Xbox Kinect i PS Move – rusz się!

kinect tekst sporteuroAktywność fizyczna jest teraz modna. Coraz więcej osób biega, chodzi na fitness, tańczy zumbę… Niby i Ty chciałbyś zacząć, ale jesteś zmęczony po pracy, właśnie zaczęło padać, a kolejny level w Minecrafcie sam się nie zdobędzie. Niestety w pierwszych dwóch przypadkach nic nie poradzimy, jednak jeśli jedynie uzależnienie od gier jest Twoim problemem, mamy dla Ciebie doskonałe rozwiązanie – Play Station move albo Xbox Kinect.

Oba sprzęty zostały wprowadzone na rynek w 2010 roku więc żadną nowością nie są i w zasadzie większość osób o nich słyszała. Od premiery minęły już trzy lata, a ich popularność stale rośnie. Być może spowodowane jest to ciągłymi premierami coraz to lepszych gier na obie konsole. Ich wybór jest już tak szeroki, że dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy motoryzacji mogą spróbować swoich umiejętności w popularnym Need For Speed: Most Wanted bądź innej wyścigówce. Wielbiciele rywalizacji zespołowych na pewno chętnie pograją w plażówkę, piłkę nożną czy porzucają „trójki” w NBA. Oprócz wyżej wymienionych, swoich sił możemy spróbować w konkurencjach lekkoatletycznych, tenisie (stołowym i ziemnym), w sportach walki, kręglach i golfie. Fani J.K. Rowlling z przyjemnością polatają na miotle, a „Simsomaniacy” jeszcze bardziej wczują się w postać swojego Sima. Rządni krwi gracze będą mogli wyżyć się strzelając do Zombie w Resident Evil i nie zapominajmy o Minecrafcie – ta gra również dostępna jest dla konsoli z czujnikami ruchu. Jednymi z najpopularniejszych gier są jednak te dotyczące wszelkiego rodzaju tańca i to one powodują najgłośniejsze salwy śmiechu, szczególnie w czasie zakrapianych imprez.

Interakcja z konsolą Xbox umożliwiona jest dzięki czujnikom ruchu, które wykrywają gesty całego ciała. Nie potrzebny jest więc żaden kontroler, który ogranicza ruchy i w przypadku nadmiernych emocji może być nieco niebezpieczny (o tym później). W Xbox Kinect kontrolerem jest ciało człowieka: jego dłonie, łokcie, stopy, kolana. Każdy podskok i przemieszczenie się gracza jest automatycznie przenoszone do świata wirtualnego.

Z Play Station Move sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ każdy gracz wyposażony jest w bezprzewodowy kontroler ze zmieniającą kolory kulą, śledzoną przez kamerę PS Eye. „Magiczna Różdzka Sony” jest, jak zapewnia producent, bezpieczna w użyciu i nie zagraża przypadkowym ofiarom, które napatoczą się graczom, a także monitorom LCD, w przypadku wypuszczenia z ręki kontrolera w czasie zbyt emocjonalnej gry. Wszystko za sprawą zakończenia, czyli święcącej kuli wykonanej z bardzo miękkiego materiału.

Efektem ubocznym grania jest spalanie kalorii. Już godzina grania gwarantuje niezłą zadyszkę. Niektóre z gier przygotowane są specjalnie dla chcących zrzucić kilka kilogramów: Zumba Fitness, Fitness Move. To również dobra opcja dla leniuchów, którym nie chce się wychodzić z domu do fitness klubów albo tych, którzy się wstydzą. Nie zapominajmy o oszczędnościach. Koszt takiej gry równy jest mniej więcej tyle samo co zaledwie miesięczny karnet na wybrane zajęcia fitness.

Konsole z czujnikami ruchu mogą być idealnym sposobem na spędzenie niedzielnego popołudnia z rodziną, nocnego pidżama-party z przyjaciółkami czy randki z Twoją drugą połówką. Będą też nie lada atrakcją na wieczornej imprezie ze znajomymi. Emocje przy takich spotkaniach sięgają zenitu, a odrobina rywalizacji między graczami jeszcze bardziej podsyca atmosferę. Jedyne czego potrzebujesz to odrobina przestrzeni, bo w skrajnych przypadkach wymachy kończyn i podskoki mogą się źle skończyć…

{youtube} dGdNr89Cf3Q|600|450|0{/youtube}

Anna Kukiełka, fot. karachi.olx.com.pk, gameguru.in

ZOSTAW ODPOWIEDŹ