wehikul czasu wisloujscie

Wehikuł Czasu wrócił do Twierdzy Wisłoujście [ZDJĘCIA]

W sobotę 28 września odbył się Wehikuł Czasu. Ósma edycja imprezy powróciła do swoich korzeni – do Twierdzy Wisłoujście.

Wehikuł Czasu to cykliczna impreza przybliżająca historię militarną Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Twierdzy Wisłoujście. W 2015 roku odtwórcy historyczni i pasjonaci przenieśli się na rekonstrukcję Faktorii z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim, będącą jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Po czterech latach impreza wraca do Twierdzy Wisłoujście. Na imprezie pojawiło się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całego kraju.

Od początku podstawą imprezy była integracja środowiska rekonstruktorów oraz pokazanie publiczności, że historia nie musi być nudna i to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Takie imprezy jak ta mają pokazać, jak zmieniały się militaria, ubiór ale i coś więcej – rekonstruktorzy opowiadają o swej epoce prezentując jej „ducha”.

Ósma edycja Wehikułu Czasu pokazuje też jak bardzo rozwinęła się rekonstrukcja oraz grupy w ostatnich latach. Wehikuł Czasu stał się również stałym punktem w kalendarzu imprez miłośników historii i swego rodzaju spektrum pomorskich grup rekonstrukcyjnych – od średniowiecza do… wojsk Układu Warszawskiego. Ważne jest, że impreza wciąż się rozwija. Pojawiają się wojskowe samochody, walki rycerzy w ringu, ale też i część dla dzieci. Tegoroczną nowością była m.in. prezentacja średniowiecznego pieca w wykonaniu Gdańskiej Roty Mieszczańskiej. Kulminacją imprezy był pojedynek w formule Profesjonalnych Walk Rycerskich pomiędzy jednym z rycerzy oraz zwycięzcą aukcji WOŚP – Sergiuszem Radeckim. Pokazał on nie tylko wielkie serce dla fundacji płacąc 950 złotych, ale i do walki – po trzyrundowej walce poprosił o… dogrywkę. Wehikuł Czasu miał więc swojego bohatera! 

No to jedziemy z tym wehikułem czasu

Opublikowany przez WynajmijRycerza.pl Sobota, 28 września 2019

Dziś zapraszamy na spotkanie z nami na Twierdzy Wisłoujscie! Zobaczyć można nasz piec chlebowy, warsztat cieśli,…

Opublikowany przez Gdańska Rota Mieszczańska Sobota, 28 września 2019

W sobotę, 28 września, zakończyliśmy sezon letni w Twierdzy. Jak na prawdziwy wehikuł czasu przystało, wraz z…

Opublikowany przez Twierdza Wisłoujście – Muzeum Gdańska Poniedziałek, 30 września 2019

Dodaj komentarz

5218 More posts in Newsy category
Recommended for you
Pielęgnacja skóry podczas mroźnych dni

Jak dbać o skórę podczas zimy? Czy w tym czasie powinniśmy używać innych kosmetyków niż...