Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy 2015
W warszawskim kinie Muranów w dniach 8-10 maja już po raz 11. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy. Na program składają się 24 filmy (fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe) o tematyce żydowskiej. Przewidziane są również dyskusje z autorami dzieł. Czego jeszcze możemy się spodziewać?
Dla tych, którzy interesują się historią Żydów, mam dobrą wiadomość. Wiele produkcji będzie poświęconych temu zagadnieniu. Pośród nich na szczególną uwagę zasługuje dokument Boris Dorfman – a Mantsch. Film w całości został nakręcony w języku jidysz. Dotyczy żydowskiego Lwowa oraz jego mieszkańców. Widzom przybliżona zostanie również postać Jana Karskiego w dziele Karski i władcy ludzkości. Wykorzystanie w produkcji materiałów, które do tej pory nie były publikowane stanowi dodatkowy, zachęcający element. Na pokazie zostanie także poruszona tematyka filozoficzna, pojawią się pytania o źródło zła. Być może będziemy mogli na nie odpowiedzieć po obejrzeniu filmu Stefana Rutzowitzky’ego – Istota zła.
Wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie też filmów opisujących skomplikowaną i pełną paradoksów rzeczywistość dzisiejszego Izraela. W przesyconym muzyką i magią komediodramacie Magic Men (reż. Guy Nattiv, Erez Tadmor, Izrael) ocalony z Holocaustu Avraham udaje się wraz ze swoim synem w pełną absurdalnych zdarzeń podróż do Grecji w poszukiwaniu mężczyzny, który ponad 70 lat wcześniej ocalił mu życie. Tegoroczny izraelski kandydat do Oscara – Viviane chce się rozwieść (reż. Ronit i Shlomi Elkabetz, Francja/Izrael) – to z kolei pełna dramaturgii współczesna historia, w której rozprawa zawodowa przed sądem rabinackim staje się dla głównej bohaterki polem walki o godność i niezależność. Joanna Helender i Bo Persson w filmowanym w sześciu krajach, szwedzkim dokumencie kreacyjnym Wieczorem patrzą na księżyc w niestereotypowy sposób poruszają problem współczesnego terroryzmu, łącząc świadectwa ofiar aktów terroru z opiniami ekspertów. Projekcja filmu odbędzie się 9 maja o godz. 16.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i będzie stanowiła punkt wyjścia dla debaty dotyczącej źródeł i konsekwencji mowy nienawiści. (Źródło: materiały prasowe)
Zaprezentowane filmy będą między sobą rywalizowały o cztery główne nagrody. Najważniejszą jest Złoty Warszawski Feniks. Decyzję w tej kwestii podejmuje jury w składzie: Borys Lankosz, Magdalena Łazarkiewicz, Jacek Petrycki.
Wstęp na wszystkie festiwalowe pokazy jest bezpłatny.
Więcej informacji można uzyskać pod następującymi adresami:
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.