69. Rocznica Powstania Warszawskiego

powstanie duze sporteuroWłaśnie dziś przypada kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku wybiła godzina „W”. To wydarzenie trwale zapisało się w karty historii Państwa Polskiego. Powstanie w Warszawie jest jednym z najbardziej znanych wystąpień zbrojnych w czasie II wojny światowej.

Dokładnie 69 lat temu, o godzinie 17.00 doszło do powstania w stolicy naszego kraju. Ten niezwykle mężny i odważny czyn przerodził się w bohaterską walkę o wolność i lepsze życie.

Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko wojskom niemieckim. Zorganizowane i przeprowadzone było przez oddziały Armii Krajowej w ramach akcji „Burza”. Głównym dowódcą był Tadeusz Bór-Komorowski. Akcja odbywała się w głównej mierze na terenach warszawskiej Woli i Żoliborza.

Wiele osób uważa, że powstanie było od samego początku skazane na straty. Brakowało przede wszystkim broni. Wojska niemieckie były wyposażone w najlepsze i nowoczesne rodzaje karabinów i czołgów, przy czym na 100 powstańców przypadały jedynie 4 sztuki broni.

Mimo przegranej, powstańcy czuli się wygranymi. Do tej pory w pamięci Polaków osoby biorące udział w Powstaniu Warszawskim uchodzą za największych bohaterów, jakich miał nasz kraj. Ich ogromna wiara i chęć walki były same w sobie zwycięstwem. Potrafili stawić opór wrogom i dzielnie bronić swojej ojczyzny.

Właśnie ze względu na to niesamowite wspomnienie osób walczących za swój kraj, co roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 cała Warszawa potrafi się zatrzymać na minutę i oddać hołd powstańcom. Tak będzie również dziś. Polacy nigdy nie zapomną o Powstaniu Warszawskim.

Joanna Łuszczykiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ