Biżuteria na zębach- modnie czy tandetnie?
Piękny biały uśmiech jest oznaką szczęścia, młodości i zdrowia. Jednak według najnowszej mody, to wciąż za mało. Na zębach coraz większej liczby dziewczyn pojawiają się ozdoby na zębach.
Jeszcze do niedawna ozdabianie zębów było oznaką kiczu i tandety. Ozdoby nazębne kojarzyły się z ustami przepełnionymi złotem – modą przywiezioną zza wschodniej granicy. Dzisiaj można to zrobić na wiele sposobów, które zdecydowanie są estetyczne, intrygujące i spełniają taką samą rolę jak klasyczna biżuteria. Stosowane ozdoby są wykonane z kamieni lub metali szlachetnych, w delikatny sposób podkreślają uśmiech i dyskretnie przyciągają uwagę otoczenia. Jak w przypadku każdej biżuterii można tutaj przesadzić. Prostym porównaniem może być sposób noszenia się B. A. Baracusa z „Drużyny A” jako analogia złotych zębów (choć miało to niezaprzeczalną klasę, jednak nie każdemu by pasowało), a skromna, gustowna broszka noszona przez którąś z pań angielskiego królewskiego rodu, jako niewielki kryształ na zębie.
Coraz więcej dziewczyn decyduję się na upiększenie swojego uśmiechu czymś co będzie zwracać uwagę i przyciągać wzrok – kryształkiem nazębnym. Moda na biżuterię nazębną i ozdoby przyklejane do szkliwa zęba przyszła do nas z USA i zdobywa coraz większą popularność. Zastosowanie biżuterii nazębnej pozwala niewielkim kosztem osiągnąć zwracający uwagę otoczenia efekt. Jest to doskonała alternatywa dla innych metod dekorowania ciała, gdyż jest całkowicie bezpieczna i odwracalna.
Stomatolog osusza zęby i wytrawia powierzchnię szkliwa, a następnie za pomocą materiału światło utwardzalnego przykleja ozdobę – kryształek nazębny do szkliwa wybranego zęba. Sam zabieg trwa ok 10 minut i jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny dla szkliwa zębów.
Kryształek jest do zęba przyklejany i może on zostać ściągnięty z zęba w dowolnym momencie przez lekarza stomatologa. Po usunięciu resztek kleju stomatologicznego i wypolerowaniu szkliwa powierzchnia zęba pozostaje całkowicie nienaruszona.
Biżuteria nazębna utrzymuje się na zębach od kilkunastu miesięcy do kilku lat, w tym czasie nie ma żadnych ograniczeń co do sposobu żucia pokarmów czy sposobów dbania o higienę jamy ustnej. Przyklejamy kryształki na zębach „dwójkach” lub „trójkach”.
Jeśli chodzi o samo przyklejenie lub odklejenie biżuterii nazębnej koszty mieszczą się w granicach 50 – 150 zł. Cennik jest uzależniony od wielkości ozdoby, rodzaju użytych materiałów, trwałości jaką chcemy uzyskać. Do ceny samego zabiegu należy dodać koszt zakupu samej biżuterii nazębnej. Tak jak w przypadku biżuterii konwencjonalnej – w tym przypadku nie ma wartości maksymalnej.
Biżuteria nazębna może przybierać najróżniejszy kształt, zależnie od upodobań i okazji w jakich chcemy z nią wystąpić. Dodaje blasku, podkreśla charakter i dyskretnie przyciąga uwagę.
Ada Chmielecka