Zmarł wybitny aktor Jan Kobuszewski

W wieku 85 lat zmarł Jan Kobuszewski. Oprócz ról w filmach i przedstawieniach teatralnych zagrał w kilkudziesięciu serialach i programach telewizyjnych.

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia 1934 roku w domu przy ul. Nadwiślańskiej 3 na warszawskim Nowym Bródnie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, uczęszczał do Państwowej Szkoły Dramatycznej Teatru Lalek.

Był związany kolejno z kilkoma stołecznymi teatrami: Młodej Warszawy (1956–1957), Klasycznym (1957–1958), Polskim (1958–1964), Wielkim (1964–1969), PolskiM (1969–1975) i Teatrem Kwadrat (1976–2013).

Wystąpił w wielu filmach i serialach. Grał m.in. w „Rysiu”, „Czterdziestolatku”, „Graczykach”, „Klanie”, „Alternatywach 4”, czy „Zmiennikach”. Łącznie wystąpił w około dwóch tysiącach programów telewizyjnych. Nawet grając role epizodyczne tworzył wyraziste, zapadające w pamięć postacie.

Przez wiele lat Jan Kobuszewski był związany z kabaretem Dudek, występował również w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej.

W 1975 roku Jan Kobuszewski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1998 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Odszedł Pan Jan Kobuszewski. Jakiś ciepły promyk zgasł. RiP – napisał Andrzej Duda na Twitterze w sobotę w południe.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że Jan Kobuszewski był mistrzem satyry i został zapamiętany przede wszystkim jako aktor komediowy.

– Był kochany za to, że w wielu swoich produkcjach potrafił rozśmieszać do łez i tego będzie brakowało. Mało jest takich ludzi, którzy z taką klasą i z takim wysokim poziomem kultury potrafią rozśmieszać. To był arystokrata satyry – przyznał minister.

Zobacz również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ