Zakupowe szaleństwo w internecie

karta sporteuroDlaczego co raz chętniej robimy zakupy przez Internet? Przedewszystkim często brakuje nam czasu na chodzenie po centrach handlowych i stanie w kilometrowych kolejkach. Mało kto po 8 godzinach pracy ma ochotę na dźwiganie reklamówek z zakupami dlatego możliwość zrobienia ich on-line jest jednym z wielu dobrodziejstw Internetu.W sklepach internetowych można kupić wszystko: ubrania, kosmetyki, zabawki, książki i artykuły spożywcze. Świadomość, że można to zrobić w zaciszu własnego domu nie wstając z kanapy jest bez wątpienia największym ich atutem. Zakupy można zrealizować dokładnie wtedy kiedy mamy na to czas i ochotę. Kolejnym powodem jest moda. Żyjemy w dobie techniki i siłą rzeczy staramy się nadążyć za wszystkimi nowinkami internetowymi. Zakupy on-line są jednym z prostszych jego rozwiązań i każdy jest w stanie się tego nauczyć. By pokazać wszem i wobec wysoki poziom otwartości naszych umysłów na rozwój techniki udowadniamy, że wolimy kliknąć „kup teraz” a nie „po staremu”.

Oczywiście nie każdy daje się namówić na ten rodzaj nabywania pożądanych przez nas przedmiotów i tyle ile zwolenników tylu i przeciwników.

Zatem czy internetowe zakupy są bezpieczne? Większość sklepów wystawia gwarancję na swoje produkty a kupującego chroni takie samo prawo konsumenckie jak gdyby robił je bezpośrednio w sklepie stacjonarnym i zwykle ma 30 dni na zwrot towaru. Z pewnością można trafić na nieuczciwych handlarzy ale są to przypadki rzadsze niż te w których zakupy przebiegają prawidłowo. Znacznie częściej zdarza się, że sam kupujący popełnia błąd: przypadkowo wybierze zły towar, w nieprawidłowy sposób dokona przelewu lub zwyczajnie nie przemyśli swojego wyboru. Jednak i te obawy nie muszą być uzasadnione. shop-sporteuro

Jeśli robimy zakupy przez Internet po raz pierwszy powinniśmy zadbać o to by ktoś kto wie jak to robić udzielił nam instruktarzu jak poruszać się po wirtualnych sklepach. Należy pamiętać, by zanim dokonamy przelewu i zasilimy konto właściciela sklepu sprawdzić go. Nieocenioną rolę w tym zakresie pełnią fora internetowe. Można na nich zapytać innych kupujących jak przebiegała transakcja w ich przypadku, poczytać opinie, zasięgnąć informacji. Jeśli zdecydowana większość klientów jest niezadowolona najlepiej nie ryzykować i poszukać innego adresu podobnie zaopatrzonego. Najtrudniejszy jest ten „pierwszy raz” ale z całą pewnością warto zaryzykować. Zwłaszcza osoby nieśmiałe, nie lubiące bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi przekonają się, że jest to bardzo komfortowa forma kupowania. Jeśli dobrze rozważymy wszystkie „za” i „przeciw” jedynym ograniczeniem będzie zasobność naszego portfela.


Paulina Ostapiuk, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ