5 kroków do założenia własnej firmy

Zapewne wielu z nas marzy o założeniu własnej działalności gospodarczej. Chcemy pracować na własny rachunek, samodzielnie ustalać swój czas pracy i osiągnąć zawodowy sukces. Własna firma to także możliwość pracy w branży, jaką sobie sami wybierzemy i w jakiej chcemy działać. Ze względu na niezależność, jaką daje posiadanie swojego biznesu, coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Wymaga to niewątpliwie dużej odwagi i odpowiedzialności. Jeżeli już mamy te cechy, warto zapoznać się z uporządkowanym rozkładem zadań, które będą nas czekać przy zakładaniu firmy.

futureideas.org 

Znajdź pomysł

To pierwsza, podstawowa zasada, bez której dalsze formalności nie mają sensu. Musisz określić, na czym i jak możesz zarabiać. Chcesz oferować usługi, a może gotowe towary? Może chcesz wytworzyć coś, czego jeszcze nie było? Wykorzystaj swoje atuty i zastanów się, jak mogą generować one zysk. Nawet swoje hobby możesz przekształcić w formalną ofertę. Jeżeli dobrze znasz angielski lub potrafisz grać na gitarze – zarejestruj swoją działalność dawania lekcji innym i biznes gotowy. Brak Ci wyjątkowych umiejętności, ale znasz osoby, które takie posiadają? Załóż biuro promujące ich zdolności i pobieraj prowizje od każdego klienta, którego dla nich pozyskałeś. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i chęci do działania.

 

Określ formalne podstawy działania

Kolejnym krokiem przy zakładaniu własnej firmy będzie wybór sposobu rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Masz tu do wyboru szereg rodzajów opodatkowania firmy, z czego jeden musisz przypisać do swojej. To naturalne, że możesz nie mieć pojęcia, co będzie bardziej korzystne, jeżeli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się takimi sprawami. Udaj się więc po poradę do biura księgowego lub porozmawiaj z zaprzyjaźnionym fachowcem, który pomoże w ustaleniu spraw podatkowych. Są one podstawą rozliczania się z przychodu i jeśli będą dobrze zorganizowane – nie będziesz obawiał się żadnej kontroli.

 

Złóż wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

W tym celu wypełnij pobrany wcześniej wniosek CEIDG-1 i złóż go w swoim Urzędzie Gminy lub Miasta. Dzięki temu zostanie wygenerowany indywidualny numer NIP i REGON dla Twojej firmy. Przy wypełnianiu wniosku musisz podać także datę, z którą planujesz otwarcie własnej działalności. Od daty założenia firmy rozpoczynają się rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS-em. Uwaga! Jeżeli złożyłeś już wniosek, a chcesz otworzyć firmę w innym terminie, masz prawo do złożenia wniosku aktualizującego dane.

 

Zgłoszenie do ZUS i VAT

Udaj się do właściwego oddziału ZUS i wypełnij wniosek dotyczący zgłoszenia się do ubezpieczeń. Jest to Twój obowiązek w chwili rejestrowania firmy. Nie musisz za to przekazywać do ZUS informacji, że jesteś nowym płatnikiem składek – zrobi to za Ciebie Urząd Skarbowy, jeżeli tylko złożyłeś wspomniany wcześniej formularz CEIDG-1.
Sprawdź także, czy na Twojej działalności ciąży obowiązek rejestracji do podatku VAT od pierwszej sprzedaży. Zależy to od specyfiki sprzedawanych towarów. Jeżeli tak jest, trzeba udać się do Urzędu Skarbowego i jednorazowo zapłacić 170zł za zgłoszenie do podatku.

 

Załóż konto bankowe i zarabiaj

Wybierz odpowiedni bank, w którym założysz rachunek dla własnej firmy. Oferta banków jest szeroka, a wiele z nich oferuje atrakcyjne warunki na start. Pamiętaj, by konta firmowego nie łączyć z osobistym i sprawować skrupulatny nadzór nad finansami. Warto oddać te sprawy profesjonalistom, którzy zajmą się księgowością i odprowadzaniem składek. Ty zaś możesz stawiać już pierwsze kroki w swoim biznesie i zająć się budowaniem swojej pozycji na rynku.

 

Magdalena Irzycka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ