W. S. Merwin odbierze MNL im. Zbigniewa Herberta

herbert3 - sporteuro3 czerwca 2013 r. amerykański poeta W. S. Merwin odbierze – jako pierwszy laureat – Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci oraz czek na 50 tys. dolarów.

Nagroda im. Zbigniewa Herberta to nowe wyróżnienie na polu literatury światowej. Przyznawana jest za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do wartości, wokół których grawitowała twórczość polskiego poety.

„We mnie jest płomień, który myśli” – pisał Zbigniew Herbert w wierszu „Napis”. To połączenie pasji i zaangażowania z dyscypliną myślenia i klarownością wypowiedzi, tak charakterystyczne dla jego twórczości, ma uniwersalne i nieprzemijające znaczenie, dlatego je przywołujemy dziś, w XXI wieku – mówi Katarzyna Herbert, wdowa po poecie. – Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta ma równocześnie podkreślić wkład kultury, w szczególności poezji polskiej XX wieku, w rozwój literatury światowej – dodaje.

W uroczystości w Teatrze Polskim udział wezmą przedstawiciele kultury i sztuki, polityki, mediów oraz biznesu. Podczas gali odbędzie się koncert z udziałem młodych artystów, prezentujących interpretacje muzyczne poezji Herberta i Merwina. Przebieg uroczystości można będzie zobaczyć także dzień później, 4 czerwca o godzinie 20.00 w TVP Kultura. Fundacja im. Zbigniewa Herberta, organizator wydarzenia, liczy, że uroczystość wręczania Nagrody – która odbywać będzie się co roku – na stałe wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych naszego kraju. Rada Fundacji może także podjąć decyzję, by Nagrodę przyznać dodatkowo w kategoriach eseistyki, przekładu oraz edytorstwa.

Oprócz uroczystości w Teatrze Polskim W. S. Merwin weźmie także udział w otwartym spotkaniu ze studentami i wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego, które poprowadzi Adam Zagajewski. Odbędzie się ono 4 czerwca o godz. 17:15 na Wydziale „Artes Liberales” UW. Dzień później, 5 czerwca, wieczór autorski Merwina odbędzie się w Krakowie – w Cafe Camelot przy ul. św. Tomasza o godz. 19:00.

herbert

Jednocześnie do księgarń w całym kraju trafi tom „Imię powietrza” – pierwszy polski książkowy wybór poezji W. S. Merwina, który opublikuje Wydawnictwo Znak.

William Stanley Merwin to amerykański poeta, tłumacz i dramaturg, urodził się 30 września 1927 r. w Nowym Jorku. Ukończył studia na Uniwersytecie Princeton, następnie mieszkał m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Pod koniec lat 70. przeprowadził się na Hawaje, tam też – na wyspie Maui, mieszka do dzisiaj. Angażuje się w działalność organizacji ekologicznych zajmujących się ochroną lasów deszczowych. Uznawany jest za jednego z najważniejszych poetów amerykańskich XX wieku, został nagrodzony wieloma nagrodami, m.in National Book Award za „Migration: New and Selected Poems” z roku 2005 oraz Nagrody Pulitzera za „The Shadow of Sirius”.

Laureata wybrało siedmioosobowe, międzynarodowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Wolfgang Matz (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Agneta Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA). Nagroda przyznawana będzie co roku za całokształt twórczości w dziedzinie poezji.

Maria Kubiak, Fot. PAP/Paweł Supernak; Mark Hanauer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ