Sport, który oderwie cię od ziemi. Mistrz świata mówi, dlaczego warto go uprawiać

Skok ze spadochronem – dla jednych coś, na co nigdy się nie zdecydują, dla innych marzenie i wyzwanie, jeszcze dla innych… niemal chleb powszedni. Miłośników spadochroniarstwa nie brakuje. Mogłoby być ich więcej – wielu ludzi chciałoby sprawdzić, jak to jest poruszać się w powietrzu – ale powstrzymuje ich strach związany ze skokiem z ogromnej wysokości. W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być spróbowanie indoor skydivingu – to stosunkowo nowy sport, który staje się w Polsce coraz popularniejszy, tym bardziej że mamy już w tej dyscyplinie mistrza świata.

Spadochroniarstwo jest oczywiście uprawiane od dawna. Wbrew temu, co myślą niektórzy, jest to sport bezpieczny. Choć rzecz jasna przed oddaniem każdego skoku trzeba dokładnie sprawdzić swój sprzęt. Ponadto zawsze należy zachowywać zdrowy rozsądek.

Jeśli mamy zamiar zacząć bawić się w spadochroniarstwo, na początek powinniśmy się zastanowić, czy chcemy oddawać skoki jako pasażer (w tandemie z instruktorem), czy też zostać samodzielnym skoczkiem. W tym pierwszym przypadku nie są potrzebne żadne większe przygotowania. Natomiast jeżeli zamierzamy skakać sami, musimy wcześniej przejść kurs teoretyczny i wykonać kilka, kilkanaście skoków z instruktorem (a na początku nawet dwoma instruktorami). Po takim szkoleniu możemy już oddawać skoki samodzielnie, ale tylko pod nadzorem instruktora. Aby móc robić to bez jego opieki, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej licencji.

Warto przy tym zauważyć, że skakanie ze spadochronem nie jest dla każdego, a to ze względu na uwarunkowania fizyczne i zdrowotne. Niektóre osoby, np. starsi, z powodu słabej kondycji mogą mieć problemy z uprawianiem tego sportu. Poza tym skoczkami spadochronowymi nie mogą być małe dzieci.

Inaczej ma się sprawa z – pokrewnym spadochroniarstwu – indoor skydivingiem, który jest właściwie dla każdego, również dla dzieci i starszych. Sport ten jest jeszcze młody, ale cieszy się już stosunkowo dużą i stale wzrastającą popularnością. „Indoor skydiving polega na lataniu w tunelu aerodynamicznym postawionym pionowo, w którym powietrze potrafi osiągać prędkość nawet do 300 km/h. Dzisiaj […] większość tuneli już jest w pełni oszklona. Cała budowla ma ok. 30 m wysokości” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Andrzej Sołtyk, mistrz świata w indoor skydivingu. Obecnie tuneli do uprawiania tego sportu jest na świecie ponad 160, z czego w Polsce cztery, a piąty jest w budowie.

Rozpoczęcie przygody z indoor skydivingiem nie jest trudne. Już po krótkim przeszkoleniu przez instruktora można wejść do tunelu aerodynamicznego, aby czerpać przyjemność z unoszenia się w powietrzu. Cały potrzebny sprzęt – kombinezon, kask, gogle i zatyczki do uszu – dostaniemy na miejscu. Co ważne, indoor skydiving jest sportem bezpiecznym – uprawia się go w zamkniętej, kontrolowanej przestrzeni. Oczywiście może się zdarzyć, że uderzy się w ścianę tunelu i odniesie kontuzję, jednak są to przypadki rzadkie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ