Wrześniowe premiery kinowe

kino d sporteuroLato i wakacje, to dwa związane ze sobą pojęcia. Jedni czas wolny wolą spędzać na świeżym powietrzu, inni imprezują do nieprzytomności, ale istnieje też duża grupa osób, które wolny czas przeznaczają na konsumpcję sztuki. Bo w końcu można na spokojnie dać się pochłonąć lekturze, pozwiedzać obce nam miasta, czy właśnie udać się do kina i wrócić spacerem w jakąś urokliwą noc.

Dla tych, którzy spragnieni są magii srebrnego ekranu, ale nie zdążyli rozeznać się w repertuarach kin polskich, przedstawiamy listę premier planowanych na wrzesień. Żeby nie pogubić się w gąszczu tytułów, podzieliłem filmy chronologicznie według dat, abyście wiedzieli ile czasu ostrzyć zęby na konkretne pozycje. Będzie się działo!

6 Września

Riddick – Trzecia odsłona serii science-fiction, zapoczątkowanej przez film „Pitch Black” i kontynuowanej przez „Kroniki Riddicka”. Tytułowy Riddick jest outsiderem, doskonale przystosowanym do przetrwania w każdych warunkach. Polują na niego łowcy głów z całej galaktyki, lecz on po och trupach kroczy, by ratować swoją ojczystą planetę, stojącej w obliczu zagłady.

 

{youtube}tDxDEjDMreA|600|450|0{/youtube}

Rycerz Blaszka. Pogromca Smoków – Propozycja dla najmłodszych smakoszy kina. Rycerz blaszka mieszka w Zardzezji, której nowym królem zostaje zły rycerz. Blaszka jest najsympatyczniejszym obywatelem tej krainy, lecz dość fajtłapowatym, mimo to rusza na ratunek królestwu. Bajka nie prezentuje zupełnie nic nowego, jednak być może zadowoli maluchów, które nie miały do tej pory styczności z żadnym filmem.

Następny Jesteś Ty – Błoga i spokojna rodzinna kolacja, celebrowana w leśnej rezydencji, zaskakująco zmienia się w festiwal śmierci. Gang zabójców z maskami zwierząt na twarzach, brutalnie eliminuje po kolei każdego z członków rodziny. Nie wiadomo jaki jest związek zwykłej rodziny z bestialskimi zabójcami, do czasu kiedy jeden z domowników zaczyna przejawiać zdolność do świetnie wyszkolonego mordowania. Film rewelacyjnie przyjęty na festiwalu filmowym w Toronto.

Siła przyciągania – Opowieść o policjancie, który niedługo zostanie ojcem, ma narzeczoną i dobrze rokującą karierę w policji. Pewnego dnia poznaje innego mężczyznę, z którym zaczyna go łączyć coś więcej, niż przyjaźń męsko-męska. Film sygnowany jako niemiecka odpowiedź na film „Brokeback Mountain”.

Ci, którzy żyją i umierają – Sita przypadkowo dowiaduje się o przeszłości swojego dziadka. Jego zdjęcia w mundurze żołnierza SS, zmuszają dziewczynę do osobistego śledztwa i dochodzenia prawdy, o której jej rodzina woli nie pamiętać.

Lada Dzień – Osadzona w realiach lat 70-tych historia homoseksualnej pary mężczyzn, którzy w trosce do dobro dziecka z zespołem downa, postanawiają je przygarnąć. Kiedy opieka socjalna odkrywa ich niekonwencjonalny związek, zaczyna się batalia o dobro dziecka. Z jednej strony Sali sądowej staje konserwatywny system opieki społecznej USA, z drugiej para wrażliwych mężczyzn, chcących zapewnić dziecku normalne, w ich mniemaniu, życie.

Przeszłość – Film ukazujący problem separacji małżeństwa, które ma dzieci. Były mąż Marie, przylatuje do Paryża po czteroletniej przerwie w kontaktach, aby administracyjnie sfinalizować proces separacyjny ich małżeństwa. Okazuje się, że rodzina prowadzona przez Marie, ma więcej problemów, niż można by przypuszczać. Kolejne tajemnice zostają odkrywane z każdą kolejną minutą filmu, obrazując dramat zniszczonych relacji rodzinnych.

Polski Film – Podczas spotkania po latach, czterech najlepszych czeskich aktorów postanawia nakręcić wymarzony film. Jak się okazuje ich wstępny zamysł szybko zostaje zdeptany przez brutalną rzeczywistość w groteskowy sposób. Lekkie, humorystyczne kino o Czechach i Polakach.

Więcej, niż miód – Dokument obrazujący problem, jaki od kilku lat dotyka Ziemię. Pszczoły to fundament 1/3 całego pożywienia, jakie mamy na naszej planecie. Od dłuższego czasu te ważne owady giną na masową skalę i ciężko znaleźć tego przyczyny. Czy będziemy zmuszeni ręcznie zapylać kwiaty?

13 Września

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały – Dramat wojenny wpisujący się swoją tematyką w modną ostatnio kwestię Powstania Warszawskiego. Film opisuje kuluary przygotowań do tego patriotycznego zrywu, nie omijając wątków romantycznych i osobistych.

 

{youtube}_YMdi3TGKao|600|450|0{/youtube}

Kongres – Nowatorski film science-fiction nakręcony na podstawie obrazu świata, opisanego przez Stanisława Lema w „Kongresie Futurologicznym”. Aktorka Robin Wright gra w filmie samą siebie. Dostaje propozycję zeskanowania swojej osoby, aby studia filmowe uzyskały nieograniczoną wolność w wykorzystywaniu jej wizerunku, który będzie odgrywała jej sztuczna kopia w każdym kolejnym filmie. Gdzie kończy się wolność i kto dyktuje pragnienia?

To Już Jest Koniec – Komedia z gatunku fantasy, gromadząca w swojej obsadzie czołówkę aktorów komediowych ameryki. Fabuła przedstawia nam grupę przyjaciół bawiących się na imprezie, kiedy to nagle dochodzi do serii zdarzeń zwiastujących światową apokalipsę. Kiedy początkowa panika schodzi na dalszy plan, bohaterowie starają się jak najlepiej wykorzystać ostatnie chwile swojego życia.

Paranoja – młody, bardzo utalentowany inżynier dostaje szansę zaistnienia w świecie wielkiej korporacji. Błyskawiczne awanse, nieprzyzwoite pieniądze i piękne kobiety stanowią tylko jedną stronę medalu takiego stanu rzeczy. Kiedy karty zaczynają rozdawać dwaj szefowie największych korporacji, okazuje się, że z tego układu nie ma ucieczki, a praca zamienia się w grę o życie.

Sekret Afrykańskiego Dziecka Młoda Francuzka, wyrusza w pozdróż do Afryki, aby ściągnąć do europy swojego ukochanego, który pracuje dla organizacji pomocy humanitarnej. Przypadkowo dostaje pod opiekę małe dziecko, które matka porzuca, przy samochodzie. Mimo sprzeciwu wybranka serca, Francuzka zabiera dziecko ze sobą do swojego ojczystego kraju. Po siedmiu latach powraca na Czarny Kontynent, aby odszukać prawdziwą rodzinę chłopca i pokazać mu jego korzenie.

20 Września

W Imię… – Do małomiasteczkowej parafii przyjeżdża nowy ksiądz, grany przez Andrzeja Chyrę. Czym prędzej bierze się do swojej kapłańskiej pracy, aktywnie uczestnicząc w życiu parafii. Niespodziewanie okazuje się, że jego powołanie kłóci się uczuciem, przez które musiał w przeszłości uciec w stan święceń kapłańskich.

Czas Na Miłość – 21-letni anglik dowiaduje się od swojego ojca, że mężczyźni z ich rodziny mają zdolność przenoszenia się w czasie i zmiany swoich zachowań z przeszłości lub przyszłości. Młody adept tej sztuki postanawia znaleźć sobie dziewczynę i za każdym razem, kiedy nie wyjdzie mu podryw lub strzeli inną gafę, cofa moment aby wszystko wyszło idealnie. Czy do szczęścia trzeba perfekcji?

Naznaczony: rozdział 2 – Po dramatycznych przejściach, jakie miały miejsce dwa lata wcześniej, rodzina Lambertów stara się na nowo ułożyć sobie życie. Wszystko jest na najlepszej drodze do szczęścia, kiedy w domu zaczyna pojawiać się duch kobiety ubranej w białą suknię. Jest to jedynie niewinne preludium reszty przerażających paranormalnych wydarzeń. Okazuje się, że ojciec rodziny ma w swoim drzewie genealogicznym zawartą klątwę, która może zagrozić nie tylko jemu, ale wszystkim bliskim.

Diana – Dramat ukazujący ostatnie dwa lata życia księżnej Diany. Poruszone zostają wszystkie najbardziej kontrowersyjne kwestie związane z jej osobą jak romans z Dodim al – Fayedem, czy niewyjaśnione do dziś okoliczności jej śmierci. Główną postać gra Naomi Watts, za co dostała nominację do Oscara.

 

{youtube}9VSUoxic5E4|600|450|0{/youtube}

Raj: nadzieja – Ostatnia część tryptyku filmowego Ulricha Seidla. Tym razem surowo zostaje przedstawiona relacja dążenia do osobistego szczęścia oraz prawdziwej niemożności jego osiągnięcia, wynikającej z przekraczającej nas niemocy, mimo najlepszych chęci.

27 Września

Turbo – Studio Dreamworks Animation znowu w akcji. Twórcy „Shreka”, czy „Madagaskaru”, przedstawiają historię ślimaka, który wyróżnia się wśród innych tym, że … lubi robić rzeczy szybko. Pewnego dnia w wyniku zbiegu okoliczności nasz bohater nabywa specjalnych mocy, dzięki czemu może pędzić niczym samochód wyścigowy. Jak przyjmie go środowisko i czy stanie się gwiazdą prawdziwych wyścigów?

Agenci – Agent wydziału do walki z przemytem narkotyków i oficer wywiadu marynarki napadają razem na bank, nie wiedząc kim nawzajem są. Myślą, że ukradli pieniądze mafiosów i chcą przekazać je na szczytne cele. Okazuje się, że były to pieniądze CIA, a cała intryga jest uknuta przez bandytów. Dobre kino akcji.

Najlepsze Najgorsze Wakacje – Nieśmiały amerykański nastolatek jedzie na wakacje z nowym partnerem jego mamy. Bardzo nisko samo oceniający się chłopak zostaje na miejscu mianowany na „Króla Aquaparku”, dzięki czemu zaczyna bardziej wierzyć w siebie, a wakacje które miały być najgorsze, stają się najlepsze.

Vincent Chce Nad Morze – Tytułowy Vincent to nastolatek z zespołem Tourette’a, którym ojciec nie chce się już zajmować ojciec po śmierci swojej żony i oddaje swojego syna do specjalistycznego ośrodka. Tam nasz bohater zaprzyjaźnia się z anorektyczką i innym nastolatkiem, cierpiącym na nerwicę natręctw. Trójka przyjaciół zamierza wyruszyć nad morze, nad którym dokonuje się ich zdumiewająca przemiana.

Mateusz Śmigielski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ