Projektantka uszyła ubrania z ludzkiej skóry

Okazuje się, że szycie ubrań z ludzkiej skóry jest całkowicie legalne… o ile zamiast obdzierać człowieka ze skóry, stworzymy materiał w laboratorium. Tina Gorjanc, studentka londyńskiej szkoły mody Central Saint Martins stworzyła całą kolekcję ze skóry zmarłego projektanta Alexandra McQueena i oczywiście, wywołała ogromne kontrowersje.

ubrania z ludzkiej skory

Można klonować zwierzęta, więc czemu nie ludzkie tkanki? W ramach projektu dyplomowego dziewczyna opracowała patent, dzięki któremu, w warunkach laboratoryjnych można odtworzyć komórki skóry.

Jej kolekcja ubrań i dodatków nie tylko poruszyła świat mody, ale rozpoczęła dyskusję na temat etyki oraz wykorzystywania skóry zwierzęcej. Choć wiele osób uznało projekt studentki za niedopuszczalny, pojawiły się także głosy aprobaty. Na temat ubrań z ludzkiej skóry wypowiedziała się także organizacja broniąca praw zwierząt – PETA.

– Jeżeli Tina Gorjanc ma prawo korzystać z tego rodzaju skóry, lepiej jest zrobić z niej ubrania i dodatki, niż zabijać żywe istoty tylko po to, żeby zabrać ich skórę. Nie wiem dlaczego ludzie w 21. wieku nadal chcą chodzić w skórach zwierzęcych. Być może dlatego, że nigdy nie zaznali takiego bólu jak one. Tina Gorjanc nikogo nie skrzywdziła, ani nie zabiła, żeby pozyskać skórę –  powiedziała Mimi Bekhechi, dyrektor PETA.

Po co jednak korzystać z ludzkiej czy nawet zwierzęcej skóry, skoro na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które jakością dorównują skórze, a są pozyskiwane z roślin.

________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ