W chińskich miastach ponad 50 milionów mieszkań stoi pustych

Jak poinformowała pod koniec ubiegłego tygodnia agencja Bloomberg, aż 22 procent mieszkań w chińskich miastach stoi pustych. To ponad 50 milionów niezamieszkałych lokali. Niektóre źródła podają nawet liczbę 65 milionów.

Bloomberg powołuje się na nieopublikowane jeszcze chińskie badania, które zostały przeprowadzone w 2017 roku w 363 chińskich powiatach. Według nich jest to największy odsetek pustych mieszkań spośród wszystkich krajów świata.

„Nie ma żadnego innego kraju, w którym odsetek opuszczonych mieszkań byłby tak wysoki. Jeśli na rynku nieruchomości pojawią się trudności, wyprzedawane domy zaleją Chiny jak powódź” – stwierdził w rozmowie z agencją kierujący badaniem prof. Gan Li z Południowo-Zachodniego Uniwersytetu Finansów i Ekonomii w mieście Chengdu.

 

Jeśli dojdzie do problemów na rynku nieruchomości, w ocenie Bloomberga właściciele mogą zdecydować się na wyprzedaż pustych mieszkań, co bez wątpienia obniży ich ceny i spowoduje załamanie bańki spekulacyjnej, z którą od lat bez powodzenia walczą chińskie władze.

Jak podaje portal TVN 24 BiS, w Pekinie lokale, które w 2003 roku sprzedawano po 3 tysiące juanów, czyli około 1600 złotych za metr kwadratowy, teraz kosztują ponad 60 tysięcy juanów, czyli 32 tysięcy złotych za metr.

fot. kadr z wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ