8. Festiwal Pięć Smaków nadchodzi

Zbliża się Festiwal Pięć Smaków! To już jego ósma edycja. Przez dziewięć dni będziemy mieć okazję, by obejrzeć produkcje z Dalekiego Wschodu. Warto wybrać się do kin, zwłaszcza, gdy za oknami już nie jest tak ciepło.

www.filmweb.pl 

Festiwal Pięć Smaków to niepowtarzalna okazja, by duchem przenieść się do Azji, ciałem pozostając w Warszawie. W czasie tegorocznego przeglądu zostaną zaprezentowane filmy grozy, westerny, filmy z nurtu LGBT oraz najnowsze, najbardziej interesujące produkcje – Nowe Kino Azji. Ostatnia sekcja skupia na sobie dużą uwagę – dziesięć filmów stanie ze sobą do walki, zaś People’s Jury wskaże ten zwycięski. Komisja w składzie jedenastu pasjonatów kina azjatyckiego z całej Polski – amatorów bądź półamatorów.

 

Repertuar jest niezwykle szeroki. Bogata tematyka jest skomponowana tak, by spełnić oczekiwanie wszystkich. Są to filmy awangardowe, artystyczne, zaangażowane społecznie, kino gatunkowe…

 

Filmy będą wyświetlane w kinach takich jak Muranów czy Luna, a także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w dniach od 12 do 20 listopada. Nowym przedsięwzięciem będą koncerty trzech niezależnych wykonawców z Korei Południowej, Chin oraz Japonii. Projekt nosi nazwę Radio Azja. Występy te odbędą się w TR.

 

Przegląd kinematografii z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej otworzy „Dama z Seulu” w reżyserii Jina Janga. Film łączy w sobie kryminał, dramat psychologiczny wzbogacony o popularną aktualnie tematykę – główny bohater, policjant idealny walczy z własną tożsamością, czuje się kobietą. Produkcją zamykającą Pięć Smaków będzie „Złoty Wiek” Ann Hui. Biografia pisarki z lat 20. i 30. XX wieku, Xiao Hong nominowana jest także do Oscara.

 

Warto wybrać się na festiwal także z powodu jego prestiżu – został on doceniony przez kanadyjski portal Twitchfilm oraz otrzymał nominację do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Atrakcyjność dopełnia możliwość spotkania z wybitnymi twórcami, a także specjalistami w tejże dziedzinie. Festiwalowi towarzyszy wiele ciekawych wydarzeń, jak na przykład cykl wykładów „Ciało i seksualność w Azji” w Muzeum Azji i Pacyfiku. Prezentowane filmy nie są dla nas dostępne na co dzień, więc jest to nie lada gratka dla każdego kinomaniaka.

 

Aleksandra Berezowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ