Yao – długowłose boginie

Południowa część Chin kryje w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich znajdziemy w prowincji Guangxi, gdzie zamieszkuje mniejszość narodowa Yao. Dlaczego jest taka niezwykła? Kobiety należące do tej grupy etnicznej uznawane są za posiadaczki najdłuższych i najpiękniejszych włosów na świecie.

absolutechinatours.com

Dla kobiet Yao od setek lat istnieje jedna zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać – włosy można obcinać tylko jeden raz w życiu, w wieku około szesnastu lat, kiedy dorośnie się do założenia własnej rodziny. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż lud Yao wierzy, że we włosach zawarta jest siła witalna, związana z pierwiastkiem kobiecości. To dzięki swoim długim włosom kobiety są w stanie odgrywać wiodącą rolę w społeczeństwie i podejmować wszystkie decyzje dotyczące jego funkcjonowania. Gdyby ścięły włosy, nie tylko utraciłyby uprzywilejowaną pozycję, ale również odwróciłoby się od nich szczęście. Dlatego tak ważne jest, aby podczas upinania fryzury ani jeden włos nie spadł na ziemię.

Dowodem na istnienie szczególnej energii, zawartej w gęstych włosach kobiet Yao jest to, że choć ich twarze z czasem pokrywają się zmarszczkami, a ciało traci jędrność, to te nie siwieją, do końca zachowując swoją głęboką, czarną barwę. Niektórzy są jednak zdania, że nie jest to spowodowane szczególnymi właściwościami włosów, ale przeraźliwie zimnej, źródlanej wody, w której kąpią się kobiety.

Wynosząca półtora metra lub więcej długość włosów sprawia, że kobiety Yao, chcąc poradzić sobie ze swoją ciężką fryzurą, są zmuszone wymachiwać nimi na wszystkie strony – tylko w ten sposób są w stanie zwinąć je w charakterystyczny turban. Choć mężatki od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku pokazują włosy turystom, oczywiście za odpowiednią opłatą, młode dziewczyny wciąż strzegą ich jak swojego największego skarbu i na co dzień owijają czarną chustą. Co więcej, według tradycji, jeśli mężczyzna przypadkowo zobaczy rozpuszczone włosy młodej dziewczyny, będzie musiał zamieszkać z nią i jej rodziną na trzy lata. Relacje damsko-męskie reguluje wiele innych, równie zaskakujących dla nas zwyczajów. Kobieta udaje się do domu ukochanego tylko raz, w dniu ślubu. Ostatecznie to on opuści swoją rodzinę i zamieszka razem z nią, jednak nastąpi to dopiero po trwającym dwa lata okresie próbnym, podczas którego widywać się będą tylko podczas świąt i specjalnych okazji.

Jakie jeszcze cechy, prócz długich włosów, powinna mieć idealna kobieta z mniejszości Yao? Z pewnością atutem będzie doniosły głos, który przyda się, gdy trzeba będzie zawołać męża pracującego przy zbiorach ryżu na obiad. Obszar, który zamieszkuje ta grupa etniczna, jest silnie pofałdowany. Aby przetrwać, tubylcy włożyli wiele wysiłku, żeby wzgórza i pagórki zamienić w tarasy do uprawy ryżu. To charakterystyczne dla tej części Chin ukształtowanie terenu sprawia również, że do wielu wiosek można dostać się jedynie piechotą. Stąd też kolejna pożądana cecha idealnej kobiety Yao – duże stopy, które ułatwiają wspinaczkę.

Każdy turysta, któremu mimo tych niedogodności uda się dostać do Longsheng, obszaru w prowincji Guangxi, na którym zamieszkuje najwięcej Yao, prócz widowiskowego, szczególnie porą deszczową, krajobrazu i zaskakująco długich włosów mieszkanek, z pewnością zwróci uwagę na ozdobione misternymi haftami stroje, w które te ubierają się przy szczególnych okazjach, a także, coraz częściej, aby przypodobać się odwiedzającym. Sztuka pięknego zdobienia tkanin praktykowana jest przez kobiety z mniejszości Yao od pokoleń, dlatego idealna kandydatka na żonę powinna być właścicielką wyjątkowo małych dłoni.

Tradycje regulujące życie Yao przetrwały setki lat. Również dzisiaj, ze względu na niesprzyjające turystyce położenie, wiele z nich zostaje niezmienionych. Ci podróżnicy, którym udało się odwiedzić wioskę zamieszkałą przez ludność Yao, mają wiele do powiedzenia na temat ich przyjaznego usposobienia i urzekającej gościnności.

Lidia Pustelnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ