekiego Wschodu. Warto wybrać się do kin, zwłaszcza, gdy za oknami już nie jest tak ciepło.
Festiwal Pięć Smaków to niepowtarzalna okazja, by duchem przenieść się do Azji, ciałem pozostając w Warszawie. W czasie tegorocznego przeglądu zostaną zaprezentowane filmy grozy, westerny, filmy z nurtu LGBT oraz najnowsze, najbardziej interesujące produkcje – Nowe Kino Azji. Ostatnia sekcja skupia na sobie dużą uwagę – dziesięć filmów stanie ze sobą do walki, zaś People’s Jury wskaże ten zwycięski. Komisja w składzie jedenastu pasjonatów kina azjatyckiego z całej Polski – amatorów bądź półamatorów.
Repertuar jest niezwykle szeroki. Bogata tematyka jest skomponowana tak, by spełnić oczekiwanie wszystkich. Są to filmy awangardowe, artystyczne, zaangażowane społecznie, kino gatunkowe…
Filmy będą wyświetlane w kinach takich jak Muranów czy Luna, a także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w dniach od 12 do 20 listopada. Nowym przedsięwzięciem będą koncerty trzech niezależnych wykonawców z Korei Południowej, Chin oraz Japonii. Projekt nosi nazwę Radio Azja. Występy te odbędą się w TR.
Przegląd kinematografii z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej otworzy „Dama z Seulu” w reżyserii Jina Janga. Film łączy w sobie kryminał, dramat psychologiczny wzbogacony o popularną aktualnie tematykę – główny bohater, policjant idealny walczy z własną tożsamością, czuje się kobietą. Produkcją zamykającą Pięć Smaków będzie „Złoty Wiek” Ann Hui. Biografia pisarki z lat 20. i 30. XX wieku, Xiao Hong nominowana jest także do Oscara.
Warto wybrać się na festiwal także z powodu jego prestiżu – został on doceniony przez kanadyjski portal Twitchfilm oraz otrzymał nominację do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Atrakcyjność dopełnia możliwość spotkania z wybitnymi twórcami, a także specjalistami w tejże dziedzinie. Festiwalowi towarzyszy wiele ciekawych wydarzeń, jak na przykład cykl wykładów „Ciało i seksualność w Azji” w Muzeum Azji i Pacyfiku. Prezentowane filmy nie są dla nas dostępne na co dzień, więc jest to nie lada gratka dla każdego kinomaniaka.
Aleksandra Berezowska