WYBORY EUROPEJSKIE TUŻ ZA ROGIEM. PRZED JAKIMI WYZWANIAMI STOI EUROPA? O NADCHODZĄCYCH ZMIANACH W UNII EUROPEJSKIEJ OPOWAIDA ARTE.TV

Już 9 czerwca Europejczycy zdecydują, kto będzie ich reprezentował w Parlamencie Europejskim przez kolejne 5 lat. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę klimatyczną, migracyjną, rozszerzenie Unii Europejskiej czy walkę o jedność w czasach wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, nasz kontynent stoi przed wieloma wyzwaniami. Europa boryka się z różnymi problemami, a przed nami czas dużych zmian. Czego możemy oczekiwać w najbliższej przyszłości? Co może się zmienić? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w kolekcji programów przygotowanej z okazji wyborów europejskich przez bezpłatną platformę streamingową ARTE.tv.

Z tej samej okazji ARTE.tv organizuje wielki quiz europejski, który znajduje się pod adresem https://quiz.arte.tv/pl/ do 11 czerwca. Co tydzień można odpowiadać na nową serię pytań na temat Europy, a uczestnicy quizu mają możliwość wygrania wyjazdu do Strasburga, zwiedzania siedziby ARTE.tv oraz odbycia wycieczki po Parlamencie Europejskim.

EUROPA U PROGU ZMIAN

Europa stoi w obliczu ogromnych wyzwań. Zmiana klimatu i ochrona przyrody, restrukturyzacja rolnictwa, zrównoważona produkcja energii, efektywna mobilność, migracja i cyfryzacja… Mimo problemów i narastającego napięcia w UE coraz więcej obywateli angażuje się w działania, szuka rozwiązań i pomaga wprowadzać potrzebne zmiany. W serii EUROPA SIĘ ZMIENIA | ARTE po polsku poznamy najważniejsze problemy i kwestie poruszane w UE oraz rozwiązania proponowane przez polityków. Co może się zmienić?

EUROPA WALCZY Z KORUPCJĄ

W grudniu 2022 r. wybuchł skandal korupcyjny wokół byłej wiceprzewodniczącej parlamentu Evy Kaili – znany również jako „Katargate” – co wstrząsnęło Brukselą i Unią Europejską. Sprawa dotyczyła rzekomego kupowania wpływów od krajów trzecich. Obecni i byli posłowie Parlamentu Europejskiego  zostali aresztowani, a śledczy skonfiskowali w domach polityków walizki pełne gotówki otrzymanej jako „prezenty” od Maroka i Kataru w celu wpłynięcia na prawodawstwo Unii Europejskiej. Film dokumentalny EUROPA WALCZY Z KORUPCJĄ | ARTE po polsku, wzbogacony o wypowiedzi osób zaangażowanych w dochodzenie, takich jak była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili czy były sekretarz grupy walczącej o prawa człowieka Niccolò Figà-Talamanca, rekonstruuje najpoważniejszy skandal korupcyjny w strukturach Unii Europejskiej. Przy rosnącym eurosceptycyzmie i wyborach tuż za rogiem, stawka jest niezwykle wysoka.

FILM FELIXA TISSIEGO

Czym jest dziś Europa borykająca się ze współczesnymi problemami i obciążona swoją historią „zbudowaną na złocie i krwi”? Co teraz czeka jej mieszkańców – przewrót, upadek czy intensywny rozwój? Łącząc metaforyczne obrazy, filmowy esej BEZBOŻNY ZACHÓD | ARTE po polsku szwajcarskiego reżysera Felixa Tissiego skłania do refleksji nad stanem Starego Kontynentu.

SZTUKA UTRZYMANIA RÓWNOWAGI W UNII EUROPEJSKIEJ

Według sondaży nadchodzące wybory europejskie będą sukcesem prawicy. Jak zapatruje się na to aktualna przewodnicząca Komisji UE Ursula von der Leyen? W jaki sposób negocjuje i rozmawia z prawicowymi politykami, takimi jak premierka Włoch Giorgia Meloni czy premier Węgier Viktor Orban? Co robi, aby znaleźć dogodne porozumienie dla obu stron? Czy szukając rozwiązania za wszelką cenę nie posuwa się za daleko w kompromisach? W reportażu UNIA EUROPEJSKA, SZTUKA RÓWNOWAGI | ARTE po polsku reżyserka Melanie Jost dokonuje ciekawej analizy stron politycznych UE, dzięki której poznamy strategie ich działań.

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tobejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowośc znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ