Zabezpiecz zęby na wakacje! Jak zadbać o uśmiech i w pełni korzystać z lata?

Wakacje to nie jest najłatwiejszy czas dla zdrowia naszych zębów. Słodycze, desery lodowe, kolorowe napoje i koktajle oraz większe ilości owoców sezonowych są nieodłączną częścią lata. Oczywiście, nie musimy z nich rezygnować, przecież czekamy na to wszystko wiele miesięcy! Warto jednak zadbać o uśmiech wcześniej, aby nie odczuwać nadwrażliwości oraz uniknąć uszkodzenia szkliwa. Jak to zrobić oraz w jaki sposób dbać o zęby podczas urlopu?

Wakacje to czas kiedy chcemy sobie dogadzać. Jemy więc owoce, lody, więcej słodkich deserów, pijemy koktajle czy drinki podczas spotkań ze znajomymi i zagranicznych wyjazdów. Problem ze zbyt słodkimi, kwaśnymi, zimnymi produktami odczuwają niestety osoby z nadwrażliwością zębów. Także każdy, kto na co dzień szczególnie dba o uśmiech (stosował wybielanie, bonding, leczył ubytki), powinien pamiętać, aby zabezpieczyć zęby na lato oraz nie zapominać o higienie jamy ustnej podczas urlopu.

Jak zabezpieczyć zęby na wakacje?

Lato to dla naszych zębów czas, kiedy szkliwo jest szczególnie narażone na uszkodzenia. Pyszne owoce na które tak czekamy, np. czereśnie, cytrusy i inne kwaśne produkty niszczą szkliwo i przyczyniają się do nadwrażliwości. Prostym sposobem aby zminimalizować straty, jest udanie się do gabinetu stomatologicznego na profesjonalne czyszczenie. Szczególnie polecane jest również jako profilaktyka chroniąca przed niespodziewanym zapaleniem dziąseł na urlopie. Po jego przeprowadzeniu, należy korzystać z past z fluorem czy hydroxyapatytem lub wapniem do samodzielnego nakładania. Jednak ja polecam, aby po czyszczeniu poprosić higienistkę o nałożenie specjalnych profesjonalnych preparatów budujących ochronną powłokę na szkliwie, które skutecznie zabezpieczają nasze zęby. Są to lakiery utwardzane światłem, które  zawierają substancje chroniące szkliwo i pozostają na zębach dłużej niż do następnego szczotkowania. Warto poświęcić na to czas przez wakacjami, latem. Chcemy mieć przecież piękny uśmiech oraz korzystać w pełni z urlopu bez ograniczeń – radzi lek. stom. Urszula Jarosz z Kliniki Varsovia Dental.

Higiena jamy ustnej podczas urlopu

Na wyjazdach trudniej nam zachować prawidłową higienę. Późne posiłki, zmęczenie, podróże pociągami czy samolotem, podjadanie między posiłkami sprawiają, że trzeba się zawczasu przygotować, aby zęby były wyczyszczone a pH w jamie ustnej pozostawało na odpowiednim poziomie.

Polecam zawsze mieć przy sobie mini szczoteczkę do zębów, teraz dostępne są nawet składane, które zajmują minimalną ilość miejsca. Do tego mini pasta i nić dentystyczna w torebce i już możemy niemal w każdej sytuacji umyć zęby, dzięki czemu pozbędziemy się osadów z węglowodanów. Warto też mieć przy sobie gumę do żucia bez cukru i użyć jej po posiłku, gdy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów. Żucie gumy zwiększa wydzielanie śliny, która zobojętnia kwasowość w jamie ustnej. To, co jest też szczególnie ważne dla całego organizmu, to picie dużej ilości wody. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniego poziomu produkcji śliny. Woda ma też takie samo pH jak to pożądane w jamie ustnej. Pamiętajmy, że ślina jest bardzo ważna w walce z próchnicą. Warto również wiedzieć, że przy  nagłym zapaleniu dziąseł pierwszą pomocą jest użycie płukanek lub żeli z chlorhexydyną. Można profilaktycznie zabrać ze sobą, ale w większości aptek są one do kupienia – mówi Urszula Jarosz.

Przed wakacjami, zwłaszcza zagranicznymi, warto także oprócz czyszczenia i zabezpieczenia szkliwa, wyleczyć ewentualne ubytki, aby nie przydarzył nam się ból czy zapalenie podczas urlopu.

Urszula Jarosz: lekarz stomatolog, od 10 lat właścicielka Kliniki Varsovia Dental, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i stomatologię na Wyższej Szkole Technicznej w Akwizgranie (Aachen) w Niemczech. Studiowała ortodoncję na Uniwersytecie w Graz w Austrii. W klinice zajmuje się głównie protetyką i ortodoncją. W Varsovii Dental zajmuje się też tym, aby pacjenci trafili do odpowiednich specjalistów. Sama klinika oferuje szeroki wachlarz z zakresu stomatologii: chirurgię i implantologię, endodoncję z mikroskopem, stomatologię estetyczną (korony protetyczne, bonding i licówki).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ