Wiosna-czas na sport! A może nordic walking?

nordic walking 157734Nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku.

Wiele osób obserwując osoby ćwiczące nordic walking uważa, że to prosta dyscyplina sportu, więc nie potrzeba się do niej za wiele przygotowywać ale także ona sama nam nic nie daje. Wszyscy ci ludzie są w wielkim błędzie. Nordic walking tak jak wszystkie inne dyscypliny sportu potrzebują odpowiedniego przygotowania i jeśli są wykonywane odpowiednio są dla nas bardzo korzystne.

Godzinny trening nordic walking może spalić nawet 450 kcal angażując około 90% naszych mięśni. Dla porównania zwykły marsz pozwala na spalenie nie całych 300 kcal. Pomimo większego spalania kalorii nordic walking nie obciąża nas tak bardzo jak zwykły marsz. Obciążenie dla naszego kręgosłupa dzięki kijkom jest nawet o pięć kilogramów mniejsze w porównaniu ze zwykłym marszem. Marko Kantaneva the creator of nordic walking

Jeżeli chcemy zacząć ćwiczyć nordic walking po pierwsze musimy wybrać odpowiednie kije. Na rynku dostępne są ich dwa rodzaje. Stałe i teleskopowe. Teleskopowe polecane są dla osób często podróżujących, nie mających miejsca na ich przechowywanie lub dzielących je z kimś innym. Jednak ten typ kijków często ulega uszkodzeniu, więc warto zainwestować w dobrą markę. Jeśli jednak kupujemy kije dla siebie a do lasu lub ścieżki jest niedaleko warto kupić kije o stałej długości, cena zwyczajowo jest niższa a kije lżejsze. Jak wybrać odpowiedni kij dla siebie? Kije produkowane są od 100 do 130 centymetrów. Aby wybrać dobry dla siebie kij swój wzrost pomnóż przez 0.66. Taki mnożnik przyjmuje się dla osób, które uprawiają nordic walking rekreacyjne lub mają obniżoną sprawność fizyczną, np. osoby starsze. Dla osób, które są młode i sprawne fizycznie mnożnik ten wynosi 0,68. Jednakże najlepszym sposobem na dopasowanie kijów jest ich przymiarka. Kije chwytamy na prostych nadgarstkach i opieramy na podłożu. Łokcie powinny przyjąć kąt prosty. U osób starszych mogę przyjąć delikatny kąt rozwarty. Kupując kije powinniśmy przespacerować się z kilkoma długościami i wybrać te, które odpowiadają nam najbardziej. Jeśli chcemy zmierzyć długość odpowiedniego dla nas kija przed zakupem, jeszcze będąc w domu, możemy zmierzyć odpowiednią długość przy pomocy kija od szczotki. Stajemy przed lustrem i ustawiamy przedramiona w kącie prostym następnie zaznaczamy tuż nad naszą dłonią.

Kiedy już wybierzemy odpowiednie kije musimy zapamiętać kilka ważnych rad jak poprawnie ćwiczyć. Należy zaczęć od kilku ćwiczeń, które pomogą w opanowaniu nam odpowiednich kroków.

Po pierwsze, należy zachować odpowiednią postawę. Podczas chodzenia plecy powinny być wyprostowane, brzuch wciągnięty, łokcie rozluźnione. Kiedy przyśpieszmy marsz powinniśmy pochylić się odrobinę do przodu. Kroki należy stawiać trochę dłuższe niż podczas zwykłego marszu i pamiętać by nasze kończyny pracowały naprzemiennie. Lewa noga z prawą ręką i odwrotnie.

Po drugie, zacznijmy trening bez kijów. Przejdź się kilka metrów przyśpieszając i zwalniając kilkukrotnie. Postaraj zachowywać się naturalnie, poznaj swoje ciało i jego ruchy. Zwróć również uwagę na pracę rąk, im szybciej idziesz tym bardziej się wychylają.

Po trzecie, weź kije i złap je w połowie długości. Maszeruj z nimi starając się opanować naprzemienne ruchy rąk i nóg.

Po czwarte, powtórz poprzednie ćwiczenie ale trzymając kije normalnie. Postaraj się nie uginać łokci. Spróbuj też zaciskać dłoń na kiju gdy stawiasz go z przodu a następnie otwierać, umożliwiając zostanie kija z tyłu.

Na koniec spróbuj opanować delikatne wybijanie się z kijków i dodaj rotację barków.

Kiedy opanujesz podstawy kroku możesz wybrać się na dłuższą wędrówkę. Na początku staraj się poruszać odrobinę wolniej a kiedy wyrobisz już technikę poruszania się możesz zacząć maszerować szybciej.

Maria Kubiak, fot. wikipedia.pl, aktywnosc-fizyczna.wieszjak.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ