Zapowiedzi wydawnicze na styczeń

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń

Nowy Rok to nowe książki. A tych, jak wiadomo, nigdy za wiele. Styczeń zapowiada się naprawdę znakomicie pod względem ilości ciekawych premier – do tego stopnia, że ciężko byłoby wybrać, od której lektury zacząć. Całe szczęście wiele z nich ma inną datę premiery, a co za tym idzie, czytanie nowości można sobie rozplanować w czasie. Dlatego sięgnijcie po kalendarze i długopisy, żeby nic Wam nie umknęło! Przestawiamy najciekawsze zapowiedzi wydawnicze na styczeń 2020 roku.

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Pixabay

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń

Pisaliśmy już o styczniowych premierach w tym tekście, a także informowaliśmy Was, że w styczniu pojawi się sporo pozycji o tematyce związanej z II Wojną Światową i obozami koncentracyjnymi, których opisy znajdziecie tutaj. Styczeń jednak będzie naprawdę obfitował w bardzo dużą ilość nowości wydawniczych, dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami kolejną porcją najciekawszych noworocznych premier, na które sami zresztą czekamy z niecierpliwością. 

Literacko początek 2020 roku przedstawia się co najmniej smakowicie, szczególnie dla miłośników thrillerów, których na księgarnianych półkach stanie naprawdę sporo. Będzie kilka debiutów i wróci kilku znanych autorów ze swoimi najnowszymi powieściami. Miłośnicy między innymi prozy Rachel Abbott, Grahama Mastertona, Huntera S. Thompsona czy Bartosza Szczygielskiego będą usatysfakcjonowani. 

Fani literatury obyczajowej również znajdą coś dla siebie, choć nie ukrywamy, że thriller jednak dominuje na listach zapowiedzi. I to zarówno w formie klasycznej, jak i w bardzo modnym ostatnimi czasy odłamie – czyli tym określanym mianem „thrillera psychologicznego”.

Stażystka – Alicja Sinicka

Wydawnictwo Kobiece

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Kobiece

Thriller psychologiczny Alicji Sinickiej jest jej piątą powieścią.

Marek Skalski poszukuje stażystki. Z pomocą w jej znalezieniu spieszy mu małżonka, Ewa Skalska. Przecież ona najlepiej wie, jaka powinna być odpowiednia kandydatka, w końcu to ona zna swojego męża najlepiej i wie, jaki kolor oczu i jakie włosy powinna mieć idealna kandydatka. Ewa Skalska wie również, że mąż nie zawaha się, by ponownie ją zdradzić.

Staż otrzymuje Klaudia Neter, która doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ile może zyskać dla swojej kariery zawodowej, dzięki odbyciu stażu u Skalskiego. Z upływem czasu zaczyna jednak odczuwać niepokój co do tego, czy trójkąt, w który się wplątała, nie jest jednak zbyt niebezpieczny. Chciałaby się z niego wycofać…

Tymczasem w Oławie odkryte zostają zwłoki młodej kobiety. Jest to jedna z dwóch byłych stażystek Skalskiego. Obie zaginęły. Klaudia ma uzasadnione podstawy, by obawiać się o własne życie. Nie ma jednak pojęcia, której strony się obawiać: Marka Skalskiego, czy może jego małżonki?

Data premiery: 29 stycznia 2020 roku.

Nie patrz – Marcel Moss

Wydawnictwo Filia

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Filia

Nowa książka autora głośnego thrillera „Nie odpisuj”.

„Próbuję powstrzymać się od krzyku. Leżę pod kołdrą i udaję, że rozmowa sprzed chwili nie miała miejsca. To moje ostatnie sekundy wolności. Czy ten koszmar kiedyś się skończy?”

Tylko jedna osoba na świecie wie, jaką tajemnicę skrywa Ewa, która jest psychoterapeutką. Tą osobą jest Martyna, która niegdyś była pacjentką Ewy. Pewnego dnia kobieta wysyła Ewie wiadomość wideo, choć sama znajduje się w szpitalu psychiatrycznym, do którego została skierowana na leczenie.

To, co Ewa widzi na ekranie, mrozi jej krew w żyłach. Szczególnie, że Martyna grozi opublikowaniem nagrania, jeśli Ewa jej w czymś nie pomoże. Martyna żąda wsparcia w rozwiązaniu morderstwa, które miało miejsce kilka miesięcy wcześniej. Nie mając wyjścia, Ewa zaczyna swoje śledztwo, które wykaże niepokojące powiązania pomiędzy śmiercią czterdziestolatka a jej własną przeszłością.

Data premiery: 29 stycznia 2020 roku.

Ktoś musi umrzeć – Sarah A. Denzil

Wydawnictwo Filia

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Filia

Po „Morderczyni”, „Milczącym dziecku” i „Jedynym dziecku”, przyszedł czas na „Ktoś musi umrzeć” – kolejny thriller psychologiczny brytyjskiej autorki, Sarah A. Denzil.

Dzieci potrzebują miłości.

Jeśli nie uda im się stworzyć więzi ze swoim

opiekunem, nie uczą się empatii.

Tak powstaje socjopata.

Leah Smith zmieniła nazwisko, pracę i miejsce zamieszkania. Te zmiany jednak nie są wystarczające, aby zapomnieć o przeszłości i się od niej odciąć. Leah znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a nadmorskie miasteczko, w którym zamieszkała, kryje wiele tajemnic. Szereg przerażających zdarzeń rozpoczyna się od odkrycia przez policję ciała młodej kobiety.

Data premiery: 22 stycznia 2020 roku.

Zmuszona, by zabić – Rachel Abbott

Wydawnictwo Filia

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Filia

Dziesiąta książka brytyjskiej pisarki, Rachel Abbott to jednocześnie rozpoczęcie nowego cyklu, którego główną bohaterką jest Stephanie King. Wcześniejsza seria z Tomem Douglasem („Tylko niewinni”, „Droga ucieczki”, „Śpij spokojnie”, „Obce dziecko”, „Dziecko znikąd”, „Zabij mnie znów”, „Szóste okno”, „Podejdź bliżej”, „Idealne kłamstwo”) cieszyła się bardzo dużą popularnością, choć autorka zaczęła swoją karierę od… self-publishingu. Jak widać, w Wielkiej Brytanii wygląda to zupełnie inaczej niż w Polsce.

Tak to się musi skończyć… Któreś z nas musi umrzeć.

Po śmierci żony, Mark długo nie mógł dojść do siebie. Dopiero Evie, z którą nawiązał romans, nauczyła go żyć na nowo.

Przyjaciele Evie podejrzewają jednak, że Mark ją krzywdzi, co wnioskują na podstawie różnego rodzaju ran na jej ciele. 

Pewnej nocy sierżant Stephanie King zostaje wezwana do ich domu, gdzie zastaje dwie zamordowane osoby, których identyfikacja jest trudna ze względu na brutalność, z jaką zostały zamordowane.

Gdzie zaczyna się morderstwo? W chwili, kiedy następuje pierwsze pchnięcie nożem? Czy w momencie pierwszej myśli o popełnieniu zbrodni.

Rachel Abbott jest mistrzynią stawiania przed czytelnikiem dylematów moralnych, możemy się więc spodziewać, że w przypadku „Zmuszonej, by zabić” nie będzie inaczej.

Data premiery: 29 stycznia 2020 roku.

Totalna magia – Alice Hoffman

Wydawnictwo Albatros

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Albatros

Książka została zekranizowana w 1998 roku, a główne role w filmie zagrały Nicole Kidman i Sandra Bullock.

Zawsze rzucaj rozsypaną sól przez lewe ramię. Posadź rozmaryn przy furtce ogrodowej. Hoduj róże i lawendę, na szczęście.

Zakochuj się, kiedy tylko możesz…

W domu przy ulicy Magnolii mieszkają Sally i Gillian, które po śmierci rodziców zostały przygarnięte przez dwie ciotki – Franny i Jet. Starsze panie nie były jednak takie, jak inne kobiety. Posiadały one bowiem moc rzucania uroków, a ich główną specjalizacją były uroki… miłosne. Nie przysparzało im to sympatii okolicznych mieszkańców, którzy swoją niechęcią obdarzyli także osierocone siostry.

Sally i Gillian dorastały zatem w niezbyt przyjemnej atmosferze, a szydercy i dręczyciele nie dawali im spokoju. Dziewczynom marzyło się wyłącznie, by wyjechać z tego miejsca. Pierwsza dom przy ulicy Magnolii opuściła Gillian, która bardzo szybko z niego uciekła. Nie była jednak szczególnie rozsądna i miała talent do pakowania się w tarapaty. Sally, która była starsza i jednocześnie bardziej powściągliwa i racjonalna, ostatecznie też wyjechała. Wybrała miejsce, w którym nikt jej nie znał i robiła wszystko, by prowadzić jak najbardziej zwyczajne życie.

Jednak los i rodzinna klątwa nie dały im spokoju, a wydarzenia, które ponownie je złączyły, miały tak poważne konsekwencje, że kobiety musiały uciec się do rozwiązań magicznych, czyli tego, od czego między innymi uciekły…

Data premiery: 29 stycznia 2020 roku

Piękne zło – Annie Ward

Wydawnictwo Czarna Owca

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Czarna Owca

Oddana żona, wierny mąż i okrutna zbrodnia. Nigdy nie odgadniesz, kto ma ręce splamione krwią…

Służący w brytyjskiej armii Ian i dziennikarka odwiedzająca przyjaciółkę, Maddie poznali się na przyjęciu na wyjeździe zagranicznym. Lata później są już małżeństwem wiodącym sielskie życie na przedmieściach Kansas City, gdzie mieszkają ze swoim synkiem, Charliem.

Na skutek wypadku Maddie musi rozpocząć psychoterapię. Sukcesywnie odsłania ona jej obawy związane z zespołem stresu pourazowego męża. Okazuje się także, że historia małżeństwa Maddie i Iana wcale nie jest usłana różami. Kobieta martwi się także o swojego syna. Czy to wszystko ma jakiś związek z przeszłością przyjaciółki, którą odwiedzała, kiedy poznała Iana?

Wypełniona emocjami historia ukazująca złożoność przyjaźni, wyzwania małżeństwa i macierzyństwa. Szesnaście lat miłości, przygód i tajemnic – na Bałkanach, w Anglii, w Iraku i na Manhattanie, a wreszcie zwykłym domu na przedmieściach Kansas – które prowadzą do dnia, gdy policja zjawia się na miejscu szokującej zbrodni.

Czy perfekcyjne małżeństwo może prowadzić do… perfekcyjnej zbrodni?

„Piękne zło” to debiut literacki Annie Ward.

Data premiery: 29 stycznia 2020 roku.

Nic o mnie nie wiesz – E.G. Scott

Wydawnictwo Muza

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Muza

Podobnie jak w przypadku „Pięknego zła” powyżej, również w „Nic o mnie nie wiesz” mamy do czynienia z pozornie szczęśliwym małżeństwem. Rebbecca i Paul są ze sobą od wielu lat i z zewnątrz ich związek wygląda idealnie: piękny dom, dobra praca i wzajemne zaufanie. Jednak po dwudziestu latach dzielenia ze sobą życia, wszystko zaczyna się rozpadać jak domek z kart. Rebbeca, która jest uzależniona od opiatów, traci pracę. Paul nawiązuje romans, żeby się odstresować po upadku jego firmy. Romans ten może go jednak bardzo dużo kosztować, bo kochanka zaczyna prześladować jego i Rebbeccę.

Tymczasem Rebbecca obawia się, że Paul ją porzuci, więc obmyśla plan działania, który ma sprawić, że nie będzie mógł tego zrobić. Intryga goni intrygę i wygląda na to, że w tej grze nikt nie wygra…

Napięcie od pierwszej do ostatniej strony oraz nieprzewidywalni bohaterowie, a w tle zemsta, obsesja i zbrodnia… Ten intensywny i szokujący thriller jest opowieścią o tym, że nawet idealne małżeństwa skrywają mroczne sekrety.

Powieść zapowiadana jest jako thriller psychologiczny, który powinien przypaść do gustu fanom „Zagninionej dziewczyny” Gillian Flynn i „Wielkich kłamstewek” Liane Moriarty.

Data premiery: 29 stycznia 2020 roku.

Bezwład – Jessica Barry

Dom Wydawniczy Rebis

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Dom Wydawniczy Rebis

Jessica Barry to podobno pseudonim amerykańskiej autorki romansów, która swój pierwszy thriller postanowiła wydać pod innym nazwiskiem.

Kiedy życie jest kłamstwem, a prawda może zabić!

Przeżywszy katastrofę lotniczą w Górach Skalistych, Allison Carpenter dopiero zaczyna swoją walkę o przetrwanie. Carpenter wie bowiem coś, co pewni ludzie chcieliby za wszelką cenę ukryć przed światem. I jeśli dowiedzą się, że kobieta wciąż żyje, wyruszą za nią w pościg, by na zawsze ją uciszyć.

Matka Allison, Maggie Carpenter, żyje nadzieją. Wierzy, że jej córka żyje. Maggie jednak również święta nie jest, a rzeczy, które wie o swojej własnej córce można policzyć na palcach jednej ręki…

W czasie gdy Allison usiłuje przetrwać w górach, Maggie prowadzi małe śledztwo i grzebie w życiu córki. Okazuje się, że pieniądze i luksus zmieniły ją bardziej, niż się Maggie wydawało.

Czy Maggie zdoła uratować Allison?

Data premiery: 28 stycznia 2020 roku.

Instytut – K.C. Archer

Wydawnictwo Uroboros

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Uroboros

Teddy Cannon jest zaradną i bystrą dwudziestokilkuletnią kobietą, która ma dar czytania ludzi. Nie wie ona jednak, że tak naprawdę jest prawdziwym medium.

Dziewczyna ma talent do wpadania w tarapaty i pewnego dnia wpada w ręce policji. Ratuje ją tajemniczy nieznajomy, który podsuwa jej podanie o przyjęcie do placówki instytutu zajmującego się osobami takimi, jak ona. Jest to pewnego rodzaju ściśle tajna uczelnia, która szkoli swoich studentów z telepatii, telekinezy, umiejętności śledczych, a nawet taktyki SWAT. Po zakończeniu szkolenia i nauki, studenci służą ochronie Ameryki i świata, zajmując wysoko postawione stanowiska w hierarchii władzy, gdzie wykorzystują swoje specjalne umiejętności.

Okazuje się, że Teddy świetnie się odnalazła w ośrodku i nawiązała nowe przyjaźnie. Każdy z jej nowych przyjaciół ma inne moce. Lucas umie siłą woli rozpalić ogień i go kontrolować. Molly wyczuwa stan emocjonalny innych ludzi. Jullian umie komunikować się ze zwierzętami i jest pośredniczką w komunikacji między nimi a ludźmi.

Teddy czuje się tam świetnie. Do czasu. W instytucie dochodzi do serii włamań, zaczynają ginąć studenci… Teddy podejmuje się misji, która doprowadzi ją do postawienia sobie samej wielu niewygodnych pytań o to, co tak naprawdę wie o swoich wykładowcach, rodzinie, a nawet o samej sobie.

Data permiery: 29 stycznia 2020 roku

Świst umarłych – Graham Masterton

Wydawnictwo Albatros

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Albatros

Grahama Mastertona nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Jest to jeden z najbardziej znanych na świecie autorów powieści grozy, ale nie tylko – pisze on również między innymi thrillery i powieści historyczne. Masterton to jeden z najbardziej płodnych autorów, a w swoim literackim dorobku ma grubo ponad sto publikacji książkowych – w tym kilka serii. „Świst umarłych” to właśnie dziewiąty tom jednego z cykli Mastertona – z Katie Maguire. Seria ta określana jest jako odpowiednia dla tych, którzy mają nerwy ze stali, Masterton słynie bowiem z bardzo realistycznych opisów. 

To makabryczne zabójstwo jest wyraźnym ostrzeżeniem dla potencjalnych informatorów: tylko milczenie może cię ocalić. O’Regan miał bowiem dostarczyć kluczowe dowody w śledztwie dotyczącym korupcji w policji. Dochodzenie było powiązane z aresztowaniem miejscowego dealera narkotyków, który – choć nie brakowało dowodów jego winy – uniknął kary. Gangstera wsadziła za kratki nadkomisarz Katie Maguire, która za wszelką cenę chce doprowadzić tę sprawę do końca.   

Ale kiedy kolejny policjant zostanie zamordowany w ten sam sposób, Katie zrozumie, że ludzie wolą milczeć niż stracić głowę…

Data premiery: 29 stycznia 2020 roku.

Magazyn – Rob Hart

Wydawnictwo W.A.B.

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo W.A.B.

Przerażająco prawdziwa powieść o tym, co się dzieje, kiedy Wielki Biznes stosuje metody godne Wielkiego Brata. Oraz o tym, kto zapłaci za to najwyższą cenę.

Paxton pracuje dla firmy Cloud – giganta technologicznego, który ma w garści cały amerykański rynek. Przeprowadza się on właśnie do jednego z ich obiektów, choć nigdy nie sądził, że będzie jednym z ludzi pracujących dla tego typu firmy i biorących udział w życiu społecznym organizowanym przez korporację. A to jest wyjątkowo atrakcyjne – otwarte przestrzenie biurowe, gigantyczne magazyny i masa sal rozrywkowych. Takiego „pakietu” nie zapewnia żadna inna firma na rynku. 

Zinnia podejmuje ryzyko i zatrudnia się w Cloudzie, gdzie pracuje pod przykrywką, by zdobyć tajemnice korporacji. Wybiera ona Paxtona jako pionka w jej grze, który może pomóc jej osiągnąć upragniony cel, a kobieta się nie zawaha, żeby go poświęcić, jeśli tylko pomoże jej to zbliżyć się do celu. Ostatecznie jednak Paxton i Zinnia muszą połączyć siły, by stanąć do walki z bezwzględną korporacją. I może to ich kosztować życie.

Data premiery: 29 stycznia 2020 roku.

Krok trzeci – Bartosz Szczygielski

Wydawnictwo W.A.B.

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo W.A.B.

Końcówka stycznia zapowiada się wyjątkowo mrocznie, bo ze swoją nową książka powraca Bartosz Szczygielski. Tym razem jednak zmienia gatunek i to dość drastycznie, bo zamiast kryminału utopionego w papierosowym dymie, czytelnicy dostaną thriller w klimacie domestic noir. „Krok trzeci”, bo tak zatytułowana jest nowa powieść Szczygielskiego, to opowieść o kobiecie, która cierpi na problemy z pamięcią. W ciągu jednej nocy, jej życie zamienia się w koszmar, a jej mąż znika. To dopiero początek opowieści, a jeżeli Szczygielski utrzymał swój styl (co jest raczej pewne), to możemy liczyć na lekturę, która wbije nas w fotel. Szkoda że trzeba na nią jeszcze trochę poczekać, gdyż premiera dopiero pod koniec stycznia, a konkretnie 29 dnia tego miesiąca.

Magda ma idealne życie. Przystojnego męża, świetną pracę i piękne mieszkanie, ale za drzwiami sypialni czai się mrok. Niewypowiedziane słowa i skrywane tajemnice w końcu dają o sobie znać. Jej idealny świat rozsypuje się niczym domek z kart w ciągu jednej nocy. Ta noc obudziła demony, pozostawiając Magdę z kłamstwami, które nie przestają boleć, i pytaniami, na które nie zna odpowiedzi… i jest też ona…

Data premiery: 29 stycznia 2020 roku.

Skowyt nocy – Krzysztof A. Zajas

Wydawnictwo Marginesy

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Marginesy

Druga część tak zwanej „trylogii pomorskiej” z Andrzejem Krzyckim i Lucjanem Bałysiem. To, czego możemy być raczej pewni, to brawurowych akcji i relacji, które można nazwać co najmniej skomplikowanymi. 

Po wydarzeniach z „Wiatraków” inspektor Andrzej Krzycki, po zatruciu cyjanowodorem, dochodzi do siebie w szpitalu. Nie może on jednak mówić ani chodzić. Na dodatek w pobliżu nie ma żadnej osoby, którą mógłby obdarzyć zaufaniem. Jego przyjaciel jest gdzieś przetrzymywany przez szefa pomorskiej mafii, a żona po jego zdradzie wróciła do Krakowa. Nie może on również liczyć na pomoc i wsparcie miejscowej policji, która ma za dużo własnych kłopotów, by w jakikolwiek sposób pomóc Krzyckiego.

Właśnie w tym miejscu jednak zaczyna się pasjonująca historia. Krzycki ucieka. Brnie przez pomorską ciemność tropem zaginionego przyjaciela, czując na karku oddech prześladowców. Towarzyszy mu jedyna wierna partnerka – suka Lala. Inspektor ściga i jest ścigany. Piekielną drogę oświetlają pulsujące czerwone światła turbin wiatrowych, a za muzyczne tło robi przeraźliwy psi skowyt. W takiej scenerii może się wydarzyć w zasadzie wszystko.

Data premiery: 22 stycznia 2020 roku.

Miejsce dla nas – Fatima Farheen Mirza

Wydawnictwo NieZwykłe

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo NieZwykłe

Powieść, która została okrzyknięta książką roku 2018 między innymi przez  „Washington Post”, „NPR”, „People”, „Refinery29”, „Parade” oraz „Buzzfeed”. Natychmiastowy bestseller „New York Times’a”, za którego wydaniem stoi sama… Sarah Jessica Parker. „Miejsce dla nas” to debiut wydawniczy aktorki znanej z serialu „Seks w wielkim mieście”.

W swoim debiucie Fatima Farheen Mirza szczegółowo i w najdrobniejszych detalach opisuje życie indyjskich muzułmanów, którzy mieszkają w Kalifornii. Jest to opowieść o tym, jak pogodzić dwie kultury w jednej rodzinie. Mirza opowiada o wierze i tradycji, a także próbach odnalezienia własnej tożsamości w innym świecie, przynależności społecznej i wyborach, które rzadko są łatwe.

„Ta rozdzierająca serce i bardzo aktualna powieść Fatimy Farheen Mirzy dosłownie mnie zniewoliła. Pozwoliła mi zrozumieć, jak trudno pogodzić miłość do rodziny i kultury z pragnieniem odnalezienia własnej drogi życiowej. Zapewniam, że ta powieść was odmieni”.

Sarah Jessica Parker

Data premiery: 29 stycznia 2020 roku.

Loteria. Shirley Jackson – Miles Hyman

Wydawnictwo Marginesy

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Marginesy

Małe, idylliczne miasteczko, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą…

To miasteczko jest bohaterem opublikowanej w 1948 roku przez „The New Yorkera” „Loterii”, która była tekstem tak skandalicznym, że czytelnicy zrywali prenumeraty, a niektórzy nawet grozili Shirley Jackson, autorce tekstu. Minęły lata, a „Loteria” jest jednym z najsłynniejszych opowiadań amerykańskiej literatury. Shirley Jackson była autorką powieści grozy, między innymi „Nawiedzonego domu na wzgórzu”, a jej twórczość inspirowała takich współczesnych mistrzów pióra jak Stephen King czy Neil Gaiman.

70 lat po publikacji opowieść o małym miasteczku wciąż budzi silne emocje. Niepokój i gniew. Wciąż aktualne są też pytania, które stawia. O społeczny konformizm, tradycję, instytucjonalną przemoc, strach jako narzędzie kontroli…

Wnuk Shirley Jackson, Miles Hyman, jest wybitnym ilustratorem. Hyman jest również wnukiem nikogo innego, jak samej Shirley Jackson. Stworzył on na podstawie „Loterii” powieść graficzną, którą opowiada dbając o jej najmniejsze detale, dzięki czemu dziś czytelnik będzie mógł spojrzeć na „Loterię” nieco inaczej. 

Data premiery: 22 stycznia 2020 roku. 

Punkt rosy – Mat Nować

Wydawnictwo Niebieska Studnia

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Niebieska Studnia

Powieść, której akcja toczy się w czasie wojny w obozie koncentracyjnym, a która nie jest powieścią ani o wojnie, ani o zagładzie. Świat, w którym esesmani, kaci, stają się ofiarami: swojej przeszłości i pożądliwości, swoich namiętności i marzeń.

Albert Blume opuszcza rodzinny dom, by służyć jako oficer w jednym z obozów na terenie Polski, nad którym pieczę sprawuje despotyczny i owiany złą sławą komendant Zimmler. Pewnego dnia wraz z esesmanem Fritzem i kapo Gorsteinem Albert odnajduje skrzynię, której zawartość na zawsze zdeterminuje losy ich wszystkich. Powstaje plan wyniesienia skrzyni z obozu i ucieczki. Plan tylko z pozoru wydaje się prosty, a kolejne próby walki z czasem, z samymi sobą i wiszącą nad nimi groźbą w postaci Zimmlera, zdają się nie mieć końca. Może wszystko byłoby inne, gdyby nie więźniarka, z którą Albert potajemnie się spotyka, gdyby nie jego sny, w których prześladuje go wizja nieba, czyśćca i piekła, gdyby nie przeszłość, która powraca zawsze w najmniej odpowiednim momencie, burząc spokój sumienia.

Budowa powieści każe nam szukać odpowiedzi poza ostatnim rozdziałem. Być może można je znaleźć dużo wcześniej, być może wystarczy czytać pomiędzy wierszami. Być może obóz koncentracyjny to teatr, w którym akcja toczy się w kulisach, poza sceną. Być może. Bo w tej historii niczego nie można być pewnym.

13 stycznia 2020

Królestwo lęku – Hunter S. Thompson

Wydawnictwo Niebieska Studnia

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Niebieska Studnia

Hunter S. Thompson to ameykański dziennikarz, którego teksty pojawiały się w takich znanych czasopismach jak „New York Times”, „Rolling Stone” czy „Playboy”. Był prekursorem dziennikarskiego stylu nazywanego „gonzo” – jest to subiektywny styl reportażu, gdzie dziennikarz zamiast pozostawać biernym obserwatorem, angażuje się osobiście w opisywaną historię. Thompson popełnił samobójstwo w 2005 roku, mając sześćdziesiąt siedem lat. Jego prochy zostały wystrzelone z armaty kształtem odpowiadającej logo gonzo – dłoń z dwoma kciukami trzymającą pejotl, czyli „główkę” kaktusa, który zawiera halucynogenną meskalinę.

Samoloty latają nisko, wszędzie krążą koperty z wąglikiem, co drugi imigrant wydaje się terrorystą, a prezydent znów wypowiada komuś wojnę – krótko mówiąc: USA wkracza w nowe milenium. Jednakże właśnie wtedy, gdy kraj pogrąża się w totalnym chaosie, Hunter S. Thompson niespodziewanie powraca do swojej najwyższej formy, by po raz ostatni porwać czytelnika w brawurową jazdę bez trzymanki przez najbardziej pokręcone serpentyny niepokornej literatury. Tym razem „ojciec stylu gonzo” odkrywa przed nami wszystkie karty i obok błyskotliwej satyry na Amerykę XXI wieku dokonuje bezwstydnej konfesji z całego swego żywota. Potoczysty, niepowtarzalny język, iście szaleńcza narracja, niecenzuralne poczucie humoru, cały arsenał broni, wszechobecne wybuchy, sex, drugs and rock’n’roll – wszystkiego tu pod dostatkiem. Zapnijcie więc pasy, weźcie książkę do ręki i wpadajcie na wielką gonzoidalną ucztę do Królestwa lęku! 

Data premiery: 13 stycznia 2020 roku

Pustostany – Dorota Kotas

Wydawnictwo Niebieska Studnia

Zapowiedzi wydawnicze na styczeń
Fot. Wydawnictwo Niebieska Studnia

Debiut literacki Doroty Kotas – laureatki konkursu „Człowiek z pasją – Nagrody dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza”, którą otrzymała w 2018 roku za opublikowany w „Nowych Peryferiach” tekst „Mały czarny tekst z cukrem, mlekiem i ogórkiem, czyli: ludzie są najgorsi”.

Czy można nie mieć pracy przez rok, chociaż życie jest nieprzyjemnie drogie? To jest książka o tym, jak się mieszka w domu z widokiem na kulę ziemską, czym można się pożywić w mieszkaniach zmarłych sąsiadów, jak się czuje pani w kiosku Ruchu i kto kradnie spod domów azalie. Jedna z bohaterek postanawia zamieszkać w wannie, bo jest jej smutno w Warszawie. Ale wbrew pozorom to bardzo wesoła i pouczająca książka. Można się z niej dowiedzieć, jak powstaje człowiek albo z czego ugotować Polsce smaczną zupę. Poza tym moc wskazówek dla roślin, jak opiekować się ludźmi i dzieje z życia bazaru. Można kupić i czytać zamiast żyć – świetny pomysł na każdą porę roku. 

Data premiery: 13 stycznia 2020 roku.

Prawda, że jest w czym wybierać? Na który tytuł najbardziej czekacie? Nas na pewno bardzo interesuje nowa powieść Bartosza Szczygielskiego, kolejna część serii od Grahama Mastertona, a także thriller otwierający nowy cykl Rachel Abbott, ale ostrzymy sobie zęby jeszcze na kilka styczniowych nowości. Nie ma co, przydałby się miesięczny urlop, żeby przeczytać wszystko, co nas interesuje z powyższej listy. W każdym razie styczeń będzie dla nas na pewno bardzo zaczytany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ