Związki na odległość – czy mają sens?

Emigracja, praktycznie nieograniczone możliwości podróżowania – to wszystko sprawia, że coraz częściej pojawiają się związki na odległość. Czy takie związki mają w ogóle szanse na przetrwanie? Czy związek na odległość ma jakikolwiek sens? Odpowiedź na te pytania jest trudna, tak samo jak takie związki.

www.smartrelationshipadvice.com

Związek na odległość – sprzeczność?

Wiążemy się z kimś m.in. ze względu na potrzebę bliskości. Ta naturalna potrzeba zostaje zachwiana, gdy jedno z partnerów wyjeżdża. Nie oznacza to jednak, że trzeba się od razu poddać i skazać związek na porażkę. Obecnie, w dobie globalizmu, gdy jest tak wiele możliwości komunikowania się, a duże odległości można pokonywać szybko, warto zawalczyć o taki związek. Potrzeba jednak do tego dużo zaangażowania. I trzeba sobie też zdawać sprawę z tego, że związek na odległość może być tylko tymczasowy.

 

Jak budować bliskość na odległość?

Czy możliwe jest budowanie bliskości na odległość? Możliwe, ale niełatwe. Taką bliskość można zbudować tylko przez jak najczęstsze kontakty. Choć ze względu na różnice czasowe czy inny tryb życia, nie jest to proste, to jednak warto kontaktować się ze sobą codziennie. Jest wiele możliwości – rozmowa telefoniczna, skype, wideorozmowa… Smsy tutaj nie wystarczą – jeśli nie możemy liczyć na bliskość fizyczną, to chociaż postawmy na głos i na rozmowę, a nie na bezosobowe lakoniczne wiadomości.

 

Kontakt tak, kontrola nie

W związkach na odległość często pojawia się zazdrość i potrzeba ciągłej kontroli. Kluczowe jest tutaj zaufanie, które liczy się nawet jeszcze bardziej, gdy w grę wchodzi odległość. Nie warto wypytywać partnera o każdą sekundę i domagać się tłumaczenia, co robił przez każdą minutę dnia. Zamiast tego lepiej porozmawiać o wspólnych planach na przyszłość, o tych bliższych i dalszych, by pokazać sobie i partnerowi, że jest to związek, o który warto dbać i walczyć.

Odwiedzajcie się tak często, jak to możliwe. Spotykajcie się nie tylko w Święta, ale jeśli to możliwe – wpadajcie do siebie na weekendy, albo także w ciągu tygodnia.

 

Warto walczyć, jeśli chcecie

Wiele związków na odległość się rozpada, m.in. dlatego, że brakuje bliskości. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak pielęgnować taki związek i czy jest sens w nim tkwić. Jeśli naprawdę zależy Wam na sobie, to warto zawalczyć o związek i starać się doprowadzić do takiej sytuacji, w której nie będzie już związku na odległość, a wspólne mieszkanie.

 

Agnieszka Głośniewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ