witold sporteuro

„Wspomnienia polskie” – czyli Gombrowicz intymnie

witold  sporteuroTeatr Imka zaprasza na Witolda Gombrowicza w szczególnej odsłonie. Na Gombrowicza mało znanego, ale szczerego i mocno autobiograficznego. W ramach festiwalu „Polska w Imce. Niecodzienny Festiwal Teatralny” w dniach 20-21 czerwca Teatr Imka pokaże spektakl Teatru Powszechnego w Radomiu – „Wspomnienia polskie”.

 

Powstałe w latach 1959-1961 w Argentynie jako cykl felietonów radiowych „Wspomnienia polskie” zaistniały w świadomości odbiorców dopiero po śmierci Gombrowicza. Zostały zamówione przez Radio Wolna Europa, lecz nigdy nie pojawiły się w eterze. Teraz utwór otrzymuje w teatrze dźwięk wraz z obrazem, dzięki czemu „Wspomnienia…” są jeszcze bardziej poruszające i prawdziwe. Napisane w formie swobodnych anegdot, doskonale przedstawiają obraz Polski międzywojennej i jej zróżnicowanego środowiska artystycznego. Ponadto Gombrowicz mówi o sobie, swojej młodości i tym, co go determinowało nie tylko jako twórcę, ale także jako człowieka. „Teatr Gombrowicza porusza się w kręgu najważniejszych rozstrzygnięć: kim jest człowiek wobec drugiego człowieka, kim jest człowiek wobec formy, kim jest człowiek wobec świata, kim jest człowiek wobec Boga. To pytania, na które pewnie nie jest w stanie dać odpowiedzi, chociaż próbuje. Ale my te pytania wciąż możemy zadawać, dlatego ta literatura jest taka ciekawa.” – Mikołaj Grabowski.

 

Gombrowicz rzetelnie szkicuje międzywojenny okres istotnych obyczajowych i kulturowych przemian, nie zapominając przy tym o charakterystycznym dla siebie natchnionym dowcipie. Fantazyjna zabawa słowem, humor i odrobina szaleństwa to zaledwie elementy delikatnie ubarwiające świat Gombrowicza. „Wspomnienia…” to głównie ostra krytyka otaczającej go rzeczywistości, ale także negatywna ocena siebie samego. I mimo tego, że autor przedstawia swoje dojrzewanie w sposób naturalny, szczery i wiarygodny, nie zdradza odbiorcy wszystkiego – tych najbardziej bolesnych osobistych przeżyć oraz tajemnic rodzinnych. Jednak „Wspomnienia…” to przede wszystkim przewodnik i gawęda o niełatwej do kochania Polsce – a właśnie to uczucie najbardziej obnaża Gombrowicza. witold2  sporteuro

 

Obsada:

 

MARIA GUDEJKO

 

JOANNA JĘDREJEK

 

KAROLINA ŁĘKAWA

 

SEBASTIAN CYBULSKI (gościnnie)

 

JANUSZ ŁAGODZIŃSKI

 

JAROSŁAW RABENDA

 

WOJCIECH WACHUDA

 

scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: MIKOŁAJ GRABOWSKI
scenografia i kostiumy: KATARZYNA KORNELIA KOWALCZYK

 

światła: MICHAŁ GRABOWSKI zdjęcia: MICHAŁ GRABOWSKI

 

video: KATARZYNA KORNELIA KOWALCZYK, JAROSŁAW TOKARSKI

 

Informacja prasowa

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

624 More posts in Film i Teatr category
Recommended for you
Co oglądać w styczniu? Lista premier Netflixa
Co oglądać w styczniu? Lista premier Netflixa

Święta już za nami, sylwester za pasem, więc pewnie nie myślicie o tym, co teraz...