Czy wiesz, że … ciekawostki o kolorach oczu
W naszych oczach mienią się przeróżne, piękne barwy świata. Błękit nieba, soczysta zieleń, tajemniczy szmaragd, słoneczny bursztyn i wiele innych cudownych odcieni! Chociaż wymienia się cztery podstawowe kolory tęczówki: niebieski, zielony, szary i brązowy, oczy różnią się między sobą tonacją i nasyceniem barw, a nawet tworzą malownicze mieszanki kolorów. Oczy każdego z nas są inne, wyjątkowe!
Czy wiesz, że …
Kolor oczu, na ogół normalizuje się po około szóstym miesiącu życia.
Barwę oka wyznaczają proporcje trzech podstawowych pigmentów: żółtego, brązowego i szarego. W piwnych oczach przeważa barwa żółta, z domieszką brązowej. Niebieskie posiadają niewielkie ilości barwnika żółtego, jak i brązowego. Tęczówka w odcieniu niebieskim, z większą dawką barwnika żółtego, tworzy kolor zielony. Szare oczy posiadają niewielkie ilości pigmentu żółtego, przy całkowitym braku brązowego. W brązowych oczach przeważa barwnik brązowy.
Mimo, iż niebieskie oczy wydają się być najjaśniejsze, w rzeczywistości to oczy w kolorze szarym tworzą najjaśniejszy odcień (zawierają najmniej ciemnego barwnika).
Dominującym kolorem oczu wśród populacji na całym świecie jest brązowy. Na drugiej pozycji znajduje się kolor zielony, a następnie szary. Najrzadziej spotykaną barwą oka jest odcień niebieski.
Najwięcej niebieskookich ludzi zamieszkuje tereny Finlandii oraz Litwy. Również w pozostałych krajach nadbałtyckich notuje się duży odsetek osób o niebieskich oczach.
Wśród niektórych populacji, nie występują żadne inne barwy tęczówki oprócz brązowej (tereny Azji, Afryki, Ameryki Południowej). Oczywiście istnieją także wyjątki od reguły.
Największy procent zielonookich osób stanowią mieszkańcy Irlandii i Europy Północnej.
Ten sam kolor oczu, w zależności od światła, może przybierać różne barwy. Jest to dość powszechne zjawisko wśród oczu szarych i piwnych.
Kolorem „piwnym” określa się nie tylko oczy w odcieniu jasnym brązowym lub żółto – brązowym. Termin ten stosowany jest czasem do opisywania mieszanej i zmiennej barwy oka, trudnej do sklasyfikowania.
Zielony kolor oczu jest najczęściej obserwowany u ludzi o rudych włosach.
Chociaż niebieski kolor oczu kojarzony jest głównie z blond włosami, występuje także u czarnowłosych osób.
W języku angielskim istnieje określenie „whiskey eyes”, które używa się do scharakteryzowania oczu jasno brązowych i bursztynowych.
Oboje rodziców z brązowymi oczami mogą mieć dziecko niebieskookie (jeżeli każdy z nich, oprócz cechy dominującej, posiada także cechę recesywną).
Zjawisko różnokolorowych barw w obrębie jednej lub dwóch tęczówek, nazywane jest heterochromią. Jest to drobna wada wrodzona, ujawniająca się zarówno u ludzi jak i u zwierząt.
Joanna Kamińska
3 KOMENTARZE
ZOSTAW ODPOWIEDŹ
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Ja mam niebiesko szare oczy. Chociaż czasem widać w nich zieleń. Mam brązowe-blond włosy. Odbijają się w słońcu złotem i może rdzą, rudem.
Ja mam brązowe włosy i niebieskie oczy
No nieżle.Bo ja także mam brązowe włosy i niebieskie oczy