Domowe środki na hemoroidy
Dolegliwości, o których mówi się bardzo niechętnie, a tym bardziej przyznaje się do nich możemy spróbować wyleczyć w naturalny sposób, w domu. Istnieją oczywiście rozmaite maści, tabletki, które pomagają złagodzić swędzenie, a czasami bóle towarzyszące przy hemoroidach, ale najpierw można spróbować poradzić sobie z nimi samemu.
Hemoroidy to inaczej rozszerzenie naczyń w dolnym odcinku jelita grubego, któremu najczęściej towarzyszy swędzenie i czasami bóle.
Środki domowe:
Mycie zimną wodą po wypróżnieniu hamuje uczucie swędzenia i prowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych. Należy namoczyć lniany ręcznik lub chustę w zimnej wodzie, wycisnąć i przemyć bolesną okolicę, by na powierzchni skóry pozostała cienka warstwa wody. Nie powinno wycierać się do końca, lecz założyć bieliznę, najlepiej z delikatnego materiału, położyć do łóżka i przykryć.
Kora dębowa i skrzyp polny zawierają garbniki, które powodują ściąganie zmienionej chorobowo tkanki. Przygotowanie nasiadówki: gotować 2 pełne garści kory dębowej lub skrzypu polnego (dostępne w aptekach) w 2 litrach wody przez 15minut, a następnie odcedzić. Wywar należy schłodzić do temperatury ciała i wlać do wanienki. Nasiadówka powinna trwać ok 5 minut. Żeby zabieg był skuteczniejszy powtarzamy go dwukrotnie w ciągu dnia.
Dolegliwości łagodzi również nasiadówka z dodatkiem olejków: Do wody o temperaturze ciała należy dodać po 2 krople olejku z cyprysu i rumianku oraz 1 kroplę olejku z mięty pieprzowej. Nasiadówka powinna trwać ok 5 minut, następnie delikatnie wycieramy okolice odbytu i wcieramy w miejsca w miejsca występowania hemoroidów olejek z rumianku.
Maści z nagietka lub oczaru wirginijskiego (do kupienia w aptece) hamują stany zapalne i krwawienia w okolicy odbytu.
Maliny dobrze wpływają na funkcjonowanie jelit i rozmiękczają stolec, dzięki czemu nie obciążamy dodatkowo hemoroidów. Przy skłonności do nich najlepiej zaopatrzyć się w sezonie w sezonie w tanie maliny i zamrozić je w małych porcjach.
Niezwykle szerokie działanie wykazuje sok z pokrzywy. Od dawna jest stosowany również przy hemoroidach. Należy pić jedną łyżkę dziennie.
Aby do hemoroidów nie doprowadzić można profilaktycznie wzbogacić swoją dietę w błonnik, dbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, ponieważ zapobiegają zaparciom. Przede wszystkim należy używać miękkiego papieru toaletowego, aby nie podrażnić skóry.
Urszula Rudzińska, fot.