Wielkanoc: jak wygląda w egzotycznych krajach?
W Polsce mamy święconkę, śmigusa – dyngusa czy mazurki. W Indiach organizowane są uliczne festyny i teatry, a w Chinach w czasie Wielkanocy obchodzone jest święto zmarłych. To tylko niektóre z ciekawszych zwyczajów wielkanocnych na świecie.
Wielkanoc to najważniejsze dla chrześcijan święto upamiętniające śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Jej odpowiednikiem dla prawosławnych jest Pascha. W odradzanie się przyrody po zimie wierzyli także starożytni Grecy. Uważali, że nadejście wiosny związane jest z powrotem do świata żywych Adonisa, wraz z którym ziemię znów wypełnia obfitość pokarmów. Jak Pascha jest obchodzona w odległych zakątkach świata?
Australijska dynia
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy Australijczycy mają cztery dni wolnego. Rzadko spędzają ten czas w domu, częściej niż Europejczycy podróżują. Posiłki zwykle przygotowują na grillu, przyrządzając mięso, warzywa oraz dynię. Zgodnie ze zwyczajem wielkanocnym jedzą słodkie bułeczki udekorowane symbolem krzyża. Wypieka się je razem z suszonymi owocami oraz masą czekoladową.
Meksykańskie figurki Judasza
Wielkanoc w Meksyku to najbardziej oczekiwane święto. Obchody trwają aż 14 dni! Pierwsze siedem to tzw. Święty Tydzień, drugi – Paschalny. W Wielki Piątek na ulicach odgrywane są najważniejsze sceny z życia Jezusa. Dzień później pali się figurki Judasza. Niedziela Wielkanocna jest obchodzona najhuczniej – Meksykanie biorą udział w pokazach fajerwerków oraz tańczą, a zabawy trwają do białego rana.
Indyjskie festyny i teatry
W Indiach mieszka ok 24 miliony chrześcijan. Wielkanoc jest obchodzona w stanach, w których żyje ich najwięcej, czyli Manipur, Goa, Kerala i Arunachal Pradesh. Wielki Piątek jest oficjalnym świętem w Indiach, któremu towarzyszą medytacje i zaduma. W niedzielę Rezurekcja jest odprawiana o wschodzie słońca. Mieszkańcy Półwyspu Indyjskiego chętnie obdarowują się ciastami i czekoladowymi jajkami, a także tradycyjnie piją indyjską herbatę. W uroczystości angażują się całe dzielnice chrześcijańskie. Mają wtedy miejsce liczne festyny i teatry o tematyce paschalnej. Dla dzieci organizowane są gry i zabawy.
Chińskie Święto Zmarłych
W Chinach Święta Wielkiej Nocy nie są oficjalnie obchodzone. W podobnym czasie mieszkańcy celebrują Qingming Jie, czyli Święto Czyste i Jasne. Uroczystość jest poświęcona pamięci zmarłych. Z tego względu Chińczycy, podobnie jak Polacy przed Wszystkimi Świętami, sprzątają groby i dekorują je. Wierzą, że dusze zmarłych mają takie same potrzeby jak żywi ludzie, dlatego należy pomóc im je zaspokoić.
W dniu Qingming Jie Chińczycy zapalają świeczki, stawiają misę z rytualnym posiłkiem dla zmarłych, a także palą papierowe pieniądze i wystrzeliwują petardy. Oddają również hołd zmarłym, uderzając trzykrotnie czołem o ziemię. – Ze świętem Qingming Jie wiąże się również ceremonia picia herbaty. Ta z wiosennych zbiorów poprzedzających chińskie święto zmarłych, czyli “sprzed jasności”, uchodzi za najlepszą jakościowo i bardzo drogą. Chińczycy starają się, aby jak najwięcej suszu sprzed obchodów święta trafiło w ręce smakoszy luksusowego naparu – mówi Joanna Fijałkowska, Trade Marketing Specialist TEEKANNE.