Cała Polska wymienia się ciepłem

Cała Polska wymienia się ciepłem! Okaż serce – zostaw kurtkę na wieszaku!

Zima w tym roku nas nie rozpieszcza. O tej porze roku szczególnie cierpią bezdomni, ale także chorzy i emeryci, których nie stać na ciepłą odzież. Z tych problemów doskonale zdają sprawę organizatorzy ogólnopolskiej akcji „Wymiana Ciepła”. Jaka jest jej idea? „Ustawić wieszak, zapełnić go ciepłymi ubrania i pozwolić, by potrzebujący bez skrępowania brali ubrania”. W jaki sposób można dołączyć do inicjatywy?

Wieszak Wymiany Ciepła

Akcja „Wymiana Ciepła” jest inspirowana społeczną inicjatywą, którą zapoczątkował młody mieszkaniec Budapesztu. Dzięki niemu na Węgrzech w ciągu kilkudziesięciu godzin pojawiło się ponad 200 wieszaków z ciepłymi ubraniami dla potrzebujących.   

Jaka jest jej idea? Bardzo prosta. Każda osoba, która ma niepotrzebne ubrania może zostawić je na specjalnym wieszaku. Natomiast każdy potrzebujący bez skrępowania może stamtąd zabrać dowolną odzież. Oczywiście wszystko za darmo.

Wymiana ciepła

Cała Polska wymienia się ciepłem

Również w Polsce akcja cieszy się dużym powodzeniem. W inicjatywie biorą już udział m.in. Warszawa, Łódź, Poznań, Lublin, Wrocław i Szczecin. Cały czas dołączają się do niej kolejne miasta. Mapa punktów z wieszakami dostępna jest na Facebooku na fanpage „Wymiana Ciepła” i jest na bieżąco aktualizowana. Pamiętajmy też o tym, że każdy z nas może zapoczątkować „iskierkę dobra” w swojej miejscowości? Na co warto zwrócić uwagę?

Zasady są proste:

Trzeba szybko, ale z głową! Idą znów mroźne noce… 
1. Znaleźć legalne miejsca dla wieszaków.
Od miasta lub prywatny kawałek chodnika. 
Wieszak powinien być dostępny 24 godziny na dobę – 7 dni w tygodniu. 
Miejsce dostępne, widoczne. Dobrze, żeby było zadaszone – najcieplejsza puchowa kurtka nasiąknięta deszczem, jest nie-do-wy-su-sze-nia dla osoby bezdomnej.

2. Znaleźć solidny i duży wieszak. Albo zupełnie inaczej – płot lub kij od szczotki.
3. Postawić.
4. Zapełnić ciepłymi ubraniami.
WIESZAMY: KURTKI, PŁASZCZE, POLARY, SWETRY.
Obok można ustawić pojemnik na CZAPKI, SZALIKI, RĘKAWICZKI.
Wszystkie rozmiary – także dziecięce.
4. Można drukować nasze pliki – są za free do pobrania na tej stronie. Ale wystarczy karton i marker 😉
5. Mówić ludziom, żeby wieszali ciepłe kurtki, płaszcze i swetry. Mówić na FB i w REALU!!! 
Jeśli ustawicie wieszak – przyślijcie nam info – foto i lokalizację. Wstawiajcie też na swoje fb z #wymianaciepła.
Staramy się sprawnie aktualizować mapę na google – mapę Wieszaków Wymiany Ciepła w Polsce.

Wymiana Ciepła w Warszawie

Coraz nas więcej

Akcja z dnia na dzień cieszy się coraz większym powodzeniem wśród internautów, którzy informują o nowych punktach oraz chwalą pomysł.

„Genialne! Najważniejsze, aby ludzie ruszyli głowami i nie brali ubrań do zhandlowania tylko, aby korzystali z wieszaka ci, którzy naprawdę potrzebują!”,

„super pomysł – brawo W najbliższym dniach się wybieram coś dowiesić 🙂 mam nadzieję że potrzebujący skorzystają”,

 „Wielki SZACUNEK  <3 za pomysł takiej akcji!”

„W minioną sobotę, idąc na recital Konrada Imieli, zostawiłam przed Capitolem kilka ciepłych rzeczy. I jakże ciepło zrobiło mi się na ❤️ gdy po wyjściu okazało się, że część z nich już znalazła nowych właścicieli ? To naprawdę jest wymiana ciepła” – piszą użytkownicy Facebooka.

To jak, czas na porządki w szafach? Ty zyskasz miejsce w swojej garderobie, a być może komuś innemu twoje ubranie uratuje zdrowie, a nawet życie!

Wymiana Ciepła w Polsce

———————————————————————————————

Źródło zdjęć: www.facebook.com/ Wymiana Ciepła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ