Wiosna – piekło alergika?

alergia life4styleKto z nas nie czeka z utęsknieniem na pierwszy powiew wiosennego powietrza? Z pewnością alergicy! Kwiecień i maj to miesiące, w czasie których pyli najwięcej drzew i krzewów. Osoby zmagające się z alergią muszą borykać się z takimi problemami jak katar, duszności i łzawienie oczu. Jak temu zaradzić i zwalczyć objawy alergii?

Możemy mieć alergię na kurz, jad owadów, niektóre produkty spożywcze, czy sierść zwierząt, jednak wciąż najczęściej występującą jest alergia na pyłki. Szacuje się, że nawet 25% populacji może być dotknięte jakąś formą alergii. Najlepszym sposobem na zmniejszenie uciążliwych objawów jest unikanie alergenu. Niestety wiemy, że wiosną nie jest to łatwe, gdyż pyłki przenoszą się w powietrzu. Jednak gdy mamy taką możliwość, unikajmy łąk, lasów, parków i skupisk traw czy krzewów. Warto sporządzić specjalny kalendarz, dzięki któremu dowiemy się co w danym okresie pyli najbardziej. W ciągu dnia starajmy się zamykać pomieszczenia w mieszkaniu, natomiast wietrzyć je nocą lub późnym wieczorem.

Jeśli alergia jest bardzo uciążliwa, możemy sięgnąć po leki, które znacznie zmniejszą objawy. Na katar sienny warto zastosować leki przeciwobrzękowe i przeciwhistaminowe. Zazwyczaj może je kupić bez recepty. Najmniej ingerujące w nasze samopoczucie to Loratadyna i Fexofenadyna. O długotrwałym stosowaniu środków farmakologicznych powinien zadecydować lekarz.

W przypadkach, gdy jesteśmy uczelni na jeden alergen, warto zastosować immunoterapię swoistą, inaczej nazywaną odczulaniem. Polega ona na stopniowym wprowadzaniu do organizmu substancji uczulających w zwiększających się dawkach. W taki sposób doprowadzimy do tolerancji na dany alergen, który przestanie być dla nas uciążliwy.

Joanna Łuszczykiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ