Książki 2015 – pozycje, które warto przeczytać!
Książki potrafią w sobie rozkochać na wiele sposobów. Można odnaleźć w nich życiowe rady, poczucie humoru, rozrywkę, ładunek emocjonalny, przeszywający strach, a nawet motywację do działania. Obniżają poziom stresu, pobudzają wyobraźnię i wzbogacają słownictwo. Wniosek jest jeden: warto czytać! Oto propozycje książek, które ukazały się w bieżącym roku i którym warto poświęcić wolną chwilę.
Paulina Młynarska ,,Poradnik na błędach!’’
Opis: To opowieść o trudnej sztuce błądzenia. O codziennych łzach i śmiechu. O pułapkach macierzyństwa. O samotności i tęsknocie silnej kobiety za silnym mężczyzną. O udanych i nieudanych podróżach, o wyplątywaniu się z toksycznych związków i… o miłości, która pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie.
Pozycja, która potrafi świetnie zmotywować i pozwala spojrzeć na wiele spraw z dystansem. Lekka i wciągająca lektura o życiu, która jednocześnie nie unika trudnych tematów i skłania do refleksji. Autorka przeplata poważne rozważania żartobliwymi anegdotami, przez co książka trafia do odbiorcy.
Paula Hawkins ,,Dziewczyna z pociągu’’
Opis: Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia.
Wydarzenia opisane są z punktu widzenia trzech kobiet. Każda z nich postrzega pewne sprawy inaczej i przypisuje im różne znaczenia. To czyni powieść wyjątkową i zaskakującą. Dobrze skonstruowany thriller psychologiczny poruszający wiele głównie ponurych tematów. ,,Dziewczyna z pociągu’’ jest literackim debiutem Pauli Hawkins.
Martyna Wojciechowska ,,Przesunąć horyzont’’
Opis: To niezwykła opowieść o ekstremalnej podróży. To nie tylko historia trudnego zdobywania najwyższego szczytu świata, ale także opis wewnętrznej walki autorki. Przede wszystkim jednak to opowieść o spełnianiu marzeń i przesuwaniu granic niemożliwego. To opowieść o dziewczynie, której dramatyczny wypadek samochodowy i złamany kręgosłup nie powstrzymały przed wyznaczeniem sobie celu – zdobycia Mount Everestu.
Jeżeli komuś wydaje się, że ,,Przesunąć horyzont’’ jest książką wyłącznie podróżniczą, jest w błędzie. Owszem, lektura zawiera wiele pięknych zdjęć i opisów przenoszących nas w zdumiewające zimowe krajobrazy, jednak najważniejsze i najbardziej przyciągające uwagę są fragmenty opisujące siłę i determinację autorki. Sprawiają one, że nawet niepoprawni kanapowi marzyciele ruszą do działania. Najprościej ujmując: emocje, realizm, motywacja.
Nowe wydanie książki zostało wzbogacone o dodatkowe treści.
Katarzyna Bonda ,,Florystka’’
Opis: Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i porzucił pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki. Policjanci próbują łączyć tę sprawę z bestialskim zabójstwem 11-letniego Amadeusza, którego matka jest szanowaną w mieście florystką. Okazuje się, że była ona ostatnią osobą, która widziała Zosię żywą.
,,Florystka’’ to kryminał z niesamowicie skonstruowaną intrygą. Rozmaite wątki przeplatają się ze sobą, tworząc razem atrakcyjną całość. Historia przedstawia wiele postaci, ukazuje ich pogmatwane życie i skomplikowane charaktery. Powieść napisana jest żywym i pełnokrwistym językiem. Uważajcie! Od tej książki trudno się oderwać!
Katarzyna Tusk ,,Elementarz stylu’’
Opis: Czy elegancja i styl są dla każdego? Autorka najpopularniejszego w Polsce bloga o modzie i stylu życia przekonuje, że wystarczy jedynie przestrzegać kilku uniwersalnych zasad. W książce znalazło się wiele ciekawych obserwacji oraz praktycznych uwag, wynikających z doświadczeń autorki. ,,Elementarz stylu” spełni oczekiwania każdej kobiety, która pragnie wyróżniać się eleganckim wyglądem, nie inwestując przy tym wielkich pieniędzy i mnóstwa czasu.
Oprócz standardowego poradnika w ,,Elementarzu stylu’’ odnajdziemy osobiste historie autorki, ciekawe spostrzeżenia z podróży i oczywiście pierwszej klasy, miłe dla oczu fotografie. Książka zawiera jasny i konkretny przekaz oraz miejsce na notatki. Ciekawa pozycja nie tylko dla pasjonatek mody.
Vera Falski ,,Za żadne skarby’’
Opis: Życie ma z reguły inne plany niż my. Ewa spełniła swoje marzenie – wyrwała się z małej mazurskiej wsi, skończyła mikrobiologię. Właśnie wybiera się na staż naukowy do Paryża. Ma też całkiem sensownego faceta. I nagle wszystko się kończy. Jeden telefon uruchamia bieg zdarzeń, jakich Ewa nigdy by się nie spodziewała. Dziewczyna wraca do zaściankowej rzeczywistości, do pijącego ojca i chorego brata. Przed nią wiele problemów, ale też miłość do utraty tchu. Co zrobi Ewa? Jedno jest pewne: za żadne skarby się nie podda!
Kolejna propozycja, która jest debiutem, ale tym razem polskiej, a właściwie polskich autorek. Pod pseudonimem Vera Falski kryją się bowiem dwie osoby. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że książka opowiada historię o utartych schematach. Tak jednak nie jest. Powieść zaskakuje, jest świeża, kwitnąca potencjałem i ujmująca. Czytelnik dryfuje na morzu życiowych doświadczeń i emocji. W czasie tej lektury nie można narzekać na nudę.
Randall Munroe ,,What if? A co gdyby?’’
Opis: To zbiór naukowych odpowiedzi na hipotetyczne i absurdalne pytania. Książka pełna jest uszczypliwego humoru, a przy tym, naprawdę zaskakująco dużo można się z niej nauczyć. Munroe z naukowym zacięciem odpowiada nawet na najgłupsze pytania, cierpliwie tłumaczy, jaką moc może wygenerować Yoda, czy co by się stało, gdyby każdy z nas miał naprawdę przeznaczoną tylko jedną drugą połówkę.
Pierwsze słowa, które kojarzą się z tą książką – pomysłowa, trafna, błyskotliwa. Jest wypełniona kąśliwym poczuciem humoru, wyszukanymi refleksjami i komiksowymi ilustracjami dodającymi lekturze oryginalności. To piekielnie inteligentny tekst, który pobudza wyobraźnię i mobilizuje do pracy każdą szarą komórkę.
Paweł Zagumny ,,Życie to mecz’’
Opis: Autobiografia jednego z najbardziej utytułowanych zawodników w historii polskiej siatkówki. Szczera opowieść o gigantycznym wysiłku, niezliczonych wyrzeczeniach, bólu i zwątpieniu, ale też o wielkiej radości i satysfakcji, jaką daje uprawianie sportu na najwyższym światowym poziomie. Barwne wspomnienia o ludziach i wydarzeniach, anegdoty i nieznane do tej pory fakty z najnowszej historii polskiej i światowej siatkówki. Fascynująca lektura dla kibiców jedynej drużynowej dyscypliny, w której od lat Polska utrzymuje się w światowej czołówce, dla każdego, kto lubi czytać o nieprzeciętnych ludziach dokonujących nieprzeciętnych rzeczy.
Książka napisana jest lekkim i zgrabnym językiem. Pozwala spojrzeć na siatkówkę oczami zawodnika, przez co uzupełnia dotychczasowy punkt widzenia kibica. Obowiązkowa pozycja nie tylko dla sympatyków polskiej reprezentacji, którzy będą mogli się dowiedzieć, co myśli rozgrywający przed decydującą akcją wartą złotych medali mistrzostw świata, ale też dla osób, które chcą przekonać się, czym jest prawdziwa pasja.
Patryk Vega ,,Złe psy. W imię zasad’’
Opis: „Złe psy. W imię zasad” to książka, w której Sławek Opala, pierwowzór postaci Despero z serialu „Pitbull” i inni policjanci opowiadają o swojej pracy i prawdziwym obliczu polskiej przestępczości. Bez ogródek i pozostawiając skrupuły daleko za sobą, mówią o mafiach i grupach przestępczych, zbrodniach i morderstwach, sposobach pracy przy śledztwie i wewnętrznych problemach Firmy. Historia prawdziwych facetów, dla których najważniejsza jest sprawiedliwość. Metody są sprawą drugorzędną.
,,Złe psy’’ to głęboki wywiad Patryka Vegi z policjantami, którzy bezwzględnie szczerze odkrywają przed nami każdą stronę i oblicze bycia stróżem prawa. Opowieść o tym, jak wykonywana przez nich praca zmieniła ich psychikę i wrażliwość. Książka jest bezkompromisowa, przyciąga uwagę autentycznością, szokuje…
Małgorzata Halber ,,Najgorszy człowiek na świecie’’
Opis: Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać.
Na podziw bezpośrednia książka o wychodzeniu z nałogu, samotności i innych udrękach współczesnego człowieka. Autorka ukazuje emocje, chaos życia, zmagania z własnymi kompleksami i problemami. Opowieść otwiera oczy i jest przestrogą. Napisana prostym językiem bez upiększeń i koloryzacji, po prostu oddaje rzeczywistość taką, jaka jest.
__________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.