Warszawska Praga-Północ

Warszawska Praga-Północ – dzielnica kontrastów

Warszawska Praga-Północ to miejsce, w którym czas zatrzymał się na długo. Budzące grozę uliczki tworzyły nieprzyjemną atmosferę. Jedni twierdzili, że Praga ma niepowtarzalny klimat, drudzy – że to najbardziej niebezpieczna i odstraszająca dzielnica Warszawy. Od niedawna Praga przechodzi metamorfozę.

Autor, fot.: Patrycja Aniserowicz 

Co z tą Pragą?

Praga jest dziś centrum kultury i życia towarzyskiego, w którym powstają liczne galerie i muzea. To także baza mieszkaniowa dla wielu młodych ludzi. Nowoczesne apartamentowce wpisujące się w klimat ceglanych murów i starych kamienic podobają się wielu warszawiakom.

Praga to także miejsce, w którym nieustannie powstają kolejne ciągi komunikacyjne, Linia metra, która początkowo łączyła Dworzec Wileński z rondem Daszyńskiego teraz zostanie powiększona o kolejne stacje – Szwedzką, Targówek, Trocką.

Lewobrzeżna dzielnica Warszawy jest od niedawna odkrywana na nowo. Historia Pragi zaskakuje wielu. Podczas drugiej wojny światowej ucierpiała w znacznie mniejszym stopniu niż pozostałe dzielnice. Zachowane kamienice nie tylko oddają przedwojenny klimat, lecz także są w dużej mierze zabytkiem historycznym i obyczajowym.

Nowoczesna klasyka

Warszawa nierzadko określana jest jako dzielnica sprzeczności, kontrastów i ogromnej niespójności. Z jednej strony wielkie kanciaste budowle powstałe w PRL-u, z drugiej nowoczesne wieżowce. Szare budynki obwieszone jaskrawymi bilbordami. 

Na Pradze najciekawsze wydaje się umiejętne połączenie nowoczesności z tym, co stare. Wykorzystanie znanych wzorców i inspiracja tradycją stanowią główne zalety nowych praskich inwestycji. Spójność to dla Pragi słowo klucz i jedyna droga w celu stworzenia miejsca nieprzeciętnego.

Praskie inwestycje – Port Praski i Koneser

Wszyscy miłośnicy starej Pragi mogą jednak spać spokojne, nowoczesność nie dominuje, a uzupełnia ewentualne braki. Na takiej zasadzie powstał np. Port Praski – luksusowe mieszkania z dostępem do portu nad Wisłą. Inwestorzy nie zmienili obrazu dzielnicy, a otworzyli przed nią nowe możliwości. Warto wiedzieć, że Port Praski to nie jest nowy pomysł na biznes. Już w 1901 roku powstały plany portu w górnej części łachy. Niespełna 50 lat później port przejęła żegluga wiślana. W 1980 roku zlikwidowano port, a w 2012 rozpoczęto istniejącą inwestycję.

Tak samo stało się w przypadku Centrum Praskiego Koneser, w którym stworzono nowoczesne mieszkania oraz kompleks restauracji takich jak: ORZO, Bar ¾, Pijalnia Wedla i inne. Koneser to także zagłębie autorskiej mody i nowoczesnego designu – np. salon Anny Drabczyńskiej czy Ubiory. Wcześniej ten teren zajmowały: fabryka wódki, Mennica Państwowa i skarbiec. Inwestorzy nie odcięli się od wieloletniej tradycji, a nadali jej nieco inny charakter.

Ząbkowska drugą Starówką?

Próba ocieplenia wizerunku Pragi widoczna jest także podczas spaceru ulicą Ząbkowską. Zimą klimatycznie przystrojona kolorowymi światełkami, zaś latem – różnorodnymi ozdobami. W okresie letnim na Ząbkowskiej jest zamknięty ruch samochodowy, co sprzyja spacerom, kiermaszom i licznym straganom, a nawet grze w ping-ponga. Praga zaskakuje otwartością, a restauracje z ogródkami na Ząbkowskiej zachęcają warszawiaków do spędzenia w nich leniwego popołudnia.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie PhotoEditor_20190826_220750100-768x1024.jpg

Dzisiejsza odsłona praskiej kuchni

W okolicy Ząbkowskiej, na ulicy Brzeskiej są dwa genialne punkty gastronomiczne, które trzeba odwiedzić. Najpierw należy udać się do Pyzy, Flaki Gorące. To miejsce z tradycyjnym, kojarzonym szczególnie z Warszawą, jedzeniem. Przepyszne pyzy z mięsem z okrasą podawane w słoikach owiniętych serwetą w kratę. Co ciekawe, nawet tutaj widać połączenie tradycji z nowoczesnością. Pyzy można zamówić także ze szpinakiem, wątróbką ze śliwką i maliną, a nawet z pesto jarmużowym. Po obiedzie konieczny jest deser.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie b2ecc1df-8304-4f4a-9ab1-2280d03a0985

Drugi punkt znajduje się kilka kroków dalej. Pallone to lodziarnia, w mniej praskim klimacie, ale serwująca, tak modne obecnie, naturalne lody w wielu smakach. Kolejka bywa długa, ale niebanalne połączenia smakowe i receptura przywieziona prosto z Toskanii rekompensują czekanie.

Językowa ciekawostka – jak mówi się na Pradze?

Podczas wizyty na Pradze można jeszcze gdzieniegdzie usłyszeć praską gwarę, chociażby zmiękczone -kie, -gie. Taki sposób mówienia charakteryzował praskie, a szerzej warszawskie, kapele Stąd bardzo znany cytat Rzuć bracie blagie i chodź na Pragie. W sposobie mówienia, głownie starszych mieszkańców, można dostrzec także tendencję do dodawania formantów -ak. Co więcej, widoczne jest to nie tylko w wyrazach określających nazwy pospolite, lecz także w nazwach własnych, chodzi głównie o nazwiska i lokalizacje. Mieszkaniec Pragi częściej powie kociak, niż kot, spotka się na Wileniaku, a nie Dworcu Wileńskim, a na randkę pójdzie do Skaryszaka, a nie do Parku Skaryszewskiego.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie PhotoEditor_20190826_220612334-768x1024.jpg

Ocieplenie praskiego klimatu

Dzisiejszy wizerunek Pragi zmienia się. Warszawiacy postrzegają ja inaczej, niż jeszcze kilka lat temu. „Ocieplenie klimatu” spowodowało wzrost zainteresowania dzielnicą. W 2018 roku średnia cena metra kwadratowego wynosiła ponad 10 000 złotych. Dzielnica dostała szansę na rozwój i wyzbycie się krzywdzących stereotypów. Praga z pewnością pozostanie miejscem z długą tradycją. Miejmy tylko nadzieję, że ta tradycja będzie przyciągać, a nie odstraszać.

 

zobacz też: 

Dodaj komentarz

1367 More posts in Publicystyka category
Recommended for you
Skandynawska kultura pracy odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania polskich pracowników

Prawie połowa Polaków uważa, że praca ma negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne, 60% żyje...