Jak dbać o cerę naczynkową?

naczynka001life4stylePrzewlekły lub nawracający rumień, rozszerzone naczynka krwionośne, wrażliwa, zaczerwieniona i piekąca skóra twarzy… Jeśli zmagasz się z tymi problemami, to znaczy, że należysz do grona „naczynkowców”. Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa na działanie bodźców zewnętrznych, przez co stwarza dużo problemów jej posiadaczom.  Głównym kluczem w pielęgnacji tego typu skóry jest unikanie czynników drażniących. Stosując się do kilku prostych zasad, możesz „ujarzmić” niesforne naczynka i zacząć cieszyć się zdrową skórą.     

1. Odpowiednia pielęgnacja

Mając cerę naczynkową, musimy ustrzegać się agresywnych kosmetyków na bazie alkoholu, które niepotrzebnie podrażnią naczynka. Aby usunąć nagromadzony, martwy naskórek, powinniśmy zastąpić peeling mechaniczny, łagodniej działającym peelingiem enzymatycznym. Przy cerze naczynkowej, zaleca się stosowanie delikatnych środków pielęgnacyjnych, łagodzących podrażnienia i rumieńce. Przy doborze kosmetyków do codziennej pielęgnacji, powinniśmy wybierać te, które zawierają substancje o właściwościach uszczelniających naczynia krwionośne. Należą do nich przede wszystkim: witamina C, rutyna, witamina K, arnika, kasztanowiec, hibiskus, hamamelis, kokoryczka, dąb, cyprys, flawonoidy, alantoina, związki krzemu.

2. Ochrona przed słońcem i mrozemID-100110183

Cera naczynkowa nie lubi gwałtownych zmian temperatury, mrozu i gorąca. Słońce to prawdziwy wróg delikatnych, kruchych naczynek, które pod wpływem jego działania mogą zacząć pękać. Niezwykle ważna jest ochrona skóry przed promieniami UV, w czym pomaga stosowanie  preparatów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. W zimę cera naczynkowa narażona jest na działanie mrozu, a także na nieustanne wahania temperatury otoczenia. W tym okresie należy stosować treściwe kremy ochronne, a także dodatkowo zabezpieczać skórę fluidem i pudrem (stanowiące doskonałą powłokę, izolującą cerę od czynników środowiskowych).

3. Dieta

Cerze naczynkowej szkodzą  gorące dania i napoje oraz ostre przyprawy.  Należy także zrezygnować z używek (alkoholu, papierosów). Pomocne jest przyjmowanie suplementów z zawartością witaminy C oraz rutyny, które posiadają właściwości uszczelniające naczynia włosowate.

4. Światłoterapia i laseroterapia

W celu likwidacji zmian rumieniowych i teleangiektazji (poszerzonych naczynek krwionośnych, tzw. „pajączków”) wykorzystuje się energię laserową oraz lampę IPL (intense pulsed light). Laser emituje wiązkę, wybiórczo absorbowaną przez oksyhemoglobinę, co wywołuje selektywną fototermolizę i uszkodzenie naczynia. Aby uzyskać pożądany efekt, zaleca się przeprowadzenie ok. 3 zabiegów, w odstępach czasowych  6 – 12 tygodni. Alternatywę stanowi terapia lampą IPL, którą wykonuje się w serii 1 – 5 zabiegów, co 3 – 4 tygodnie. 

Cera naczynkowa wymaga dużo troski i uwagi. Zaniedbywana, może w przyszłości „zaowocować” rozwojem trądziku różowatego, dlatego musimy zadbać o nią odpowiednio wcześnie. Właściwa pielęgnacja i unikanie czynników drażniących pozwolą nam zachować piękną i zdrową skórę!

Joanna Kamińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ