Graj w zielone!

Sezon na warzywa i owoce trwa tak naprawdę cały rok, ale to w okresie letnim łatwiej kupić je świeże na straganach. Zimą skazani jesteśmy na kupowanie ich w supermarketach. Korzystajmy więc jak najwięcej z kolorowych bomb witaminowych. Szczególnie dobrym wyborem będą zielone warzywa, których nie lubiliśmy jeść jako dzieci. Szpinak, brokuły i brukselka, bo o nich mowa, są cennym źródłem witamin. Warto je jeść zarówno ze względów zdrowotnych jak i dla poprawienia urody.

zielone zda

Szpinak – roślina z środkowo-zachodniej Azji, która pojawiła się w Europie w XIVw. Jest bogata w potas, żelazo, witaminy C, E, K, te z grupy B, betakaroten i antyoksydanty. Polecany dla osób z nadciśnieniem ze względu na zawartość potasu. Żelazo natomiast pozytywnie wpłynie na organizm osób zmagających się z anemią. Po szpinak powinny sięgnąć też kobiety w ciąży, ponieważ zawiera kwas foliowy. Antyoksydanty i betakaroten spełniają rolę profilaktyczą – zapobiegają nowotworom i miażdżycy. Osoby, które chciałby spróbować przygotować potrawy ze szpinakiem powinny podawać go w towarzystwie sera feta, jogurtu naturalnego albo jaj.

Brokuły – ich walory smakowe odkryte zostały w rejonie morza Śródziemnego. To cenne źródło witaminy C (200g warzyw całkowicie pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę). Roślina ta jest zasobna w sole mineralne, takie jak wapń, fosfor, żelazo, siarka i potas oraz witaminy (między innymi A, B1, B2, PP). Jest bogata w niezbędny nam magnez. Brokuły zawierają również selen, który zapobiega powstawaniu raka prostaty oraz sulforafan, który zwalcza bakterie odpowiedzialne za rozwój wrzodów i raka żołądka. Brokuły są niskokaloryczne i zawierają dużo błonnika pokarmowego, a więc sprzyjają osobom na diecie.

Brukselka – pochodzi z Belgii. To źródło wielu witamin, między innymi A, B1, B2, B5, B6, C, E, H i K. Zawiera również dużo betakarotenu – ludzki organizm zamienia go w witaminę A, niezbędną między innymi do wzrostu dzieci (dlatego tak ważne jest, aby znalazła się w jadłospisie maluchów) oraz zapewniającą dobre działanie narządu wzroku. Dodatkowo, ze względu na zawartość sodu i potasu, reguluje gospodarką wodną organizmu, zapewniając skórze jędrność. Dzięki obecności magnezu, wapnia, manganu, żelaza, miedzi, cynku i fosforu brukselka pozytywnie wpływa na odbudowę DNA w komórkach i blokuje rozwój nowotworów.

Karolina Bełkot

ZOSTAW ODPOWIEDŹ