Wychodzi na wolność po 19 latach. Arkadiusz Kraska został niesłusznie skazany

Sąd Najwyższy zdecydował, że mimo wyroku dożywocia za podwójne zabójstwo Arkadiusz Kraska może opuścić więzienie. Prokuratura uważa, że mężczyzna został niesłusznie skazany i jest niewinny. Śledczy zgromadzili dowody, które świadczą o tym, że gangsterzy we współpracy z policją wrobili Kraskę w zbrodnię sprzed lat.

– Od żony się dowiedziałem, że sąd mnie zwalnia z więzienia. Zwaliło mnie z nóg. W nocy nie spałem. Jestem niewinny, ale bałem się, że jednak coś może pójść nie tak. Serce waliło. No i teraz już wiem, że zaraz wyjdę – mówił Kraska tuż po ogłoszeniu decyzji sądu.

„Krok po kroku mężczyznę wrabiano w morderstwo”

Ujawnione nowe fakty i dowody wskazują na to, że orzeczenie, jakie wobec niego zapadło, jest niesłuszne – pisała we wniosku do Sądu Najwyższego prokurator Bogusława Zapaśnik. Arkadiusz Kraska w 2001 r. za zastrzelenie Marka C. i Roberta S. został skazany na dożywocie. Za kratami jest 19 lat.

Wniosek prokuratury, jak opisuje dalej WP, obnaża układ pomiędzy gangsterami i policją. Po drugie, pokazuje, jak krok po kroku mężczyznę wrabiano w morderstwo.

„Zastraszając świadków i fałszując dowody, wspólnie doprowadzili do tego, że niewinny – według prokuratury – człowiek odsiaduje wyrok dożywocia. Żeby zamknąć usta Arkadiuszowi Krasce i jego rodzinie, policjant zmusił do seksu partnerkę mężczyzny, a w tym czasie inni funkcjonariusze wywieźli jego małego synka do domu dziecka”, można też przeczytać.

Dowody na niewinność Kraski od kilkunastu miesięcy zbierała prokurator Bogusława Zapaśnik, która znana jest z rozpracowywania najgroźniejszych grup przestępczych. Na początku marca skierowała do sądu wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy i uniewinnienie Kraski.

WP dotarła do wniosku prokuratury o uniewinnienie Kraski. Wynika z niego, że istniał solidny układ między gangsterami a policją. Zastraszając świadków i fałszując dowody, razem doprowadzili do tego, że Kraska odsiadywał niesłusznie dożywocie.

Komunikat Sądu Najwyższego

W dniu dzisiejszym (06.05) Sąd Najwyższy na posiedzeniu w Izbie Karnej, po rozpoznaniu wniosków prokuratora i obrońcy skazanego, postanowił wstrzymać wykonanie wobec Arkadiusza K. wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 3 lipca 2001r., na podstawie którego utrzymano w mocy, co do orzeczonej kary dożywotniego pozbawienia wolności, wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 7 marca 2001 r.

Obrońca skazanego Arkadiusza K. i prokurator 12 kwietnia br. wnieśli o wstrzymanie wykonania prawomocnego wyroku sądu odwoławczego, w związku z wniesionym w dniu 7 marca 2019 r. wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i uniewinnienie skazanego od przypisanych mu wyrokiem Sądu Okręgowego czynów przestępnych.

Według Sądu Najwyższego w niniejszej sprawie zachodzi obecnie wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie – w wyniku rozpoznania wniosku prokuratora – do uchylenia wyroków sądów I oraz II instancji, czego domaga się prokurator.

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy podkreślił, że „nie przesądzając ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii zasadności całości wniosku o wznowienie, zwłaszcza tak obszernego jak w niniejszej sprawie, należy podkreślić, że podnoszone w nim wielowątkowe zagadnienia natury faktycznej i prawnej, dotyczące szeregu powołanych dowodów we wskazanym piśmie procesowym, wskazują na trafność nadzwyczajnego środka zaskarżenia w aspekcie przede wszystkim żądania wydania orzeczenia pierwotnego w postaci uchylenia wskazanych na wstępie wyroków”.

W świetle powyższego stanowiska SN uznał, że dalsza izolacja penitencjarna skazanego Arkadiusza K. nie powinna być kontynuowana do czasu merytorycznego rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania.

Termin rozpoznania wniosku prokuratora o wznowienie postępowania wyznaczony został na dzień 9 lipca br.”

Sędzia broni wyroku

Sędzia, który skazał Arkadiusza Kraskę na dożywocie jeszcze przed decyzją Sądu Najwyższego mówił Wirtualnej Polsce, że ma 100 proc. pewności, iż mężczyzna jest winny.

– A co on ma mówić? Nie ma wyjścia, musi bronić wyroku, bo jego kariera jest zagrożona. Cały wymiar sprawiedliwości powinien zostać zaorany i stworzony od nowa – mówi Kraska.

– Po wyjściu na wolność zamierzam pomagać ludziom takim jak ja – skrzywdzonym przez prawo i sądy. To jest moja misja – podkreśla.

Zobacz również:

Źródło: wiadomosci.wp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ