Niebezpieczne ćwiczenia
Sport i aktywność fizyczna sprzyja nie tylko sylwetce, ale działa także pozytywnie na zdrowie. Ze względu na różnorodność ćwiczeń każdy może wybrać coś dla siebie. Jednak nie zawsze można uniknąć urazów.
Szczególnie należy uważać, jeśli trenuje się w domu. Sportowcy, chcąc spełnić swoje marzenia, muszą ćwiczyć naprawdę ciężko, jednak trzeba umieć oceniać sytuację, ewentualne ryzyko i konsekwencje zaniedbania dobrego przygotowania. Są ćwiczenia i ruchy, które powinny być unikane. Jakie?
Trening rozpoczynany przysiadami może jeszcze szybciej się zakończyć niż się zaczął. Grożą one uszkodzeniem więzadeł stawu skokowego. Jeśli już nie można się bez nich obejść, warto zamienić je na półprzysiady. Dają sześciokrotnie mniejsze obciążenie niż zwykłe przysiady. Taki sam wpływ na stawy skokowe mają pajacyki. Wykonywane przy wyprostowanych stawach kolanowych mogą doprowadzić, poprzez zły skok, nawet do złamania.
Nie wolno z siadu klęcznego robić opadu tułowia w tył! Jest duże prawdopodobieństwo, że trudno będzie się wyprostować. Szczególnie, gdy dojdzie do poważnej kontuzji kolan.
Niewiele osób wie, że niebezpieczne są też skłony w przód przy prostych nogach. Takie ćwiczenia mogą wykonywać naprawdę dobrze rozciągnięte osoby. I to pod okiem trenera. Takie skłony z dużym naciskiem na podłogę mogą wywołać poważne komplikacje w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa lub więzadeł stawu kolanowego.
Przewroty w tył. Podczas przewrotu może dojść do zbyt dużego nacisku na odcinek szyjny kręgosłupa, co może doprowadzić do poważnej kontuzji.
Z kolei zbyt gwałtowne i szybkie skręty głowy mogą być źródłem uszkodzeń odcinka szyjnego kręgosłupa. Dodatkowym efektem może być silny ból i zawroty głowy. Zamiast tego, lepiej wykonać wolne ruchy głowy na boki, a później w przód i tył. Dają one o wiele mniejsze zagrożenie.
Krążenie prostymi ramionami grożą poważnym uszkodzeniem stawu barkowego. To ćwiczenie należy wykonywać wolno i z lekko ugiętymi w stawach łokciowych ramionami.
Oczywiście, opisałam tu tylko kilka przykładów. Tak naprawdę, każde źle wykonane ćwiczenie może doprowadzić do ciężkich urazów. Jeśli zaczyna się nowy trening, zawsze najlepiej skonsultować go z doświadczonym trenerem. Wyjaśni zalety ćwiczeń i ewentualne poprawi błędy. Często najprostsze ćwiczenia są źle wykonywane i mogą doprowadzić do kontuzji.
Poza tym ważnym czynnikiem jest również strój. Wygodne obuwie to podstawa. Nikt nie powinien ćwiczyć w klapkach ani w ślizgających się balerinach. Warto odrzucić modę – założyć wygodne i stabilne adidasy. Zresztą, kto mówi, że adidasy są złe?
Renata Gołąbiewska