Wody na bazie roślin!

Napoje pochodzenia roślinnego dostępne są już prawie wszędzie. Wody aloesowe, kokosowe, na bazie karczochów i jadalnego kaktusa są coraz częściej spotykane na półkach sklepowych. Posiadają poparty badaniami korzystny wpływ na zdrowie, a ich jedynym minusem jest cena.

www.kreolmagazine.com

Woda na bazie karczochów

Karczochy są źródłem wielu cennych dla zdrowia składników odżywczych. Są pomocne w walce z cukrzycą, ponieważ zawarta w nich inulina odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Ponadto substancja ta daje uczucie sytości, a co za tym idzie przeciwdziała występowaniu napadów wilczego głodu. Te zdrowe warzywa zapobiegają powstawaniu nowotworów oraz spowalniają procesy starzenia, dzięki zawartości wielu antyoksydantów, takich jak cynaryna, sylimaryna, antocyjany, kwas chlorogenowy, kawowy i galusowy, kwercetyna, luteolina oraz rutyna. Cynaryna posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego wyciąg z karczochów wykorzystywany jest w leczeniu trądziku, łuszczycy, pokrzywki i egzemy. Za spożywaniem karczochów przemawia także ich niska kaloryczność. 100 g tych warzyw to zaledwie 47 kalorii. Charakteryzują się niskim stężeniem tłuszczów oraz wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Są doskonałymi reduktorami złej frakcji cholesterolu LDL. Stanowią bogate źródło witamin A i E. Kolejną zaletą karczochów są zawarte w nich składniki mineralne, takie jak miedź, żelazo, fosfor, wapń, sód, potas i magnez.

Woda na bazie kaktusa

Pozyskiwana jest z opuncji kaktusa jadalnego, który wyróżnia się nie tylko charakterystycznym wyglądem, ale również zaskakującymi właściwościami prozdrowotnymi. Zalecany jest przy diecie odchudzającej, ponieważ pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości. Stanowi bogate źródło błonnika, dlatego wspomaga przemianę materii. Spożywanie go zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i cukrzycę typu II. Zawiera witaminę A i C oraz witaminy z grupy B. W kaktusie obecny jest także wapń i potas. Znany jest z funkcji oczyszczającej i regenerującej organizm. Ponadto reguluje ciśnienie krwi oraz wpływa na pracę serca.

Woda aloesowa

Popularność wody aloesowej wynika z jej prozdrowotnych właściwości. Aloes od dawna słynie z odchudzającego działania. Przyśpiesza tempo metabolizmu, a w związku z tym intensywnie spala kalorie. Stymuluje pracę układu odpornościowego, dzięki czemu skutecznie łagodzi objawy alergii, łuszczycy i egzemy. Ostatnie wyniki badań potwierdzają, że aloes posiada zdolność obniżania poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę. Ponadto hamuje procesy zapalne oraz działa przeciwbólowo. Aloes wykorzystywany jest w produkcji leków bakteriobójczych i wzmacniających oraz w kuracjach wspomagających leczenie nowotworów. Produktów na bazie aloesu nie powinny stosować kobiety w ciąży. Zbyt częste picie wody aloesowej może prowadzić do wypłukiwania elektrolitów, głównie potasu. Nadmierne ilości aloesu w diecie mogą także przyczyniać się do utraty białka oraz zapalenia wątroby.

Woda kokosowa

Szczególnie polecana osobom uprawiającym sport, ponieważ jest skarbnicą niezbędnego po wysiłku – potasu. Woda kokosowa zapobiega utracie wody i cennych składników odżywczych. Reguluje ciśnienie krwi oraz przeciwdziała chorobom serca i układu krążenia. Zawiera witaminy z grupy B, C i E oraz składniki mineralne, takie jak żelazo, cynk, sód, magnez, fosfor, wapń oraz kwas foliowy. Kokos od niepamiętnych czasów wykorzystywany był do leczenia ran, ponieważ posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Jest także skutecznym pogromcą tłuszczu. Spowalnia procesy starzenia organizmu na skutek zwalczania wolnych rodników.

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ