Treningi bez efektów?

Wszyscy wiemy, że jednym z elementów zdrowego trybu życia jest aktywność fizyczna. Ćwiczymy z różnych powodów – dla pięknej sylwetki, zdrowia lub dobrego samopoczucia. Kiedy jednak wylewanie litrów potu i ciągle wyrzeczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wtedy w miejsce zapału pojawia się frustracja. Zamiast dawać za wygraną, dowiedz się jakie błędy popełniasz i co możesz zrobić, aby uzyskać wyniki na jakie zasługujesz.

allonstyle.com

Nie pracujesz wystarczająco ciężko i intensywnie

Jeśli trenujesz konsekwentnie od tygodni, miesięcy lub lat, a upragnione rezultaty nie pojawiają się, z pewnością przyszła pora zrobić krok naprzód i zwiększyć intensywność ćwiczeń. Im dłużej pracujesz, tym bardziej Twoje ciało dostosowuje się i staje się skuteczniejsze w wykonywaniu niektórych czynności. Oznacza to, że z biegiem czasu, 30-minutowy trening , który był wyzwaniem dla Ciebie cztery miesiące temu, teraz jest prosty jak bułka z masłem i nie przynosi oczekiwanych efektów. Siła przyzwyczajenia organizmu jest ogromna, dlatego też jeśli Twoje wymagania spadają, jest to sygnał dla niego, że może sobie pofolgować i spalać mniej kalorii. Jeśli chcesz, aby marzenia o zgrabnej sylwetce stały się rzeczywistością, musisz w systematyczny sposób zmuszać organizm do opuszczania strefy komfortu. Na początek spróbuj nieco zwiększyć częstotliwość, intensywność i czas trwania treningów. Poprzeczkę podnoś stopniowo, żeby nie skołować i nie przeciążyć organizmu. Dodaj dodatkowy dzień na ćwiczenia cardio, testuj nowe urządzenia na siłowni, biegając dodaj kolejną pętlę wokół ścieżki albo zmień nachylenie i prędkość na bieżni.

Pracujesz zbyt intensywnie

Trening w myśl zasady „im więcej, tym lepiej” może spowodować brak oczekiwanych rezultatów lub to, że będą one nieadekwatne do ilości poświęconego czasu. Jeśli ćwiczenia są zbyt intensywne, organizm zaczyna się buntować i odmawia współpracy. Czas poświęcony na regenerację i odpoczynek mięśni powinien wzrastać proporcjonalnie do ilości czasu przeznaczonego na wysiłek fizyczny.

Nie zmieniłaś diety

Prawidłowe odżywianie i dostarczanie organizmowi paliwa niezbędnego do ciężkiej pracy jest jednym z warunków dobrego treningu. Jeśli jesz zbyt mało, nie masz wystarczająco dużo energii do ćwiczeń. Z kolei pozwalanie sobie na zbyt duże ilości jedzenia połączone z jednoczesnym ograniczaniem ćwiczeń spowoduje wzrost, a nie spadek wagi. Jeśli chcesz, aby Twoje zmagania z wagą zakończyły się sukcesem, musisz połączyć trening z odpowiednio zbilansowaną dietą. Nastawiając się tylko na dietę lub tylko na aktywność fizyczną z góry skazujesz się na porażkę.

Ćwiczysz tylko cardio

Ćwiczenia cardio polegają między innymi na wykonywaniu pajacyków, podskoków, bieganiu i jeździe na rowerze. Odgrywają one dużą, ale nie główną rolę w procesie spalania kalorii. Strategia odchudzania obejmuje zarówno trening cardio, ale również siłowy. Kiedy ćwiczenia cardio przeważają, dochodzi do katabolizmu mięśni, co uruchamia kaskadę niekorzystnych zdarzeń dla organizmu – zasoby suchej masy mięśniowej zmniejszają się, a metabolizm ulega spowolnieniu. Sprzyja to zwiększonemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Trening siłowy przyczynia się natomiast do anabolizmu, czyli wzmożenia syntezy mięśni. Przekłada się to na przyśpieszenie procesów przemiany materii, a co za tym idzie na zwiększone spalanie.

Monotonne i niedokładne treningi

Nie wykonuj ćwiczeń na pół gwizdka, a na maksimum swoich możliwości. Ogromny wpływ na efektywność treningu mają elementy takie jak prawidłowe oddychanie, rozgrzewka, odpowiednia pozycja i napięcie mięśni oraz koncentracja. Pamiętaj również o odpowiednim doborze treningu pod kątem stanu zdrowia, wydolności organizmu i typu sylwetki.

Siedzący tryb życia

Wyniki ostatnich badań pokazują, że spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej jest szkodliwe dla zdrowia i utrudnia walkę o wymarzoną sylwetkę, nawet jeśli ćwiczysz kilka razy w tygodniu. Jeśli chcesz, żeby Twój wysiłek na siłowni nie poszedł na marne, postaraj się, żeby Twoje codzienne czynności były bardziej aktywne. Po obiedzie wybierz się na spacer, zamiast korzystać z windy wejdź po schodach, a kiedy masz taką możliwość, zrezygnuj z jazdy samochodem i idź pieszo.

Za krótko śpisz

Na efektywność treningu wpływa również odpowiednia dawka snu. Nocny odpoczynek uznawany jest za najtańszą metodę odchudzania. Sen wyzwala szereg hormonów, które wpływają na apetyt i skłonność do nadwagi. Jest ponadto obowiązkowym punktem planu treningowego, ponieważ wiele procesów naprawy i regeneracji zachodzi w trakcie nocnego wypoczynku.

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ